+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İdrar yaptıktan sonra tekrar damla halinde gelmesi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  İdrar yaptıktan sonra tekrar damla halinde gelmesi

  Sual: idrarımı yaptıktan sonra tekrar daha tuvaletten kalkmadan tekrar damla halinde idrar geliyor arkasından tekrar yarım sıkışmış gibi tekrar idrar akıntısı oluyo bu böyle beş-altı dakika sürüyo sebebi nedir acaba ? 2. 2
  Hasret Rüzgarı
  mumine.com

  --->: idrar yaptıktan sonra tekrar damla halinde gelmesi


  Reklam  Cevap: Allah c.c şifa versin kardeş

  ihmal etmeyiniz
  Üroloji (Bevliye) doktora başvurunuz
  Sık İdrara Gitme

  En sık görülen şikayettir. Birbirini takip eden birkaç gün (3 - 7 gün) süre ile 24 saatlik bir izlem şeklinde her tuvalete gidilen zamanı, her alınan sıvıyı (miktar, saat ve türü ile) kaydetmek, şikayeti değerlendirmek açısından hem hasta hem de doktoru için yarar sağlayacaktır. Bu kayıt üriner günlük formları üzerine yapılabilir. 3 saatten daha az aralıklarla tuvalete gidiliyor ve başka hiçbir şikayet (yanma, sızı, idrar yapmayı erteleyememe, idrar kaçırma gibi) yoksa şu tedbirleri uygulayabilirsiniz:
  - Günda en az 6-8 bardak su için.
  - Kahve, kola gibi idrar kesesini olumsuz etkileyen kafeinli içecekler ve koyu çay, meyve suyu (özellikle portakal) ve baharatlı yiyeceklerden uzak durun.
  Şikayetinizin devam etmesi ya da ağrı, idrar yaparken yanma, sızı, ateş gibi şikayetlerinde başlaması üzerine lütfen doktorunuza başvurun.


 3. 3
  Misafir
  hocam ben uzun süredir sık idrara cıkıyorum ve 3 ayrı hastahaneye gittim bütün tahlillerim yapıldı ve herşey normal deniliyor kan tathlillerim idrar tahlillerim ultrason sonuclarım basınc gibi bir cok tahlil yaptırdım ve temiz ama ben rahat deilim her tuvalet sonrası 1 dakkika sonra tekrar damlamalar oluytor ve ben rahatsız oluyorum bana ne gibi bir şey öneriyorsunuz lütfen yardımcı olun...

 4. 4
  Hoca
  erimeye devam...
  hocam ben uzun süredir sık idrara cıkıyorum ve 3 ayrı hastahaneye gittim bütün tahlillerim yapıldı ve herşey normal deniliyor kan tathlillerim idrar tahlillerim ultrason sonuclarım basınc gibi bir cok tahlil yaptırdım ve temiz ama ben rahat deilim her tuvalet sonrası 1 dakkika sonra tekrar damlamalar oluytor ve ben rahatsız oluyorum bana ne gibi bir şey öneriyorsunuz lütfen yardımcı olun...
  Allah şifa versin. amin.
  Bunun tedavisini doktorlar yapar biz sadece bu durumda ibadet nasıl ifa edilir o konuda yardımcı olabiliriz.

  Özür Ne Demektir?

  Sürekli devam eden abdest bozucu hallere özür denir. Meselâ, idrarını tutamama, devamlı gaz çıkarma, sık sık burnu kanama, yarasından devamlı su akma gibi haller, birer özür hâlidir. Kendisinde bu gibi abdest bozucu bir özür bulunan kimseye ise, sâhib-i özür (özür sâhibi) veya ma`zur (özürlü) denir.

  Özür Sâhipleri İle İlgili Hükümler Nelerdir?

  Özür sâhipleri için, dînimiz büyük bir kolaylık göstermiştir. Bunların abdestleri, abdest bozucu özürleri devam ettiği halde bozulmaz. Bu halde iken namazlarını kılarlar. Abdest bozucu kan, irin, idrar gibi akıntıların kirlettiği yeri tekrar temizlemekle de mükellef tutulmazlar. Çünkü, bu kirler temizlendikten hemen sonra yeniden vâki olmaktadır. Meselâ, devamlı idrarı gelen bir kimsenin, abdestini idrar akıntısı bozmadığı gibi, gelen bu idrarın kirlettiği yeri yıkamak mecburiyeti de yoktur. İdrar kirletmesi mevcut olduğu halde namazını kılar.Dînimizin özür sâhiplerine sağladığı bu kolaylığa karşı, onların da dikkat edecekleri bir husus vardır. O da şudur: Özürlü olduğunu tesbit eden kimse, her namaz vakti için, ayrı abdest alır, o vakit için aldığı bu abdestle dilediği kadar nafile veya kaza namazı kılabilir. Vitir ve cenaze namazlarını edâ edebilir. Özür sâhibinin aldığı abdest, sadece içinde bulunduğu namaz vakti süresince geçerlidir. Bir namaz vaktinin çıkıp diğer vaktin girmesiyle abdesti bozulur. Giren yeni vakit namazı için, yeniden abdest alması gerekir. Meselâ; bir özür sâhibi sabah namazı için vaktinde abdest alsa, bu abdesti sabah namazının vaktinin çıkmasına kadar muteberdir. Vaktin çıkmasıyla, yani, güneş doğmasıyla abdest bozulur, hükmü kalmaz. Artık bu abdestle hiçbir namaz kılamaz. Özür sâhiplerinin dikkat edecekleri bir husus da, özürlü olmayanlara imamlık yapamıyacaklarıdır. Bu bakımdan özürlüleri imamlığa zorlamak doğru olmaz. Özürlülerin sabah namazı için aldıkları abdest, güneş doğmasıyla bozulduğu için, bayram ve kuşluk namazları için ayrıca abdest almaları gerekir.


 5. 5
  Jıhad
  Emekli
  kardeşim bu genel olarak herkeste olan bir durumdur istibra deniyor sanırım buna,Rasulullah'ın sünnetinde belirtildiği üzere oturarak bevletmek lazımdır çünkü ayakta olduğunda bir miktar idrar kalabiliyor

  Soru: Küçük tuvaletimizi yaptıktan ne kadar sonra abdest almak gerekiyor. Bazen sızma oluyor, abdeste zarar verir mi?
  Cevap: Abdest boz*duktan sonra idrarın tamamen kesildiğini anlamak için bir süre bekleme*yi ve bu amaçla bazı davranışlarda bu*lunmayı ifade eden kelimeye fıkıh dilinde istibrâ denilir. Buna göre tuvaletten çıktıktan hemen sonra abdest almamalı, bir müddet beklemeli, sızıntının kesildiğine kanaat getirinceye kadar istibrâya devam edilmelidir. Çünkü abdest aldıktan sonra idrar sızması halinde abdest bozulur. Bu durum, kadınlardan çok erkekleri ilgilendirdiği için erkeklerin bu konuda daha dikkatli olmaları gerekir.
  İstibrânın ne kadar ve ne şekilde yapılacağı her insanın yaratılışına göre farklılık gösterir. Fıkıh kitaplarında istibrâ için yapılan öksürme, yürüme, yatma gibi tavsiyelerin belki faydası olmakla birlikte her kişi ken*di açısından en uygun usulü uygulama*lı, temizliği sağlamadan abdeste başlamamalıdır.


 6. 6
  Misafir
  bendede ayni sorun war benim bide bağarsaklarımda gaz gurultu ve war .

 7. 7
  Misafir
  uzun zamandir kücük tuvaletimi yaptiktan sonra 10 - 15 dakika icinde 2 - 3 damla geliyor care bulamadim ama bendeki karin gurultusu stres kaynakliymis özellikle aksamlari gurulduyor bunun icin yediklerini iyice cigne, ben yogurt ve süt yersem ortalik yikiliyor bunu tespit ettim ama size neyin zarar verdigini kendiniz bulun.

 8. 8
  Misafir
  Ama ozurlu abdesti alabilmek icin bir namaz vakti o idrar akintisinin yada o problemin devam etmesi gerekiyor yoksa o akintinin yada problemin sonlanmasini beklemek lazim hocam

 9. 9
  Misafir
  kusburnu kaynatip icin her sabah ac karnına bir su bardagi

 10. 10
  Misafir
  Ne hastalikmiş bu arkadaş ..bendede aynısı var tuvalletten çiktiktan sonra 3.5 damla akiyor.. Gitmedigim hastane kalmadi kullanmaiğim ilaç kalmadı..eskiden sadece akinti vardı doktorların verdiği ilaçlar sayesinde idrarimda gurultu sesler geliyor arada ve sancılarım da var artık..doktorlar kendi halime braktilar beni ... İlaçlarla iğlesemiyosun dediler..prostat iltihabı varmş.. Soğuk almamak lazm.üzelliklede ayaklardan... Soğuk oldumu sancılar baslar idrarda ve ikide bir tuvallete gitmem lazm... Pecete kullanilabilir o damlalrın iç camaşirlara degmemesi için.. Pamuk kullanilabilir erkeklerde... Ben şahsım bez sarıp bağliyom arkadaş en iyi care...her namaz vakitlerindede ayri abdest aliyorum.. Oyle dediler

 11. 11
  Misafir
  Benim 3yıla yakın oluyor herkese sordum olmadı...

 12. 12
  Misafir
  Bir kadınla birlikte oldum ve 2 3 gunden sonra idrarda yanma ve sonra olma geliyor

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu

idrar yaptıktan sonra damlama

idrar yaptıktan sonra idrar gelmesi

idrardan sonra damlama

idrarın damla damla gelmesi

tuvaletten sonra idrar gelmesi

idrarımı yaptıktan sonra damlama

işedikten sonra damlama