+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Firdevs cenneti Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Firdevs cenneti


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: firdevs cenneti


  Reklam  Cevap:
  Adn ve Firdevs Cenneti
  Hadislerden anlaşıldığına göre, Adn cenneti, cennet nimetlerinin hepsinin toplandığı bir yerdir. Bazı hadîslerde ise Firdevs cennetini isteyin" buyuruluyor. Bunu nasıl te'lif edebiliriz?

  Adn cenneti, bütün cennet nimetleri ile dayalı-döşeli bir yerdir. Firdevs cenneti ise, (cenneti piramit gibi farz edersek) bütün cennet mertebelerinin birlikte müşahede edileceği en yüksek bir yer ve uç noktadır.

  Bazı insanlarda cismanî hevesler inkişaf eder. Onları şâirâne ilhamlar ve ruhun istifade edeceği zevkler pek alâkadar etmez. Bu açıdan Adn cenneti üstündür. Bazılarında ise rûhî hevesler, duygular inkişaf etmiştir. Ruhânî halleri arzu ederler. Onlar için yeme, içme, huri vs. pek önemli değildir. Bu açıdan da Firdevs cenneti üstündür.

  Geçmiş ümmetlerde gaybe iman, ümmet-i Muhammed'e nispeten çok az gelişmiştir. Onlarda nazarî ilim daha galipti. Bu noktadan, bir bakıma cismaniyet cenneti diyebileceğimiz Adn cenneti, diğer ümmetlerin ufuk noktasıdır. Buna karşılık, Muhammed Ümmeti, gaybe imanda çok derinleştiği için, onlara da Firdevs cenneti hedef olarak gösterilmiştir."
  Tıkla...
  Adn ve Firdevs cennetlerine kavuşmak istersen gel de en mükemmel dersi oku!+ Yorum Gönder