+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Adağımın Ne olduğunu Hatırlamıyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adağımın Ne olduğunu Hatırlamıyorum

  Sual: Selamlar. Daha önceki yıllarda bir adak adadım ama ne olduğunu unuttum. İnternette bu konuyla ilgili çok yardım aradım ama doğru bir yol bulamadım. Unutulan adağa karşılık ne yapsam uygun olur. Yada horoz veya tavuk kesip dağıtsamda olur mu? Lütfen Acilllll olarak bana bu konuda yardım cı olursanız çok sevinirim... ? 2. menzil_guller
  Ya Hayy

  --->: Adağımın Ne olduğunu Hatırlamıyorum


  Reklam  Cevap:
  Adanılan şey bazen kurban olabilir. Bu durumda şu iki hususa dikkat edilmelidir:

  1- Kurban davar, sığır ve deve gibi dört ayaklı hayvanlardan olur. Tavuk, kaz ve hindi gibi iki ayaklı hayvanlardan kurban olmaz.

  2- Kurbanın etinden onu adayan kimse ile usûl ve füru* yiyemezler. Kurbanın eti fakirlere tasadduk edilir. Şayet yerlerse yedikleri miktarın değerini fakirlere vermeleri gerekir

  Soru: Hastam için bir adak kesmek istiyorum. Horoz kurban olur mu?

  Cevap: Adak ile adak kurbanı ayrıdır. (Hastam iyi olursa, Allah rızâsı için bir horoz kesip etini fakîre tasadduk edeceğim) diyen, horozu keser ve etini bir fakîre verir. Fakîre tasadduk edeceğim demese de, adak edilen şey, fakîrlere verileceği için sahîh olur. (Horoz kesmek nezrim olsun) demekle adak sahîh olur.
  Kurbanlık hayvanlar deve, sığır ve davardır. Bu hayvanlardan başkası kurban olarak adanmaz. Bunun için horozdan kurban adamak câiz değildir.

  eğer adağınızı kurbanlık olarak adamış iseniz ve maddi imkanınız hangisini kesmeye(horoz ve Tavuk hariç) elverişli ise onu kesiniz.

+ Yorum Gönder
adağımı hatırlamıyorum,  adagimin ne oldugunu unuttum,  adağımın ne olduğunu unuttum