+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Alınıp alınmamasında sakınca olan veya olmayan tüyler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Alınıp alınmamasında sakınca olan veya olmayan tüyler


 2. Abdullatif
  seyyah

  --->: Alınıp alınmamasında sakınca olan veya olmayan tüyler


  Reklam  Cevap: Kadınların kol ve bacaklarındaki kılları yolması veya traş etmesi caizdir.

  Erkekler ve kadınlar epilasyon yaptırabilirler mi?

  Epilasyon, iğne vb. ile tüy diplerinin yakılması ve tüylerin tekrar çıkmasının önlenmesi uygulamasına verilen isimdir. Bu uygulama özellikle yüzlerde ve hormon bozukluğu sebebiyle anormal şekilde çıkan kıllarda uygulanır.

  Erkeklerin vücudundaki kıllara epilasyon yaptırması caiz değildir. Bunun istisnası, erkeğin görünümünü bozan, göze çirkin gelen hormon bozukluğu gibi sebeplerden dolayı vücutta görülen ve fıtrattan olmayan fazlalık kıllardır. Bu tür durumlarda erkekler epilasyon yaptırabilirler.

  Kadınlar, kaşlara dahil olmayan fazlalık tüyleri, yüzünde çıkan ve kadının fıtratından olmayan bıyık, sakal gibi tüyleri bu uygulamayla aldırılabilir. Ancak kadınların yüzündeki ince ve tabiî olan ayva tüylerini kesmesi caiz olmadığı gibi bu türden tüylere bu uygulamanın yapılması da caiz değildir.

  Kadınların, kollarındaki ve bacaklarındaki kılları kesmesi caizdir. Bu takdirde bu kıllara epilasyon uygulamasını yaptırması caizdir.

  Epilasyon uygulamasında kadınların mahremi olmayan erkeklere bu uygulamayı yaptırması, caiz değildir. Çünkü bu durum bir hastalık hali veya bir zaruret hali değildir. Zaruret olmadığı takdirde bir kadının mahremi olmayan erkeklere avret yerlerini göstermesi caiz değildir. Eğer epilasyon uygulamasını yapacak kimse bayan ise, bu takdirde kadının kadınlara karşı olan avret sınırlarını gözetmek gerekir. Yani epilasyon yaptıracak bir bayanın, diz kapağıyla göbeği arasını, karşısındaki bayan da olsa göstermesi caiz değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör


+ Yorum Gönder
kol kıllarını almak günah mı,  kollardaki tüyleri almak günah mı,  kol kılı almak günah mı,  koldaki kılları almak günah mı,  kollardaki kılları almak günah mıdır,  koldaki tüyleri almak günah mı,  koldaki killari almak gunahmi