+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sözünde durma dürüst olma ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sözünde durma dürüst olma ile ilgili hadisler


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: sözünde durma dürüst olma ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: Sözünde Durmak Dürüst Ve Güvenilir Olmak İle İlgili Hadisler

  Peygamber efendimiz; “Söz vermek borç gibidir.” (Buhari, Hibe, 18) buyururlar.

  Sözünde Durmak ile ilgili Hadis

  Talha İbnu Ubeydillah haber veriyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)’e Necid ahalisinden bir adam geldi. Saçları karışıktı. Kulağımıza sesinin mırıltısı geliyordu, ancak ne dediğini anlayamıyorduk. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)’e iyice yaklaşınca gördük ki, İslam’dan soruyormuş. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam): “Gece ve gündüzde beş vakit namaz” demişti ki adam tekrar sordu: “Bu beş dışında bir borcum var mı?” Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam): “Ramazan orucu da var” deyince adam: Bunun dışında oruç var mı? diye sordu. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam): “Hayır!” Ancak dilersen nafile tutarsın” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) ona zekatı hatırlattı. Adam: “Zekat dışında borcum var mı?” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam): “Hayır, ama nafile verirsen o başka!” dedi. Adam geri döndü ve gider ayak: “Bunlara ilave yapmayacağım gibi noksan da tutmayacağım” dedi. Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) da: “Sözünde durursa kurtuluşa ermiştir” buyurdu. Veya “Sözünde durursa cennetliktir” buyurdu. Ebu Davud’da “Kasem olsun kurtuluşa erer, yeter ki sözünde dursun” şeklinde te’kidli olarak gelmiştir.


 3. Misafir
  Dürüst olmak cennete götürür, Sözünde duran nifaktan kurtulur.

+ Yorum Gönder
sözünde durmak ile ilgili hadisler,  dürüst olmak ile ilgili hadisler,  sözünde durmak ve dürüst olmak,  peygamber efendimizin sözünde durmak ile ilgili hadisleri