+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dua paylaşımı - dua isteme Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dua paylaşımı - dua isteme


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: dua paylaşımı - dua isteme


  Reklam  Cevap: Dua nedir? Nasıl yapılır?
  Dua, istemek, çağırmak, davet etmek demektir. Genel manada ise, Allah’a yalvarmak, isteyeceklerimizi O’ndan istemek, dertlerimizi O’na arz etmek, O’nun rahmet ve yardımına davetiye çıkarmaktır. Dua, dille yapıldığı gibi, fiillerle, kabiliyetlerle ve halimizle de yapılabilir. Dünyadaki sebeplere riayet etmek bir duadır. Mesela çalışmak bir duadır.
  Kışın üşümemek için kalın giyinmek, evde soba ve kalorifer yakmak bir duadır. Hastalıktan kurtulmak için ilaç içmek bir dua olduğu gibi, midenin aç kalmak suretiyle yiyecek bir şeyler istemesi de bir duadır. Buradan da anlaşılmaktadır ki, dinimizde dua hayatımızın her anını kapsamaktadır. Yani insan, - eğer farkında olursa - hayatının her anını dua ederek yaşamış olur.

  Dua, bir ibadettir. Diğer ibadetlerde olduğu gibi dua da sırf Allah rızası için yapılır. İstediğimiz şey verilmezse dua kabul olunmadı denmez.
  Belki daha zamanı gelmemiş, hemen verilmiyor denir. Bu dünyada duayla arzu ettiğimiz bazı şeylere ulaşsak da duanın neticeleri daha ziyade ahirette verilir.


 3. Misafir
  Arkadaşlar Hayırlı Geceler. Babam hasta yoğun bakımda yatıyor nefes darlığı çekiyor, hepinizden şifa duası istiyorum. Allah razı olsun , nerde hasta varsa Allah (cc )şifa nasip etsin.

+ Yorum Gönder
dua paylaşımı