+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müslüman olmayana sadaka verilirmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müslüman olmayana sadaka verilirmi?

  Sual: Ben Japonya'da yaşayan biriyim cocuklar için para topluyan birkuruma gönlümden gecti ve basımın gözümün sadakası olsun diye verdim fakat sonradan icime bir düşünce girdi bizden olmayana sadaka verilirmi bilmediğimden sormak öğrenmek istedim ilgilerinizi bekliyorum Allaha emanet olasınız... ? 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: Müslüman olmayana sadaka verilirmi?


  Reklam  Cevap: Gayri müslimlere sadaka, zekat, fitre verilir mi?

  Zekat ve fitre müslüman olmayanlara verilmez. Çünkü zekat müslim olan fakirlerin hakkıdır. Bir hadis-i şerifte: "Zekatı, müslümanların zenginlerinden alıp fakirlerine veriniz." buyurmuştur. Bunun için müslüman olmayanlar zekatla yükümlü değillerdir. Bu ibadet, müslümanlara ait dini içtimai bir görevdir. Bu göreve ortaklık etmeyenlerin bundan faydalanma hakkı olamaz.

  Yalnız İmam Züfer, zekatın zımmilere (İslam idaresi altındaki gayri müslimlere) de verilemsini caiz görmüştür. Çünkü zekattan maksad, bir ibadet yolu ile muhtaç kimseleri ihtiyaçtan kurtarmaktır. Bu maksad da, fakir zımmilere zekatı vermekle elde edilir. Bununla beraber nafile sayılan sadakaların zımmilere verilebileceğinde ittifak vardır.

  Ayrıca kalbleri İslâma ısındırılacak olan gayr-i müslimlere de zekat ve fitre verilebilir.Bildiğiniz gibi, zekatın verildiği yerlerden biri de “kalpleri islamiyete ısındıralacak” olanlardır. Bu nedenle zekatın bile verilmesi caiz olanlara sadakanın verilmesi de caiz olur. Böylece onların islama ısınmalarına veya müslümanlara zarar vermelerine engel olunmuş olur. Yeter ki yardımda bulunduğumuz kimse bu yardımı müslümanların aleyhinde kullanmasın.

  “Müellefe-i kulûb” olarak bilinen bu kimseler, kalbleri İslâma ısındırılmak istenen, kötülüklerinden emin olunmaya çalışılan veya herhangi bir şekilde Müslümanlara faydası dokunması umulanlardır. Hanefi mezhebi fakihleri, Hz. Ömer’in (r.a.) bir içtihadına dayanarak bu maddenin Peygamberimizden (a.s.m.) sonra tatbikattan kalktığını ifade ederler. Hanbelî mezhebi âlimleri ise müellefe-i kulûb hükmünün bâki olduğunu belirterek, bu kabil kimselere de zekâttan pay ayrılabileceğini söylerler. Muasır İslâm âlimlerinin bazıları da zamanımızda bu sınıfa dahil olabilecek kimselerin bulunduğunu belirterek, belli bir nisbette müellefe-i kulûb için zekâttan pay ayrılmasının lüzumunu dile getirirler.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  isabetli bilgiler için Allah c.c. razı olsun kardeşim

+ Yorum Gönder
müslüman olmayana sadaka verilir mi ,  gayrimüslime sadaka verilir mi,  kafire sadaka verilir mi