+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kazancım helalmi harammı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kazancım helalmi harammı

  Sual: selamün aleyküm ismim engin gıda piyasasında çalışmaktayım 2006 yılında girmiş olduğum ajans firmaların marketlerdeki ürün takibini yapıyor ve benimde bu ajansta görevim hergün düzenli olarak migros ve tansaşlara uğrayıp depolarından biraları reyona ve dolaba dizmek 2008 yılındada rabbime hamdolsun şükürler olsun bana 5 vakit namaza başlamayı nasip etti ve halen kılmaktayım evliyim 2 çoçuğum var elimde ehliyetimden başkada bir meslek yok her ay aylığımı aldığımda kafamda sürekli sorular oluyor kazancım helalmi harammı beni aydınlatırsanız sevinirim ? 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  --->: kazancım helalmi harammı


  Reklam  Cevap: ...İslâm, içkinin içilmesini yasakladığı gibi, müslümanlar arasında ticaretini de yasaklamıştır. Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: "Peygamber (s.a.s) içki konusunda on kişiyi lanetlemiştir: Sıkan, kendisi için sıkılan, içen, taşıyan, kendisi için taşınan, içiren, satan, parasını yiyen, satın alan ve kendisi için satın alınan..." (Tirmizî, Büyû', 59; İbn Mâce, Eşribe, 6).
  Mâide suresindeki kesin içki yasağı bildiren ayet geldikten sonra Allah Resulu uygulama ile ilgili olmak üzere şöyle buyurdu: "Şüphesiz Allah içkiyi haram kılmıştır. Bu ayeti haber alıp da yanında içki bulunan kimse, ondan içmesin ve satmasın..." (Müslim, Müsâkât, 67; bk. Buhârı, Megâzî, 51; Büyû, 105, 112; Müslim, Büyû, 93; Fer', 8; İbn Mâce, Ticârât, 11; Ahmed b. Hanbel, II, 213, 362, 512, III, 217, 324, 326, 340; İbn Kesîr, Muhtasaru Tefsîri İbn Kesîr, Beyrut (t.y), I, 544-547).

  Hamdi DÖNDÜREN


+ Yorum Gönder