+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Soru: ALAHIM sana havale ediyorum demek günahmıdır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Soru: ALAHIM sana havale ediyorum demek günahmıdır


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: soru: ALAHIM sana havale ediyorum demek günahmıdır


  Reklam  Cevap: Allah'a havale etmek günah mı

  İnsanları Allah’a havale etmek, mesuliyet gerektiren bir husus değildir. Ancak uygunsuz ifadelerle, Hakk’a havale edilen şahısların müstahak olmadıkları hususları ifadede mesuliyet olabileceğini söylemek mümkündür.

  Bir bakıma fena insanları Allah’a havale etmek, onlar adına çok masum bir şeydir. Gerçi Efendimiz, Ebu Cehil’i, Utbe’yi, Şeybe’yi, İbn Ebi Muayt’ı Allah’a havale etmiş; bir mânâda etmeden men edilmiştir. Ama Nebiler Serveri’nin (sallallâhu aleyhi ve sellem) bundan men edilmesi, O’nun hususi konumu ile te’lif edilemediğinden dolayıdır. Adeta Efendimiz’e (sallallâhu aleyhi ve sellem) yapılan ikaz: “Sen kendine bak; onların dalaleti seni çok meşgul etmemeli. Onun sana zararı da olmaz.” manasına bir men etmedir. Zira Efendimiz (sallallâhu aleyhi ve sellem) sabah akşam -bazı rivayetlerde de günde beş vakit- namazda ellerini kaldırıyor, kunut okuyor ve İslam’a kötülük yapanları Allah’a havale ediyordu. Bu açıdan kişinin istihkâkı varsa, “Allah’ım, onu Sana havale ediyorum, kötülüğünü onun başına dola.” demede bir sakınca yoktur. Bir insanın böyle bir havaleye müstahak olması ve sizin onu havale etmeniz, Anadolu halkının dediği gibi “Artık Sen bilin Ya Rabbi!” demektir


+ Yorum Gönder