+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İçki içmek, kumar oynamak gibi haram bir iş yaparken besmele çekmek, küfür müdür? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İçki içmek, kumar oynamak gibi haram bir iş yaparken besmele çekmek, küfür müdür?


 2. meçhul_100
  ˙·٠• FiLiSTiN•٠·˙

  --->: İçki içmek, kumar oynamak gibi haram bir iş yaparken besmele çekmek, küfür müdür?


  Reklam  Cevap: İster li aynihi, ister li gayrihi haram olsun haramlığında şüphe olmayan işler yaparken besmele çekmek küfür sayılmıştır.

  Hanefi uleması bu hususta şöyle derler: Zina ve içki gibi kesin olarak haram olan şeyleri işlerken besmele çekmek istihza/alay mânâsını taşıdığı için küfürdür. Fakat sakal tıraşı gibi ihtilaflı şeyleri işlerken besmele çekmek doğru olmasa da küfür değildir. Mecmeul Enhur (1/701) de şöyle denmektedir: Zina ederken veya ittifakla haram olan bir şeyi yaparken besmele çekmek küfürdür. (Halil Günenç, Günümüz Meselelerine Fetvalar II. 278).

  Şafii alimlerine göre, li aynihi (aslî ) haram olan zina gibi bir fiili işlerken besmele çekmek haramdır. Gasp edilmiş bir su ile abdest almak gibi -li gayrihi(arızî)- haram olan bir iş için Besmele çekmek ise haram değildir. Yine, eşinin avretine bakmak gibi -li aynihi- mekruh olan bir iş yaparken Besmele çekmek mekruhtur. Fakat soğan, sarımsak gibi -li gayrihi- mekruh olan şeyleri yerken Besmele çekmek mekruh değildir(bk. İanetu’t-talibîn, 1/9).

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder