+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mervan bin hakem Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mervan bin hakem


 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: mervan bin hakem


  Reklam  Cevap:
  mervan bin hakem i
  peygamberimiz niye sürdü
  mervan bin hakem hakkında geniş bilgi için tıkla: http://www.mumsema.com/siyer-peygamb...verebilir.html

 3. MaxiMilyan
  SÜPER EDİTÖR
  Mervan b. Hakem, Hz. Osman'ın amcası Hakem b. Ebu'l As'ın oğludur. Hz. Osman Halife Olunca, Mervan b. Hakem'i Hilafet Kâtibi tayin etmişti.


  Kaynakların verdiği bilgiye göre, Mervan b. El-hakem, hicretin 2. veya 3. yılında doğmuştur. Bu sebeple, bazıları onu sahabi olarak, bazıları da onu tabiinlerin büyükleri arasında saymaktadır. Hicrî 65 yılında Şam’da vefat etmiştir(bk. Hulefau beni ümeyye fi Demaşk)

  Kadı Ebu Bekir b. El-Arabî gibi bazı alimler, onun sahabe, tabiin ve İslam fakihleri tarafından adil bir kimse olarak değerlendirildiğini söylemiştir(a.g.y).

  Hz. Osman’ın katipliği esnasında hakkında çıkan dedi-kodular doğruysa, onun bu yaptığını hoş görmek mümkün değildir. Fakat, ölmüş gitmiş, Allah’a hesap vermek üzere ahiret alemine göçmüş bir Müslüman hakkında aşırı tepki göstermek doğru değildir. Allah için kızmak isteyen kahramanlar, her şeyden önce kendi nefislerine kızmalı ve şu anda meydanda yaşayan binlerce Allah düşmanı inkârcılara karşı –Allah rızası için- fikrî ve ilmî bir mücadele vermelidir.

+ Yorum Gönder
mervan bin hakem kimdir