+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vatandaşlıkta ötekileşmek Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vatandaşlıkta ötekileşmek

  Sual: vatandaşlıkta ötekileşmek nedir vatandaşlık nedir ötekileşmek nedir vatandaşlıkta ötekileşmekle ilgili deneme makale fıkra yazıları ? 2. Ebu Ducane
  Üye

  Cevap: vatandaşlıkta ötekileşmek


  Reklam  Cevap: VATANDAŞLIK VE ÖTEKİLEŞTİRMEK
  Vatandaşlık, genellikle bir ülke olan politik kurumların bir parçası olmak demektir. Anayasal ülkelerde, o ülkede yaşayanların devlet tarafından anayasada vaadedilen haklardan yararlanmaları için o ülkeye vatandaşlık bağı ile bağlı olmaları gereklidir. Bu kişilere vatandaş denir. Vatandaşın politik katılım hakkı vardır.
  Her anayasal ülkenin vatandaşlık gereklilikleri anayasalarında yazmaktadır. Günümüzde bu gerekliliklerin başında milliyet, doğum yeri ve kültür gelir. Örneğin birkaç yıl öncesine kadar Almanvatandaşı olmak için anne veya babasının Alman olması gerekliliği vardı. Fransa'da, doğum yeri Fransa sınırları içinde olanların vatandaş olma hakları vardır. ABD'de ise, vatandaş olmak isteyenler, Amerikan toplumuna tümüyle uyum sağladıklarını ve Amerikan geleneklerini benimsediklerini kanıtlamak durumundadırlar.
  ÖTEKİLEŞTİRMEK
  Modern toplumlarını en büyük pisikolojik sosyal sorunu haline gelen ötekileştirme nedir ?
  Toplum diğer bireylerle birlikte olduğumuz anlamına gelmektedir.Her insanın başkalarıyla kurduğu ilişki farklıdır,bu kurulan ilişkiler sayesinde kişiler kendi kişiliğini oluşturur.Kişinin kendi benliğini kendi düşüncelerini kendi fikirlerini anlaması için ötekilerine ihtiyacı vardır.Kişinin toplumda kendisine mahsus gördüğü kendisine ait olmaması halinde bile kendisine aitmiş gibi bir tavır sergilemesine denir.Birey ötekileşmeyi yaparken belirli bir mantık ve alışkanlıklar doğrultusunda yapmaktadır.Özellikle kendi yönetim içimizde ötekileşmeyi önemser ve uygular.Kişi kendini ve etrafında yakın gördüklerini ayırır.Diğerleri onun için ötekilerdir.
  Bir diğer açıklamaya görede birlikte oluşturulan varlıkların.Birbirinden farklı özelliklerine göre birbirleri arasında ayrılıp grup olmasına Sosyolojik çevrede genellikle azınlık olan grubun çoğunluk olan gruba göre düşünülmesine ötekileştirme denir.
  Örneğin; Beşiktaşlısınız size göre galatasaray takımının taraftarları ötekilerdir.

+ Yorum Gönder