+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İsrafil (a.s.) Sura kaç kez üfleyecektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İsrafil (a.s.) Sura kaç kez üfleyecektir?


 2. imam
  Üye

  Cevap: İsrafil (a.s.) Sura kaç kez üfleyecektir?


  Reklam  Cevap: İsrafil (a.s.) Sur'a kaç kez üfleyecektir?

  Yazar: Sorularla İslamiyet

  Ebû Ya'la el-Mavsıli'nin Müsned adlı hadis kitabında Ebû Hüreyre (r.a)'den nakledilen bir hadis-i şerif Sur'u açıklar: Ebû Hüreyre der ki: Bir gün Peygamber (s.a.s) bizimle oturuyor sohbet ediyordu. Etrafında sahabelerden büyük bir topluluk vardı. Bize şöyle dedi:

  "Yüce Allah gökleri yarattıktan sonra, Sur'u yarattı. Ve onu İsrâfil (a.s)'a verdi. İsrâfil ağzını Sur'a dayamış ve gözlerini de Arş'a dikmiştir. Sur'a üfürmesi için verilen emri beklemektedir."

  Ebû Hüreyre diyor ki; ben, "Ey Allah'ın Rasûlü Sur nedir?" diye sordum. O da,

  "Boynuza benzeyen bir alettir."

  diye cevap verdi. Ben yine, "O nasıl bir şeydir" diye sordum. O da,

  "O, çok büyük bir şeydir. Beni hakkı tebliğ etmek üzere gönderen Yüce Allah'a yemin olsun ki, yerler ve gökler onun yanında küçük kalır. Hepsi onun içine sığabilir."

  diye cevap verdi...

  Bu hadisi şerif uzayıp gidiyor. Ayrıntısıyla her şeyi açıklıyor. Bu hadise göre:
  Sur'a üfürülüş üç kez olacak. Birinci üfürüşte korku ve dehşetten bütün yaratıklar sarsılacak. İkinci üfürülüşte bütün kâinat alt üst olup, bütün canlılar ölecek. Allah yeni bir düzen (ahiret yurdu) kurup hesap günü gelince, üçüncü bir üfürülüşle bütün ölülerin ruhlan bedenlerine girerek yeniden dirilecekler. Ve ardından hesap, kitap, mizan, şefaat, sırat, Cennet, Cehennem... kıyamet olayları olacak.

 3. Misafir
  çok güzel olmuş çok yardımcı oldu

+ Yorum Gönder
israfil sura kaç defa üfleyecek,  sura kaç defa üflenecek,  sura kaç kez üflenecek,  israfil sura kaç kere üfleyecek,  sura kaç kere üflenecek,  sur kaç defa üflenecek,  sur kaç kere üflenecek