+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Süt kardeşimle evlene bilirmiyim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Süt kardeşimle evlene bilirmiyim


 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: süt kardeşimle evlene bilirmiyim


  Reklam  Cevap: Süt kardeş ile evlenmek caiz değildir. Çocukken bir defa da olsa emdiği kadın süt annesi olacağı için onun çocukları süt emen çocuğa haram olur.

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Süt kardeşliği ve süt kardeşliğinden doğan evlenme yasağı

  Süt Emme Yoluyla Meydana Gelen Evlenme Yasağı:

  Kur'ân-ı Kerîm'de; "Sizi emziren analarınız ve süt kız kardeşleriniz (size haram kılındı)" (en-Nisa, 4/23) buyurulur. Bu âyette yalnız iki tane süt hısımından söz edilmiştir. Bu konuda genel prensip şu hadisle konulmuştur. Nesepçe haram olanlar süt yoluyla da haram olurlar" (Buhârî, Şehâdât, 7; Müslim, Rada', I). Yine nesep yoluyla, evlenmekle ortaya çıkan sıhrî hısımlıklara kıyasla, süt yoluyla da sıhrî hısımlıklar oluşur. Ancak bunun iki istisnası vardır.

  Süt yoluyla haram olanlar şunlardır:

  l. Bir kimsenin süt cihetinden usûlü. Süt annesi, süt ninesi gibi...

  2. Süt cihetinden fürûu. Bir kimse süt kızı, süt oğlunun kızı ve ilânihaye bunların çocuk ve torunları ile evlenemez.

  3. Süt ana ve babanın fürûu. Bir kimse ana baba bir, baba bir veya yalnız ana bir olan süt kardeşleri ve bunların ilânihaye fürûu ile evlenemez.

  4. Süt ana ve babanın usûlünden yalnız ilk füru'. Bunlar süt emenin, süt cihetinden amca, hala, dayı ve teyzeleri olup, bunlarla evlenmesi yasaktır.

  5. Süt baba ve dedelerin eşleri: Burada zifafın olup olmaması, sonucu etkilemez. Nitekim bir kimse, nesep babasının karısı ile de evlenemez.

  6. Süt oğlun veya süt oğlun oğlunun, yahut süt kızın oğlunun karısı ile evlenmek yasaktır. Burada da zifafın olup olmaması, sonucu etkilemez. Nitekim, bir kimse gelinleriyle evlenemez.

 5. HİZMETKAR
  Devamlı Üye
  Süt kardeşliği ile evlenmek ile ilgili görüntülü video+ Yorum Gönder