+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Furkanın manası hak ile batılı, eğri ile doğruyu bir birinden ayıran demektir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Furkanın manası hak ile batılı, eğri ile doğruyu bir birinden ayıran demektir

  Sual: Furkan ın kelime manası hak ile batılı, eğri ile doğruyu bir birinden ayıran demektir. Kuran'ı Kerimin bir ismi olarak anılmakta ve Kuran'ı Kerimde de bir çok ayet-i Kerime ile Furkan'ın manası nazara verilmektedir.
  Bakara suresi 185 ayet-i Kerimesinde:O Ramazan ayıki, insanları irşad için, hak ile batılı ayıracak olan, hidayet rehberi ve deliller halinde bulunan Kuran onda indirildi.....bakara:185 ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Furkanın manası hak ile batılı, eğri ile doğruyu bir birinden ayıran demektir


  Reklam  Cevap:
  FURKÂN'IN ANLAMI


  Îmânı küfürden, ihlası riyadan, tevhîdi şirkten, hakkı bâtıldan, doğruyu eğriden, hayrı şerden, iyiyi kötüden, helalı haramdan, tayyîbi habîsten... ayıran ve gerçekleri açıklayan demektir. Bu kelime Kur'ân'da 7 âyette geçmiş Kur'ân ve Tevrat'ın adı/sıfatı (Âl-i İmrân 3/4; Bakara, 2/53), Bedir savaşı (Enfâl, 8/41) ve insana verilen hak ile batılı, iyi ile kötüyü birbirinden ayırt etme yeteneği (Enfâl, 8/29) olarak kullanılmıştır. Furkân aynı zamanda Kur'ân'ın 25. sûresinin adıdır. Sûre Mekke'de inmiş ve 77 âyetten oluşmaktadır. Kur'ân ve ilâhî kitapların hepsi furkândır; hakkı bâtıldan ayırır, gerçekleri açıklar. Bedir savaşına yevmü'l-furkân (furkân günü) denilmiştir. Çünkü bu savaş mü'minle kâfiri birbirinden ayırmıştır. İnsanın furkân yeteneğine sahip olabilmesi için mü'min ve muttakî olması gerekir: "Ey mü'minler! Allah'a karşı gelmekten sakınırsanız (ittika) Allah sizi Fürkân sahibi yapar / size iyi ile kötüyü ayırt edici anlayış verir..." (Enfâl, 8/29) âyeti bu gerçeğin ifadesidir.(İ.K.)

+ Yorum Gönder
furkanın manası,  furkan manası,  furkanin manasi,  furkan manasi