+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Celle celaluhu anlamı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Celle celaluhu anlamı


 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: celle celaluhu anlamı


  Reklam  Cevap:
  CELLE CELÂLUH ANLAMI

  Allâh'ın adı anıldığında kullanılan bir saygı ifâdesidir. Celâl, büyüklük, ululuk ve yücelik manasına gelen Allah'ın isimlerinden biridir. Celle ise büyük ve yüce oldu anlamına gelmektedir. Celle celâluh tabiri ise, "azameti yüce ve ulu oldu" demektir. Bu tabirin yerine "Celle şânuhû" ya da "Celle ve alâ" ifâdeleri de kullanılmaktadır. Bu tabir, İslâm sanat, tezhib ve hat kültüründe Allâh lafzından sonra uygun bir biçimde yazılmakta ve zikir meclislerinde Allah'ın kudretine dikkat çekmek için zikrin başında, ortasında veya sonlarında söylenmektedir. Böylece "Allah" lafzının geçtiği yerde tefekkür, zikir, saygı ve teslimiyet hatırlatılmaktadır. (F.K.)

 3. meryemgül1
  ~~Medinenin Gülü ~~
  Rabbil alemin razı olsun hocam cevabınız için

 4. DZALBAY
  Üye
  Celle celâluh tabiri ise, "azameti yüce ve ulu oldu" demektir.
  EyvAllah hocam.

 5. SİYAH SANCAK
  Devamlı Üye
  Celle celâluh tabiri ise, "azameti yüce ve ulu oldu" demektir. Bu tabirin yerine "Celle şânuhû" ya da "Celle ve alâ" ifâdeleri de kullanılmaktadır. yüreğinize sağlık hocam.

 6. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  Allah Celle Celalüh razı olsun hocam

 7. Misafir
  CELLE CELÂLUH ANLAMI

  Allâh'ın adı anıldığında kullanılan bir saygı ifâdesidir Celâl, büyüklük, ululuk ve yücelik manasına gelen Allah'ın isimlerinden biridir Celle ise büyük ve yüce oldu anlamına gelmektedir Celle celâluh tabiri ise, "azameti yüce ve ulu oldu" demektir Bu tabirin yerine "Celle şânuhû" ya da "Celle ve alâ" ifâdeleri de kullanılmaktadır Bu tabir, İslâm sanat, tezhib ve hat kültüründe Allâh lafzından sonra uygun bir biçimde yazılmakta ve zikir meclislerinde Allah'ın kudretine dikkat çekmek için zikrin başında, ortasında veya sonlarında söylenmektedir Böylece "Allah" lafzının geçtiği yerde tefekkür, zikir, saygı ve teslimiyet hatırlatılmaktadır (FK)

 8. FulyaFulya
  Üye
  Ne kadar güzel açıklamışsın. Okurken anarken duygulandım

+ Yorum Gönder

celle celalühü anlamı

celle celaluhu anlamı

aziz allah celle celalühüaziz allah celle şanühü ne demekaziz allah celle şanühücelle celalühüaziz allah celle şanühü anlamı