+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Taassup nedir? Kısaca Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Taassup nedir? Kısaca


 2. Sedanur
  Sedanur

  KIsaca taassup nedir


  Reklam  Cevap: Taassup hakkında kısaca bilgi

  Sözlükte taassup kelimesi bir kimsenin “herhangi bir dini inanca, bir görüşe, düşünceye veya herhangi bir partiye gereğinden fazla, yani aşırı bağlılığını” ifade eder. Taassup bir kimsenin bire şeye körü körüne bağlanması, haksız da olsa taraf olması anlamına da gelmektedir.

  Terim olarak ise bu kelime dini, ahlaki, toplumda içerisinde adet olan gibi konularda çoğu zaman haksızlık ve düşmanlık derecesine varacak kadar saplantılara düşme derecesine gelmek demektir. Olumsuz manada kullanılmakta olan taassup insanın bilgisizliğinden, empati yapamamaktan ve aşırı bir derecede inatçı olmaktan kaynaklanan bir durumdur. Bu bakımdan taassup bir toplumun kültürel, sosyal ve ekonomik açıdan kalkınması ve gelişmesi konusunda en önemli engeldir.

  Fakat şu da bilinmelidir ki bir kimsenin inancının gereğini yerine getirmesi, örneğin kişinin devlet görevini veya ailesine ilgi göstermesi, önemsemesi gibi durumlar taassup dairesine girmemektedir. Böylesine bir gayret içerisinde olmak dinin ve insanlığın bir gereğidir ve güzel bir durumdur. Aslında buda bir taassup tur fakat bu aşırılık içermemektedir ve insanın kendisine ve etrafına olan bir ilgisidir. Bu çeşit bir taassup toplumun kanı derecesindedir. Bir kimsenin kendi dini inancına, milli ve ahlaki hassasiyetlerine sahip çıkması iyi taassuptur. Kişinin saydığımız bu değerler için her şeyi mubah görmesi saplantı haline getirmesi ise kötü taassuptur.

  buyrun tıklayın

  taassup hakkında bilgiler
  Taassub (taassup nedir? Zararları nelerdir? ve nasıl önlenir?)
  taassup nedir
  taassup ve sosyalleşememe

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Taassup Nedir? Herhangi bir delile dayanmadan, bir fikre körü körüne bağlanmaktır.

 4. melle
  Devamlı Üye
  Taassup ne demek?

  bağnazlık tutuculuk din ve inanç gücüne inanmayan demektir, herhangi bir delile dayanmadan, bir fikre körü körüne bağlanmaktır .

+ Yorum Gönder
taassup nedir