+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam dininin yasakladığı kötü davranışlar ve alışkanlıklarla ilgili hadis bulup açıklayınız Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam dininin yasakladığı kötü davranışlar ve alışkanlıklarla ilgili hadis bulup açıklayınız

  Sual: bu bizim Din kültürü ve ahlak bilgisi dersi için performans ödevimiz heryere baktım fakat hep ayet ve hadslerin olduğu sayfalar bak altlarında açıklamalaarı yok öğretmenimiz ise açıklamalı istiyor.bazı alışkalıklarla ilgili ayet ve hadis bulamadımm .. Lütfen yardımcı olun ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: islam dininin yasakladığı kötü davranışlar ve alışkanlıklarla ilgili hadis bulup açıklayınız


  Reklam  Cevap: YALANIN VE YALANCININ ZEMMİ

  *

  İKİNCİ FASIL

  YALANIN MÜBAH OLDUGU YERLER

  *

  ÜÇÜNCÜ FASIL

  RESULULLAH HAKKINDA YALAN

  UMUMÎ AÇIKLAMA

  Kizb, yalan demektir. Dilimize kizb kelimesi aynen girmiştir. Tekzib şekliyle yalanlama manasında daha çok kullanırız. Dinimiz yalancılığı kötü huyların başında kabul eder ve şiddetle reddeder. Kur'an-ı Kerim'de küfr bazan kizble ifade edilir. Mükezzib yani yalancı, "kâfir" manasındadır. فَمَنْ اَظْلَمُ مِمَّنْ كَذَبَ عَلى اللَّهِ وَكَذّبَ بِالصِّدْقِ "Allah adına yalan söyleyen ve hak kendisine geldiği zaman onu yalanlayan kimseden daha zalim kim vardır? Kâfirler için cehennemde yer mi yok?" (Zümer 32) ayetinde kizb küfür manasında kullanılmıştır.

  Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), Müslümanlardan hırsızlık, zina, içki gibi hakkında had cezası gelen en ağır suçları işleyenlerin bile cennete gidebileceğini belirtir, fakat yalanı Müslümana bir türlü yakıştıramaz. Aleyhissalâtu vesselâm'ın ifadelerinden, yalanın sayılan bu günahlardan çok daha çirkin, çok daha alçaltıcı bir cürüm, en bayağı bir ahlaksızlık olduğunu anlamaktayız: يُطْبَعُ الْمُؤْمِن عَلى كُلِّ خُلُقٍ لَيْسَ الْخِيَانَةَ وَالْكَذِبَ "Mü' minde her huy bulunabilir, yalan ve hıyanet hariç."

  Kizb, sıdkın zıddıdır. Sıdkla ilgili olarak gerekli açıklamaları yaparken, kizbten de bahsedilmiştir. Bu bahisle ilgili mütemmim malumat için oraya bakılsın.(10.clt,5-8.sayfalara).

 3. qcxx
  Üye
  kötü alışkanlıklar ile ilgili hadis lütfenn

 4. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

 5. Misafir
  İslam Güzel Ahlaktır

+ Yorum Gönder
islam dinine göre kötü alışkanlıklar hangileridir ayet ve hadislerle açıklayınız