+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Mekke'den Medine'ye hicret eden Ümmü KAYS bintu Mihsan (r) ile evlenmek isteyen sahabenin ismi nedir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Mekke'den Medine'ye hicret eden Ümmü KAYS bintu Mihsan (r) ile evlenmek isteyen sahabenin ismi nedir

  Sual: Mekke'den Medine'ye hicret eden Ümmü KAYS bintu Mihsan (r.d) ile evlenmek isteyen sahabenin ismi nedir? Daha doğrusu Allah için değilde Evlenmek için hicret eden sahabenin ismini bize verirseniz memnun oluruz ? 2. şaf_ak
  ...MüPteLaNıM...

  --->: Mekke'den Medine'ye hicret eden Ümmü KAYS bintu Mihsan (r) ile evlenmek isteyen sahabenin ismi


  Reklam  Cevap: “Kim ahiret kazancını istiyorsa, onun kazancını çoğaltırız. Dünya kazancını isteyene de dünyalık veririz; ama onun ahirette bir nasibi olmaz.” (Şura: 42/20)
  Bu hadis-i şerifin söylenmesine şöyle bir olayın sebep olduğu anlatılır:
  Sahabilerden biri, Ümmü Kays adlı bir hanımla evlenmek ister. Fakat o günlerde Ümmü Kays Medine’ye hicret etmeyi düşünmektedir. Kendisiyle evlenmek isteyen sahabiye, niyeti ciddiyse Medine’ye hicret etmeyi ve orada evlenmeyi teklif eder. Mekke’deki kurulu düzenini terketmeyi henüz düşünmeyen o sahabi Ümmü Kays’la evlenmek arzusuyla Medine’ye hicret etmek zorunda kalır. Bu durumu bilen sahabiler, Ümmü Kays’ın muhaciri anlamında “Muhaciru Ümmü Kays” diye takıldıkları o zatın, hicret sevabı kazanıp kazanmadığını tartışmaya başlarlar. İşte o zaman Peygamber Efendimiz, bu hadis-i şerifle meseleye açıklık getirerek herkesin niyetine göre sevap kazanacağını belirtir.

+ Yorum Gönder
ümmü kays ,  ümmü kays için hicret eden sahabe,  ummu kays,  ümmü kaysın muhaciri,  ummu kays muhaciri,  sevdiği kadın için hicret eden sahabe,  Medinede Ümmü Kays