+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Babamın vasiyetine uymazsak günah işlemiş olur muyuz? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Babamın vasiyetine uymazsak günah işlemiş olur muyuz?


 2. Sedanur
  Sedanur

  --->: Babamın vasiyetine uymazsak günah işlemiş olur muyuz?


  Reklam  Cevap: Değerli Kardeşimiz;


  Babadan kalan miras çocuğun mülkiyetine geçtiği için onu meşru ölçüler içerisinde dilediği gibi kullanabilir. Bu bakımdan babanızın bu vasiyetini yerine getirmemenizden dolayı günah işlemiş olmazsınız. Ancak ihtiyacınız yoksa babanızın bu tavsiyesine uyabilirsiniz.
  Varlıklı bir kimse, malının bir kısmını fakir ve cami gibi hayır müesseselerine vasiyet edebilir. Şad bin Ebi Vakkas'dan şöyle rivayet edilmiştir: "Ağır bir hastalığa yakalandım, bunun üzerine Peygamber (sav) beni ziyaret etti. Ve bu münâsebetle: Ey Allah'ın Resulü! Benim malım çoktur. Bir kızımdan başka da varisim yoktur. Bütün malımı sadaka olarak vereyim mi? dedim.
  Peygamber (sav):
  - Hayır.
  - Üçte ikisini mi tasadduk edeyim?
  - Hayır.
  - Yarısını mı tasadduk edeyim?
  - Hayır.
  - Üçte birini mi tasadduk edeyim?
  - Evet üçte biri, üçte biri de çoktur. Varislerini varlıklı olarak bırakman insanlara el açacak kadar muhtaç bırakmandan
  daha hayırlıdır" buyurdu.
  Peygamber (sav), görüldüğü gibi varlıklı olan kimsenin malının üçte birini vasiyet etmesi için müsaade etmiştir. Fazlasını vasiyet etmek caiz değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

+ Yorum Gönder