+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hangi tarikata girmeliyim tarikat nedir amacı nedir bilmiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hangi tarikata girmeliyim tarikat nedir amacı nedir bilmiyorum

  Sual: herkes baska baska konuşuyo gercekten şu devirde kime inanacağız bilinmiyo.hangi tarikata girmeliyim tarikat nedir amacı nedir bilmiyorum.yardımcı olun bana ne olur ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: hangi tarikata girmeliyim tarikat nedir amacı nedir bilmiyorum


  Reklam  Cevap: Tarikat, Sözlükte "yol, hal ve gidiş, kat, tabaka" gibi anlamlara gelen tarîkat, bir tasavvuf kavramı olarak, Hakk'a ulaşmak için tutulan, bir takım kuralları bulunan yol demektir. Mutasavvıflara göre tüm insanlar, hatta bütün yaratıkların alıp verdiği nefesler sayısınca Allah'a giden yol vardır. İlk devirde sûfiler, kendilerinden daha deneyimli durumda olanlardan faydalanmakla birlikte, bugün bildiğimiz şekliyle teknik anlamda tarikat kurmamışlar, herbiri kendine göre bir yol tutmuştu. Bunlar, görüşlerini ve manevî tecrübelerini sohbet yoluyla çevresinde bulunanlara aktarıyorlardu. Bugünkü anlamda tarîkatlar (organize tasavvuf hareketi), yaklaşık VI/XII. yüzyılda ortaya çıkmaya başlamış ve daha sonra da müesseseleşmiştir. Buna göre şeyh adı verilen bir öğretmen gözetiminde, müridin (manevî arınmayı isteyen), Allah'a ulaşma konusunda takip ettiği usûle veya metoda tarîkat adı verilir. Tarîkatlar genel olarak üçe ayrılır: Tarîk-i ahyâr, ibâdet ve takvâ yoluna ağırlık veren tarîkat; tarîk-i ebrâr, çile çekerek ve nefse karşı savaşarak Hakk'a ve kurtuluşa ulaşmayı amaçlayan tarîkat; tarîk-i şuttâr, aşk ve vecd ile kurtuluşa erişmeyi amaçlayan tarîkat. Tarîkatlar zamanla çeşitli kollara ayrılarak sayıları artmıştır. Tarikatların bir kısmı zikri, gizli (sessizce) kalp ile, bir kısmı da açıktan dil ile yapmaktadırlar. Tarîkatlar, kurucusu olan şeyhlerin adlarıyla anılırlar. Meselâ, Hacı Bayram Veli'nin kurduğu tarîkata Bayramiyye, Hacı Bektâş Veli'ninkine Bektaşiyye denilir. (M.C.)

 3. Misafir
  hangi tarikat nasil olur benim tercihim naksibendi arkadas suleymancilar diyo simdiden tskrler

+ Yorum Gönder
hangi tarikata girmeliyim,  Tarikatlar ve amaçları