+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamberimizi nasıl sevmeliyiz ona layık bir ümmet nsıl olabiliriz Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamberimizi nasıl sevmeliyiz ona layık bir ümmet nsıl olabiliriz

  Sual: peygamberimizi nasıl sevmeliyiz ona layık bir ümmet nsıl olabiliriz
  onu seven biri olup olmadığımı nasıl anlıyabilirim
  gibi sorularım var ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: peygamberimizi nasıl sevmeliyiz ona layık bir ümmet nsıl olabiliriz


  Reklam  Cevap: Değerli kareşimiz Yüce Rabbimiz kuranı kerimde şöyle buyuruyor. "De ki: “Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz bir ticâret ve beğendiğiniz meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve onun yolunda cihattan daha sevgili ise, artık Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyin! Allah fasık topluluğu doğru yola erdirmez.” (Tevbe 24)

  Ayete göre Peygamber Efendimiz bize:
  Babamızdan,
  Evladımızdan,
  Kardeşimizden,
  Eşimizden (aşık olduğunuz kadın)
  Akrabalarımızdan,
  Malımızdan,
  Mülkümzden,
  Evimizden
  Hülasa her şeyden daha sevgili olmalıdır. Eğer böyle değilse; yani bir kişi Allahu Teala’yı ve Resulüllah’ı böyle sevmiyor ise Allah katında fasıklar listesindedir. Fasık: Allah’ın emirlerine aykırı davranan, günahkâr, kötü huylu, kötülük yapmayı alışkanlık hâline getiren kimsedir ve ayetlerde bu vasfa sahip olanlar için tehditler vardır.

  Bir hadis-i şerifte aynı konuya temas edilmiştir:

  “Üç şey var ki, bunlar kimde bulunursa, o ki, imanın tatlılığını bulur. –Allah ve Resulünü başka her şeyden fazlasıyla sevmesi, kişi ancak Allah için sevmesi, ateşe atılmayı çirkin gördüğü gibi küfre dönmeyi çirkin görmesi.” (Buhari 1/12, Müslim: 66)

  Buhari’de geçen başka bir hadiste de “Ya Resulallah, sen bana nefsim hariç her şeyden daha fazlasıyla sevimlisin.” deyince Efendimiz: “Sizden hiç biriniz, ben onun için nefsinden daha sevgili olmadıkça (gerçek) iman etmiş olamaz.” buyurmuş, Hazreti Ömer’in (Sana Kitab’ı indiren Allah’a yemin olsun ki elbette sen, nefsimden daha fazlasıyla bana sevimlisin” demesi üzerine Resulüllah: “Şimdi tamam, Ya Ömer” buyurmuş ve Hazreti Ömer’i bile istisna etmemiş, kişinin imanının ancak bu sevgiyle tamam olacağı beyan edilmiştir. Ona layık ümmet olmak için onun izinde gitmek gerekir...


+ Yorum Gönder
peygamberimizi nasıl sevmeliyiz,  peygamberimize layık nasıl ümmet olurZ,  peygamberimize nas