+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bedir savaşında esir alınanlara yapılan muamele Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bedir savaşında esir alınanlara yapılan muamele

  Sual: bne sadece bedir savaşında esir alınanlara nasıl muamele yapıldığını soruyorum muhakkaki iyidir ama bunu örneklerle ve hadislerle süslemek din hocasını gözüne girmek istiyorum. lütfenn


  herşey için saolun mckss ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  --->: bedir savaşında esir alınanlara yapılan muamele


  Reklam  Cevap: Efendimiz'in Bedir Esirlerine Muamelesi
  Ali Demirel
  Allah Rasûlü (sas) bu şekilde her geçen gün sevgi halkasını genişletirken Mekkeli müşrikler en ağır silahlarını donanarak bu sevgi atmosferini dağıtmak için Bedir önlerine geliyorlardı.
  Efendimiz (sas), kendisini ve Müslümanları susturmaya gelen bu insanlara karşı elbette kendisini savunacaktı. Ve O da öyle yapmıştı. Yaklaşık üç yüz kişilik bir orduyla müşriklerin bin kişilik hem sayıca hem de silahça üstün ordusunu hezimete uğratmıştı. Sulh Peygamberi, Bedr'in sonunda onlara bir cemilede bulunmuş, onların kırılan gururlarını, rencide edilen onurlarını tamir etmek istemişti.
  Bu amaçla bütün esirler, zincirler içinde huzuruna getirildiğinde o güne kadar Müslümanlara bin bir türlü kötülük ve zulüm yapmış bu insanların hepsi kılıçtan geçirilebilirdi. Oysaki Efendimiz (sas), o derin şefkatiyle bunları affetmeyi yeğlemiş ve "Bunları bağışlayalım."demiştir. O gün bir kısım esirler de okuma-yazma bilmeyen on Medineliye okuma-yazma öğretip salıverileceklerdi. Allah Rasûlü'nün (sas) bu davranışı da neticesiz kalmayacaktı. Zira Medine'de okuma-yazma öğretmek için kalan bu insanlar, İslâmiyet'i yakından görüp inceleme fırsatını bulacaklardı ve Mekke'ye döndüklerinde de hepsi, Allah Rasûlü (sas) adına, kendi hanelerini fethedebileceklerdi. Zira, Nebiler Serveri, o müthiş civanmertliğiyle onların hepsinin gönlüne girmiş sayılırdı. Ayrıca bu esirlerin yakınları ve akrabaları, her gün hayatlarından endişe edip durdukları bu insanları, kıllarına dahi dokunulmadan birdenbire karşılarında görünce, onların gönüllerinde de ılık bir muhabbet havası esmeye başlamıştı. Bu civanmertlik, hem Mekkelileri hem de civardaki müttefikleri iyiden iyiye büyülemiş ve şartlı bakışları eritmişti.
  Kendilerince Bedir'in öcünü alabilmek için Mekkeli müşrikler bu sefer daha güçlü bir ordu ile Medine önlerine gelmişlerdi. Allah Rasûlü (sas) bir defa daha kendisini ve Müslümanları korumak için savaşmak zorunda kalmıştı. Uhud'da karşılaşan iki orduda önce Müslümanlar galip gelmişler ve daha sonra kısa bir mağlubiyet yaşandıktan sonra tekrar üstünlüğü Müslümanlar ele geçirmiştir. Uhud, Müslümanlar için içinde alınacak pek çok ders olan bir savaş olmuştu. Medine'nin etrafına kazılan hendekler müşrik ordusunun planlarını altüst etmişti ve gerisin geriye dönmek zorunda kalmışlardı. Hendek'ten sonra artık dengeler değişmiş ve Müslümanlar ağırlıklarını iyice hissettirmişlerdi.

+ Yorum Gönder
bedir savaşında esirlere yapılan muamele,  bedir savaşında esir alınanlar,  bedir esirlerine yapılan muamele,  bedir savaşındaki esirler,  bedir savaşı esirleri,  bedir savasinda musrik esirlere nasil muamele yapildi 4 madde,  Bedir savaşında muşrik esirlere nasıl muamele yapılır 10 madde