+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Adak kurbanı etini kimler yiyemez adayanın annesi babası kardeşi yiyebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Adak kurbanı etini kimler yiyemez adayanın annesi babası kardeşi yiyebilir mi?

  Sual: adak kurbanını kimler yiyemez adayanın annesi babası kardeşi yiyebilirmi. adağı adayanın kardeşi için adarsa adadığı kardeşi o etten yiyebilirmi. mesela ben dedimki kardeşimin bir beklentisi var beklentisi olursa kurban keseceğim dedim. ve beklenti gerçekleşti. bende adağımı yerine getirdim. kurbanı kestim o kardeşim o adağın etinden yiyebilirmi.yoksa sadece adağı adayanmı etten yiyemez ? 2. Arsoy
  Devamlı Üye

  --->: adak kurbanı etini kimler yiyemez adayanın annesi babası kardeşi yiyebilir mi?


  Reklam  Cevap: Soru: Adak nedir ve çeşitleri nelerdir?
  Cevap: Nezr, ya'nî adak ibâdettir. Adak ancak Allah için yapılır. Kul için yapılmaz. Adak, bir ibâdettir. Çünkü, namaz, oruç, hacca gitmek ve başka ibâdetler nezr olunur. Nezrin yerine getirilmesini dînimiz emretmektedir. Getirilmezse, günâh olur. Hac sûresi, 29.âyet-i kerîmesinde meâlen, (Adaklarını yerine getirsinler) buyurulmuştur. Bunun için, nezri yerine getirmek vâcibdir.
  Bir şeyi adamak iki türlü olur: Mutlak adak, şarta bağlı adak.
  1- Mutlak adak: Allahü teâlâ için, bir sene oruç tutacağım, demek gibidir. Bir şarta bağlı değildir. Bunu söylerken, kastetmese de, söz arasında dilinden çıkmış ise de, yapması vâcib olur. Çünkü, adakta niyetsiz, düşünmeden söylemek, ciddî, istiyerek söylemek gibidir. Hattâ, Allahü teâlâ için, bir gün oruç tutmak üzerime borç olsun, diyeceği yerde, bir ay oruç tutmak diye ağzından çıksa, bir ay tutması lâzım olur.
  Şarta bağlı olmıyan adağı, fakîr olsa da, hemen yapması lâzım olur. Yapmadan ölüm hâli gelirse, keffâret için vasıyet lâzım olur.
  2- Şarta bağlı olan adak: Murâd edilen, istenilen şart hâsıl olunca, yerine gelince adağı yerine getirmesi lâzım olur. Yerine getirmeyip, yemîn keffâreti yapması da câizdir. şarta bağlı olan adak, şart edilen şeye karşılık olarak yapılmamalı, Allahü teâlâya şükür olarak yapılmalıdır.
  Şarta bağlı olan adağı, şart hâsıl olmadan önce yapmak câiz değildir. Meselâ, (Hastam iyi olursa, Allah için şu kadar sadaka vermek ve sevâbını seyyid Ahmed Bedevî hazretlerine bağışlamak adağım olsun) deyip, hasta iyi olmadan önce adağını yapması câiz olmaz. Hasta iyi olduktan sonra yapması lâzım olur.
  Adak eti
  Soru: Adak etinden kimler yiyemez?
  Cevap: Fakîr veya zengin, adakta bulunursa, adak hayvanın etinden yiyemez ve zekât verilmesi câiz olmayan anasına, babasına, evlâtlarına, kocasına veya karısına, fakîr olsalar da, yediremez. Yerse veya bunlara yedirirse yenilen etin kıymetini, fakîrlere sadaka verir. Akrabâsından ve evinde bulunanlardan, zekâtını vermesi câiz olan büyük, küçük herkes yiyebilir. Bunların içinde zengin olanlar yiyemez. Yerlerse, adak sahibi, bunların yediklerinin kıymetini fakîrlere verir.
  Fakîre verirken bunun adak bedeli olduğunu söylemek gerekmez. "Hediyedir" dense de câizdir.

  Adağın şartları
  Soru: Adağın şartları nelerdir?
  Cevap: Adanan şeyin yapılmasının lâzım olması için, şunlara uygun olması gerekir:
  1- Bir farz-ı ayn veya vâcib cinsinden olması lâzımdır. Meselâ oruç, namaz, sadaka gibi. (Şu işim olursa, yüz metre koşacağım) şeklinde bir adak sahîh olmaz.
  2- Başlı başına bir ibâdet olması lâzımdır. Meselâ abdest almak başlı başına bir ibâdet olmadığı için adak olmaz.
  3- Kendisi günâh olmamalıdır. Harâm bir şeyi adamak yemîn olur. Bunu yapması günâh olur. Meselâ birini öldürmeyi adayan, onu öldürmez, yemîn keffâreti verir.
  Bayram günü oruç tutmak harâmdır. Fakat orucun kendisi harâm olmadığı için kurban bayramı günü oruç adamak câiz olur. Başka gün tutması lâzım olur.
  Bunun gibi nâfile namazı cemâ'atle kılmayı adayan kimse, mekrûh işlememek için, bu namazı yalnız başına kılar.
  4- Yapması kendine zâten farz olan bir şeyi adamak sahîh olmaz. Meselâ bu seneki Ramazan orucumu tutacağım demek adak olmaz.
  5- Adanan şeyin mal olması, mülkündekinden çok olmaması ve başkasının malı olmaması lâzımdır. Meselâ bir kimsenin, gözünü falanca kimseye vermek için adaması sahîh olmaz.
  Bir milyon lirası olan, bir milyar lira sadaka vermek için adakta bulunsa, bir milyonu verir. (Oğlumun hastalığı iyi olursa, onun maaşından bir hayvan keseceğim) diye adakta bulunmak sahîh olmaz. Kendi malından adaması lâzımdır.

  Evliyâya adak
  Soru: Hastanın iyi olması için evliyâya nasıl adak yapılır?
  Cevap: Şarta bağlı olarak evliyâya adak yapmak, kendini, günâhı çok, duâ etmeye yüzü yok bilerek, mübârek birini vesîle edip, Allahü teâlâya yalvarmak demektir.
  Meselâ, (Hastam iyi olursa veya şu işim hâsıl olursa, sevâbı Seyyidet Nefîse hazretlerine olmak üzere, Allah için, üç Yasîn okumak veya bir koyun kesmek nezrim olsun) deyince, bu dileğin kabûl olduğu çok tecrübe edilmiştir. Burada, Allahü teâlâ için Kur'ân-ı kerîm okunup veya koyun kesip, sevâbı Seyyidet Nefîse hazretlerine bağışlamakta, onun şefâ'ati ile, Allahü teâlâ, hastaya şifâ vermekte, kazâyı, belâyı gidermektedir.
  Bir dilek için adak edilen bir ibâdet, o dileği hâsıl etmez. Bu ibâdet, o dileğin hâsıl olması için yapılmaz. Allahü teâlâ, o ibâdetten dolayı veya sevdiği bir kuluna yapılan bir iyilikten dolayı, merhamet ederek, o dileği kabûl ve ihsân etmektedir.
  Horoz ve adak
  Soru: Hastam için bir adak kesmek istiyorum. Horoz kurban olur mu?
  Cevap: Adak ile adak kurbanı ayrıdır. (Hastam iyi olursa, Allah rızâsı için bir horoz kesip etini fakîre tasadduk edeceğim) diyen, horozu keser ve etini bir fakîre verir. Fakîre tasadduk edeceğim demese de, adak edilen şey, fakîrlere verileceği için sahîh olur. (Horoz kesmek nezrim olsun) demekle adak sahîh olur.
  Kurbanlık hayvanlar deve, sığır ve davardır. Bu hayvanlardan başkası kurban olarak adanmaz. Bunun için horozdan kurban adamak câiz değildir.

 3. Ecrinim
  Hüvel Baki..
  aydınlatıcı bilgiler için Allah c.c. razı olsun

 4. HİZMETKAR
  Devamlı Üye
  Kurban Etini Kimler Yiyemez..

 5. Misafir
  Horoz adağı birikmiş (5adet) olup bunların yerine eş değer olarak koç veya koyun adak olarak kesilse geçerlimidir?

 6. mum
  Administrator
  Kim ne adamış ise onu yerine getirmelidir.
  Horoz adanmışsa horoz, koyun adanmışsa koyun kesilmelidir.
  adak kurbanını kimler yiyemez
  Adaktan aile efradı yiyemez.

 7. Misafir
  Babannem adak adamış eğer oğlum hastalıktan kurtulursa Beyazıd bestamide koyun kesecem demiş.Bu adadigi koyunun etinden kimler yiyemez

 8. Misafir
  adak etinden neden yenmiyor
  ben bir adak kestim yiyebilir miyim

 9. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Babannem adak adamış eğer oğlum hastalıktan kurtulursa Beyazıd bestamide koyun kesecem demiş.Bu adadigi koyunun etinden kimler yiyemez

  Annen yiyemez,anneannen yiyemez,babaannen yiyemez,dedelerin yiyemez,çocukların yiyemez,torunların yiyemez.

 10. musab
  Hadis Öğrencisi
  Alıntı Kayıtsız Üye Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  adak etinden neden yenmiyor
  ben bir adak kestim yiyebilir miyim

  Adak adayarak Allah'a tamamını dağıtacağım demiş oluyorsun.Bu sebeple adaktan yiyemezsin.

 11. Misafir
  bir oglum oldu kurban kesecem bu eti bende yiyebilirmiyim veya kimle r yiyebilir kimler yiyemez

 12. @hmet
  Üye
  oglum oldu kurban kesecem bu eti bende yiyebilirmiyim
  Çocuk için kesilen akika kurbanı ise herkes yiyebilir.
  ama adak ise siz ve aileniz yiyemezsiniz, sadece fakirlere verilir.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
adak kurbanını kimler yiyemez,  adak kurbanı kimler yiyemez,  adağı kimler yiyemez,  adak kurbanını kimler yiyebilir,  adak etini kimler yiyemez,  adak kurbanı kimler yiyebilir,  adak kurbanından kimler yiyemez