+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hayızdan yıkandıktan 5 gün sonra toprak rengindenakıntı görmeye başladım hiç öyle olmamıştı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hayızdan yıkandıktan 5 gün sonra toprak rengindenakıntı görmeye başladım hiç öyle olmamıştı

  Sual: hayızdan yıkandıktan 5 gün sonra toprak rengindenakıntı görmeye başladım hiç öyle olmamıştı.
  yıkandıktan sonra namaz kılmaya başladım. Bu akıntı geldiğinden beri hayız kanıdır diye namaz kılmıyorum. sizden acele cevap beklerim ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: hayızdan yıkandıktan 5 gün sonra toprak rengindenakıntı görmeye başladım hiç öyle olmamıştı


  Reklam  Cevap:
  hayızdan yıkandıktan 5 gün sonra toprak rengindenakıntı görmeye başladım hiç öyle olmamıştı.
  yıkandıktan sonra namaz kılmaya başladım. Bu akıntı geldiğinden beri hayız kanıdır diye namaz kılmıyorum. sizden acele cevap beklerim
  Adet bittikten 5 gün sonra gelen kan hayız kanı değil istihaze kanıdır ve namaza engel değildir.

  Hayız ve nifas müddetleri dışında, rahimden akan kana istihaze yani, hastalık kanı denir. İstihaze kanı, hayız ve nifas kanından farklıdır. Bu kan, damardan geldiği için, ince ve kokusuzdur. Tıpkı burundan vesaire âzalardan akan kan gibidir. Bir özür ve hastalık kanıdır.

  İstihaze kanı, ne oruca, ne de namaza engel değildir. Cinsî münasebete de mâni olmaz. Ancak istihaze hâlindeki kadınlar, özürlü hükmünde bulunurlar. Özürlülerin tâbi olduğu hükümlere uygun olarak ibadetlerini yaparlar. Asr-ı Saâdette bir gün bir kadın Peygamberimize gelerek:

  "Benden devamlı kan gelir, namazı bırakayım mı?" diye sormuştu. Peygamberimiz de cevaben:

  "Hayır, o damardaki bir hastalıktandır, hayız değildir. Âdet vaktin gelince namazı bırak, âdet hâlin geçince guslederek temizlen ve bundan sonra her vakit namazı için ayrı abdest alarak namazlarını kıl. Tekrar âdet hâli gelinceye kadar böyle yapmaya devam et" buyurmuşlardı. Bu rivayet, istihaze hâlinin özür hâline ait hükümlere tâbi olduğunu açıkça göstermektedir.

+ Yorum Gönder