+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslam dininde insanlarla iyi geçinme ahlakı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslam dininde insanlarla iyi geçinme ahlakı


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: İslam dininde insanlarla iyi geçinme ahlakı


  Reklam  Cevap: Kardeş bu soru daha önce sorulmuştu ve biz en iyi örnek olarak Peygamberimizi göstermiştik. Çünkü peygamberimizin ahlakı kur'an ahlakı idi. İnsanlara karşı merhametli ve şefkatli iyi geçinen birisi idi. İnsanlarla iyi geçinmesi onlara karşı yumuşak davranması ile ilgili ayeti veriyorum. "Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, muhakkak ki insanlar çevrenden dağılır giderlerdi..." (Âl-i İmrân 3/159) O, insanların kusurlarını yüzlerine vurmaz, ten-kitlerini isim vermeden yapardı.
  Bir öğünlük yemeğini olmayana verdiği için kendisinin ve ailesinin aç sabahladığı geceler çok olmuş; fakat kendisi ve ailesi, açlığın sıkıntısını iyilik yapmanın ve Allah’ın hoşnutluğunu kazanmanın verdiği mutlulukla altetmeyi bilmişlerdir.
  Yeri gelince eşsiz bir yiğit, yeri gelince de son de-rece halim selim idi. Adaleti titizlikle korur; insanlara sırf mevki ve makamlarına göre muamele etmezdi. Aksine fakirlerin, kimsesizlerin, yetimlerin, hastaların, gariplerin, çocukların daha çok ilgi ve mutluluğa muhtaç olduklarını bilir ve bunu onlardan esirgemezdi.
  Sevgili Kardeşim mümkünse peygamberimizin hayatını okumadıysanız sizlere onun hayatını okumanızı tavsiye ederim. Çünkü her müslümanın bizzat peygamber efendimizin hayatını, ve ahlakını bilmesi lazım. Sizlere verceğim linkte pegamberimizin Ahlakı ile ilgili bir döküman var okursanız sevinirim..

  Tıkla:
  Kuran'da Peygamber Efendimizin Ahlakı - Mumsema islam Arsivi

+ Yorum Gönder