+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müsned-i Şihab Hadis kitabı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müsned-i Şihab Hadis kitabı


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  --->: Müsned-i Şihab Hadis kitabı


  Reklam  Cevap: MÜSNED-İ ŞİHÂB


  Kitabın adı:MÜSNED-İ ŞİHÂB( Hadis Şuleleri)
  Kitabın muellifi:İMAM KUZAİ

  sayfa sayısı:239
  İlk baskı:Ocak 2005
  Kitabın yayınevi:Yediveren yayın gurubu
  (armağan kitaplar)
  Konusu:Mısır'da yetişen büyük ilim sahiplerinden olan İmam Kuzai'nin müsnedi Ali Akar'ın tercümesi ile Türkçeye kazandırıldı. Yediveren Yayınları, Armağan Kitaplar serisinin birinci kitabı olarak bu önemli eseri okuyuculara takdim ediyor.

  Müslümanlar için en güzel yaşam örneği olan Hz. Peygamber(s)in haberlerini bize ulaştıran muhaddislerlerden biridir İmam Kuzai. Miladi 11. yüzyılın başlarında vefat etmiştir. İlim tahsili için Hicaz (Mekke, Medine) ve Şam'a yolculuklarda bulundu. Hadisleri, Mekke'deki alimlerden aldı.

  El-Kuzai müsnedini kendinden öncekilerden farklı olarak hadisin metnindeki ilk kelimenin özelliğine göre meydana getirmiştir. Eserini kendisi şöyle tarif etmektedir: "Bu kitabımda, Rasulullah'ın hadislerinden duyduğum hikmet, vasiyet, adab, öğüt ve misallerle ilgili, bin kadar cümleyi topladım. Lafızları kısa, manalarının anlaşılması kolay olanlarını tercih ettim. Öğrenmesi külfetsiz, ezberlenmesi kolay olsun diye, hadis lafızlarının yakınlığına göre bölümlere ayırdım. Kitabın son kısmına da Rasulullah'tan rivayet edilen duaları yerleştirdim." (Takdim'den)

  Müsned-i Şihab Allah Rasulü'nün öğütlerini öğrenmek ve O'nun yolundan gitmek isteyenler için mutlaka okunması gereken önemli bir kaynak kitap. Ve Yediveren Yayınlarından önemli bir armağan kitap


+ Yorum Gönder
müsnedi şihab,  müsned-i şihab