+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İyi bir aile bir kıza talip olur ve kızın ailesi vermezse dinimizdeki yeri nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İyi bir aile bir kıza talip olur ve kızın ailesi vermezse dinimizdeki yeri nedir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: İyi bir aile bir kıza talip olur ve kızın ailesi vermezse dinimizdeki yeri nedir?


  Reklam  Cevap: Abdullah bin mubarek (rah.a)nın hayatını okurken rastlamadığım fakat daha önce duyduğum bir hikayeyi yazayım. (anlatanların yalancısıyım)

  Bir vali veya kadı varmış. Bağına gider ve köleden bir salkım üzüm ister. köle getirir ama köle daha olgunlaşmamış bir salkım getirmiştir.
  ikinci üçüncü salkım derken hepsi eşki....
  vali neden ekşi olan salkım getiriyorsun..?? bu kadar zaman bağda çalışıyorsun olgun olani bilmiyormusun?
  köle:"efendim, benim görevim bağa bakmak yemek değil"
  vali çok şaşırır ve bu boş biri değil der.
  bir kaç denemeden sonra köleyi çok beğenir ve Allaha dost biri olduğunun farkına varır.
  çok isteyeni olduğu halde çok sevdiği güzel kızını bu köleye vermesi için ailesine danışır ve köle ile evlendirilmesine karar verirlir.
  köle ile valini kızı evlenirler ama bir sorun yaşanıyor.
  Kızın annesi, kıza halin sorar:
  "kızım nasılsın hayatından memnun musun?" kız şu cevabı verir:
  "çok memnunum anne.. kocam gider çalışır kazanır, yemeği pişirir ve yedirir bana ama bir aydır bana hiç dokumadı/ayrı yatıyoruz" der.
  kadın bu haberi kocasına söyler. kocası olan vali köleyi/damadını çağırır ve kızının onun helali olduğunu söyler.
  köle helal olduğunun farkındadır amma....
  "efendim, siz bir makam sahibisiniz. size herkes tarafından hediyeler/hibe mallar geliyor. bilmedende olsa eşime haram bir lokma yedirmiş olabilirsiniz, haram lokmanın etkisi gitsin diye 40 gün beklemeyi uygun gördüm"
  vali köleye kızını verdiği için bir daha Allaha şükreder.

  köle ile valinin kızından kim doğdu biliyormusunuz?

  Abdulllah bin Mubarek (rah.a)
  Bulûğ (ergenlik) çağma gelmiş bir erkeğin kendi irade beyanı ile evlenebileceği, velîsinin onu rızası dışında birisiyle evlendirme hakkına sahip bulunmadığı hususu ittifakla kabul edilmiştir.

  Fukahânın çoğuna göre dul kadın da rızası alınmadan veya istemediği halde velîsi tarafından evlendirilemez. İmam Şafiî'ye göre dul kadın bulûğ çağına gelmemiş olsa da hüküm aynıdır. "Dulun velî ile bir alâkası yoktur." "Dul kendine velîsinden daha ziyade mâliktir, bekârın ise rızası alınır" gibi hadisler (Buhârî, Nikâh, 41; Ebû Dâvûd, (Avnu'l-Ma'bûd, II, 197)yukarıdaki hükümlerin kaynaklarıdır.

  İmam Mâlik ve İmam Şafiî, ergenlik çağındaki kızın babasına cebren evlendirme salâhiyeti tanımışlardır.

  Ebû Hanîfe'ye göre bulûğ çağına gelmiş bir kızı hiçbir kimse zorla evlendiremez. Kızın rızası alınmadan yapılan evlendirmeler hükümsüzdür; çünkü Rasûlullah (s.a.): "Açıkça izin alınmadan dul kadın, rızası anlaşılmadan bekâr kız evlendirilemez" buyurmuş, "Onun rızası nasıl anlaşılır?" sorusuna da "sükûtu ile" cevabını vermiştir (Buhârî, Nikâh, 40).

  Kızın evlenmeye razı olduğunu gösteren davranışı, çevre şartlarına ve örfe dayanılarak tespit edilmektedir.


  Bu linki tıkla:
  tıkla:
  İslam'da evlilik nasıl gerçekleşir? - Mumsema islam Arsivi

 3. uyku_tutmaz
  Devamlı Üye
  Hımm hikaye hoşuma gitti.

 4. Misafir
  Benim 1 yıldır görüştüğüm biri var onu çok sevdim oda beni seviyor bundan eminim biz evlenmek istedik babam rıza göstermiyor sevdiğim insan çok ıyı biri herşeyiyle dört dörtlük ama babam vermiyor yaşın küçük diyor ben 20 sevgilim 23 yaşında ben babama karşı gelmekten korkuyorum ve istemiyorum ne yapmalıyım bilmiyorum nasıl ikna edicem bana yardım edin lütfen

+ Yorum Gönder