+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Arapça okuyup hıç bır sey anlamadan sadece okumak ıçın mı okuyayayım? yoksa kendı dılımle okuyup Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Arapça okuyup hıç bır sey anlamadan sadece okumak ıçın mı okuyayayım? yoksa kendı dılımle okuyup

  Sual: bır sorunun cewabını almak ıstedım turkçe kuran okunurmu dıye...ılk yorumda okunmaz dıyor...ıkıncı yorumda okunur dıyor...ucuncu yorum ılk ıkısıyle dalga gecer gıbı cewap werıyor...şimdı ben hangı cewba gore hareket edecegım allah askına bır cewap werın...
  onemlı olan arapça okuyup hıç bır sey anlamadan sadece okumak ıçın mı okuyayayım.yoksa kendı dılımle okuyup allah cc emırwe yasaklarını anlayarak mı okuyayım...arapça bılmıyorum dıye kuran ı kerımı elıme hiç almayayım şimdı... ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: arapça okuyup hıç bır sey anlamadan sadece okumak ıçın mı okuyayayım? yoksa kendı dılımle okuy


  Reklam  Cevap: Kardeş,
  Kur'anın arapçasını öğren ve düzenlli olarak her gün arapçasını ve hemen sonra arapçasını okuduğun bölümün mealini veya mümkünse tefsirini oku.
  olması gereken budur.

 3. mucahid_be
  Üye
  selamun 'aleykum ve rahmetullah.

  dogru topic altinda olmasada tamamen alakasizda degil diye dusundum.

  kurani kerim gercektende arapcasiyla okunmasi gerek. en guzeli ve en dogrusu budur zaten...

  sizlerle paylasmak istedim: kucuklugumden su yaslara kadar, sureler ve dualarimizi hep turkcesiyle (latin harflerle ogrendik). bazen arapacasiylada ogrenmeye calistik ama ilk ogrendigimizi kolay kolay duzeltemedik. Elhamdulillah suan ogrendigimiz bircok seyi duzeltmis durumundayiz. yoksa bircok yanlisla bu sureleri okuyorduk hep. eminmki bircok muslumanda bu hal ve aliskanlik var, ve gercekten bir cok yanlislar yapilabiliyor bu konuda.
  aramizda arapcayi bilenler, bir harfi yanlis okumanin veya degistirmenin kelimenin manasini ne dende degistirebilecegini bilirler.
  Kardesler, hepimiz okuduklarimizi sadece ama sadece Allah rizasi icin okudugumzda hic suphe yok. o halde en guzel ve en dogru sekilde okumaya azimle calisalim insAllah!

  soyle bi dusunun: (harfleri oldugu gibi okumaya calisin)

  bir gun hoca talebesine ödev olarak verdigi okuma parcasini kendisine okumasini ister.
  talebe: "hayata ne guzel seyler vardIr, ama aynI sekilde kotulukler vardir.
  Insalar hep bIrbirlerInin çanina kasd eterler. bü durüma ne saman duzelme ölaçaktir..."

  fazla okutmadan hoca talebesine mudahale eder, ve: "oglum sen ne okudugunun farkindamisin? senin kulaklarin soylediklerini duyuyormu? "
  hoca talebesine ayni odevi tekrar verir ve birdaha boyle yakisiksiz birsekilde huzuruna gelmemesini ister.

  biliyorum, belkide biraz abartdim ve sade oldu ama bircok insanda gercekler bundan ibaret. o halde kardeslerim gelin bizde biraz gayretle okuduklarimizi en dogru ve en guzel sekilde okumaya cok özen gosterelim.
  dinimiz nasihat dinidir. Dogru soylediysek bu Rahmandandir, hata soylediysek bu seytan ve kendi nefsimizdendir.

  dua ile

+ Yorum Gönder