+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nisab miktarını aşan ve mehir olan altının zekatı gerekir mi,gerekirse bunu kadın mı kocası mı verm Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Nisab miktarını aşan ve mehir olan altının zekatı gerekir mi,gerekirse bunu kadın mı kocası mı verm


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: nisab miktarını aşan ve mehir olan altının zekatı gerekir mi,gerekirse bunu kadın mı kocası mı


  Reklam  Cevap: Nisab mikatarına ulaşan bir mehre sahip iseniz vede üzerinden bir yıl geçmiş ise sizin üzerinize zekat düşer.


  Zînetlerin Zekâtını Kim Ödeyecektir?

  Zinet eşyaları kadınların kendi mallarıdır. Erkekler o zinetler üzerinde bir hak ve tasarruf sahibi değillerdir. Ancak hanımın izni olursa o müstesna.
  Bu sebeble erkekler, hanımların kendi malı sayılan zinetlerinin zekâtını vermek mükellefiyetinde değildirler. Zinetlerin zekâtını, o zinetin sâhibi olan kadınlar ödemek mecburiyetindedirler. Bu hususta kocalarını ödemeye zorlayamayacakları gibi, kocaları ödemediği için mes'uliyetten de kurtulamazlar. Şu halde zinet sâhibi kadınlar zekâtlarını kocaları vermediği takdirde kendileri vermek zorundadırlar. İster zinetlerinden bir kısmını bozdurup bu mükellefiyetlerini yerine getirirler, isterse zinetlerinden zekâta mukabil gelen kısmını vermek suretiyle zekât borçlarını ödemeye çalışırlar.

  Mehmet DİKMEN

+ Yorum Gönder
mehire zekat düşer mi