+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sorunum korkularım öğle bir korkağım ki kendimden utanıyorum. Kendime güvenim kalmadı Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sorunum korkularım öğle bir korkağım ki kendimden utanıyorum. Kendime güvenim kalmadı

  Sual: sorunum korkularım öğle bir korkağım ki kendimden utanıyorum kendime olan güvenim kayboldu ama kendimide çok cesurmuşum gibi gösteriyorum öğlede olmalıyım çünkü evliyim hanımımın babamın annemin helede ilerde çocuğumun beni korkak bilmesini istemiyorum belkide ben kendimi onlara öğle gösteriyorum zannediyorum onlar belki bilirler korkak olduğumu evet sorun korkak oldukça herşey üzerime geliyo ve sorun dahada büyüyo ben korkağım korkakkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk kkkkkkkkkkkk ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: sorunum korkularım öğle bir korkağım ki kendimden utanıyorum. Kendime güvenim kalmadı


  Reklam  Cevap: Korkaklık ile ilgili bir yazı: İSLAMDA KORKAKLIK

  Korkak olma hali, cesaretsizlik, ödleklik.

  Hz. Peygamber'in:

  "Allahım! Korkaklıktan sana sığınırım" (Müslim Tercümesi, VII, 188). Buyurması, korkaklığın kötü huylardan olduğunu göstermektedir.

  Korkak insan, hayâl, vehim ve zanların esiri olup her şeyden korkar. Korkaklığı onu güvenilmez yapar. Sabır ve sebat isteyen, cesaret gerektiren savaş ve yolculuk gibi zor işlerde bulundurulamaz, düşmana karşı kendilerine görev verilemez.

  Korkak insanların can, mal ve namusları dâima tehlikededir. Korkakların, bu kötü huylarından kurtulabilmeleri için cesur kimselerle arkadaş olmaları ve onlarla düşüp kalkmaları gerekir. Böylece yavaş yavaş korkuyu üzerlerinden atar, onun kötülüklerinden korunmuş olurlar.

  Terbiyenin korkak yetişmekteki tesiri büyüktür. Bunun için anne, baba ve öğretmenlerin çok dikkatli olmaları gerekir. Çocukları cesur yetiştirmek için onların kafalarını öcü ve gulyabani masalları ile değil, mertlik ve kahramanlık hikâyeleri ile doldurmak icab eder.

  Ashabdan, Bera' b. Âzib (r.a): "Savaş kızıştığı zaman biz, Rasûlullah'tan cesaret alırdık. Çünkü o, cesaret örneğiydi" demiştir (Y. Kandehlevî, Hadislerle Müslümanlık, III, 1213). Peygamberimizin çok cesur olduğu ve ashabının da onun yolundan gittiği bilinen bir husustur. Hatta Rasûlüllah (s.a.s): "Allahım, korkaklıktan sana sığınırım " diye duâ ederdi.

  Korkak insan hayatta başarılı olamaz. Hakkını koruyamaz ve karşısına çıkacak engellere, güçlüklere karşı koyamaz. İnsan için gerekli olan cesaret sahibi olmaktır. Hayatımızda, ne gereksiz atılganlığın, ne de korkaklığın yeri olmamalıdır.

  Allah'ın yarattıklarından korkmamak bir müslüman için nasıl iyi bir özellik ise, aksine Allah (c.c.)'dan korkmak da o ölçüde üstün bir fazilettir.

  Cenab-ı Hakk şöyle buyuruyor:

  "...Eğer inanıyorsanız bilin ki asıl korkmanız gereken Allah'tır" (et-Tevbe 9/13). "İnsanlardan korkmayın benden korkunuz" (el-Maide, 5/44)

  "Allah'ın mescitlerini sadece, Allah'a ve ahiret gününe inanan, namaz kılan, zekât veren ve ancak Allah'tan korkan kimseler onarır" (et-Tevbe, 9/18).

  "Allah'a ve Peygamber'e itaat eden, Allah'tan korkan ve O'ndan sakınan kimseler, işte onlar kurtulanlardır" (en-Nûr 24/52)

  "Allah'ın göndermiş olduklarını tebliğ edenler, Allah'tan korkarlar ve O'ndan başka kimseden korkmazlar. Allah hesap gören olarak yeter" (el-Ahzab, 33/39)

  Mü'min Allah'tan korktuğu kadar O'na ümit bağlayan insandır da. Çünkü Cenab-ı Hakk: "Allah'ın rahmetinden ancak kafirler ümit keser" (Yusuf, 12/87) buyurmuştur.

  Dolayısıyla korkaklık müslümana yakışmadığı gibi hiç bir kınayıcının kınamasından, İslâm'a karşı olan insanlardan korkmamak yalnız ve yalnız Allah'tan korkmak gerekmektedir.

  Samil İSLAM

 3. İsrâ
  İsrâ
  Allah güc kuvvet versin.

 4. uyku_tutmaz
  Devamlı Üye
  Allah yardımcınız olsun.

+ Yorum Gönder
çok korkağım,  korkağım,  Neden korkagım