Konusunu Oylayın.: Ehli Sünnete göre Rasul ve Nebi Kimlerdir açıklarmısınız?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Ehli Sünnete göre Rasul ve Nebi Kimlerdir açıklarmısınız?
 1. 14.Şubat.2010, 22:36
  1
  Misafir

  Ehli Sünnete göre Rasul ve Nebi Kimlerdir açıklarmısınız?


  Ehli Sünnete göre Rasul ve Nebi Kimlerdir açıklarmısınız? Mumsema Ehli Sünnete göre Rasul ve Nebi Kimlerdir açıklarmısınız?


 2. 14.Şubat.2010, 22:36
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ehli Sünnete göre Rasul ve Nebi Kimlerdir açıklarmısınız?

 3. 14.Şubat.2010, 23:01
  2
  Hoca
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 06.Şubat.2007
  Üye No: 11
  Mesaj Sayısı: 29,948
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 339
  Bulunduğu yer: çalışma odam:)

  --->: Ehli Sünnete göre Rasul ve Nebi Kimlerdir açıklarmısınız?
  RASUL Sözlükte "risalet görevini yerine getiren elçi" anlamına gelen resul, dinî literatürde, Allah tarafından yeni bir kitap ve yeni bir şeriat ile bir topluma veya bütün insanlığa gönderilen kimsedir. Buna mürsel de denir. Çoğulu rusüldür. Rasûl kelimesinin kökü olan "risl", yumuşaklık ve kolaylık üzere göndermek veya yumuşaklıkla yürümek ve yol almaktır. Resul kavramı nebi kavramına oranla daha kapsamlıdır. Zira her resul aynı zamanda bir nebidir. Fakat her nebi bir resul değildir. Hz. Muhammed hem resul hem de nebidir. Çünkü o müstakil ve mükemmel bir din olan İslâm ile onun hükümlerini ihtiva eden Kur'ân'ı getirip açıklamıştır. Resul kelimesi bazen melekler için de kullanılmıştır. Her resul insanları irşad, ıslah ve hak yola davet etmek için kendi kavminin dilini konuşacak şekilde gönderilmiştir. Şu âyet de bu hususu ifade etmektedir: "(Allah'ın emirlerini) onlara iyice açıklasın diye her peygamberi yalnız kendi kavminin diliyle gönderdik. Artık Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Çünkü O, güç ve hikmet sahibidir." (İbrâhim, 14/4)


 4. 14.Şubat.2010, 23:01
  2
  Moderatör  RASUL Sözlükte "risalet görevini yerine getiren elçi" anlamına gelen resul, dinî literatürde, Allah tarafından yeni bir kitap ve yeni bir şeriat ile bir topluma veya bütün insanlığa gönderilen kimsedir. Buna mürsel de denir. Çoğulu rusüldür. Rasûl kelimesinin kökü olan "risl", yumuşaklık ve kolaylık üzere göndermek veya yumuşaklıkla yürümek ve yol almaktır. Resul kavramı nebi kavramına oranla daha kapsamlıdır. Zira her resul aynı zamanda bir nebidir. Fakat her nebi bir resul değildir. Hz. Muhammed hem resul hem de nebidir. Çünkü o müstakil ve mükemmel bir din olan İslâm ile onun hükümlerini ihtiva eden Kur'ân'ı getirip açıklamıştır. Resul kelimesi bazen melekler için de kullanılmıştır. Her resul insanları irşad, ıslah ve hak yola davet etmek için kendi kavminin dilini konuşacak şekilde gönderilmiştir. Şu âyet de bu hususu ifade etmektedir: "(Allah'ın emirlerini) onlara iyice açıklasın diye her peygamberi yalnız kendi kavminin diliyle gönderdik. Artık Allah dilediğini saptırır, dilediğini de doğru yola iletir. Çünkü O, güç ve hikmet sahibidir." (İbrâhim, 14/4)

 5. 14.Şubat.2010, 23:08
  3
  munip
  Emekli

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 12.Şubat.2010
  Üye No: 73265
  Mesaj Sayısı: 13
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 0
  Yaş: 63
  NEBİLER KENDİLERİNE ŞERİAT KİTABI VERİLEN PEYGAMBERLERDİR


 6. 14.Şubat.2010, 23:08
  3
  munip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Emekli
  NEBİLER KENDİLERİNE ŞERİAT KİTABI VERİLEN PEYGAMBERLERDİR
+ Yorum Gönder