+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İçkili restoranlarda yemek yemek caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İçkili restoranlarda yemek yemek caiz mi?


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: İçkili restoranlarda yemek yemek caiz mi?


  Reklam  Cevap: Allah Teâlâ şöyle buyurur:

  “Müminler! İçki, kumar, dikili taşlar, fal okları birer şeytan işi pisliktir; bunlardan uzak durun ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide 5/90)

  Uzak durmak, araya mesafe koymak demektir. Bu sebepten dolayı Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur:

  Enes radıyallâhu anh’tan gelen rivayete göre “Allah’ın Peygamberi sallallahu aleyhi ve sellem sarhoşluk veren içki ile ilgili olarak on kişiye lanet etmiştir: “Sıkana, sıktırana, içene, taşıyana, taşıtana, sunana, satana, parasını yiyene, satın alana ve satın aldırana.” (Tirmizî, Büyû 59.)

  İçki servisi yapılan lokantada yemek yiyen kişi, bunlardan birine girmemekle birlikte içkiden uzak kalma emrini yerine getirmek için başka lokantayı tercih ederse sevap alır.

 3. sofi ezel
  aciz bir üye
  içki içmek ALLAH'A isyan etmektir.içki içilen yerlerde içki içmeden bulunmak o yapılan isyana seyirci olmaktır yapılan günaha seyirci olmak ta dinimizce hiçte uygun değildir.

  Hz.Osman(ra)nha bir sahabe gelip bazı kişilerin tenha bir yerde günah işlediğini söyler
  Hz.Osman oraya gider ve o kişileri orda bulmaz ama işledikleri günah kalıntıları halen orda bulunur.
  Hz Osman onları günah işlerken görmediği için ALLAH'A şükür secdesi yapar.


+ Yorum Gönder
içkili ortamda bulunmak günah mı,  içki içilen yerde bulunmak,  icki icilen ortamda bulunmak,  içki içilen ortamda bulunmak günah mı,  ickili yerde yemek yemek,  içkili ortamda bulunmak,  ickili ortamda bulunmak hadis