+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bankalar para vermek yerine benim belirlediğim evi,alıp bana taksitle satıyor. Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bankalar para vermek yerine benim belirlediğim evi,alıp bana taksitle satıyor.

  Sual: Faizsiz ev almak istiyorum fakat mümkün görünmüyor.
  Fakat bazı bankalar para vermek yerine benimbelirlediğim evi,alıp bana taksitle satıyor.Tabiki aldığı fiyatın üzerine ekleyerek.Bu sistemin dinimizdeki yeri yine faizmidir,ticaretmidir. Teşekkür ederim ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: bankalar para vermek yerine benim belirlediğim evi,alıp bana taksitle satıyor.


  Reklam  Cevap: Sizin söylediğiniz uygulam bir nevi leasing (finansal kiralama) dır. Böyle bir anlaşmada siz evin borcunun tamamne ödemeden eve sahip olamıyorsunuz ve belli bir miktar faiz ilave edilerek tutar ödeniyor. Faizli alışveriş caiz değildir kardeşim.

 3. garibim
  Emekli
  imam hatipli kardeş bilgi yanlış sanıyorum.

 4. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm
  imam hatipli kardeş bilgi yanlış sanıyorum.

  Sanmak diye birşey olmaz İslam dininde varsa hüküm söylenir. Arkadaş kendisi de belirtmiş faiz alıyorlar diye ve böyle bir uygulamada var bir nevi leasing anlaşması yapılıyor. Faiz ödemek caiz midir kardeş?

 5. garibim
  Emekli
  tabiki sanmakla olmaz. faiz alıyorlar demiyor alınan para faizmidir diye soruyor.

  faizle iştigal eden bankalarla zaten hiç bir şekilde yaptıkları velevki helal bir yöntemle dahi olsa zaten caiz değil. birde finans kurumları var bunlar bir malı peşin fiyatına alıp vade farkı ile taksitle müşterisine satarlar sorun burda alınan o vade farkının caiz olup olmadığı konusu.

+ Yorum Gönder
bankanın ev alıp satması