+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Türkiyenin en büyük camii Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Türkiyenin en büyük camii


 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  --->: türkiyenin en büyük camii


  Reklam  Cevap: Sabancı Merkez Cami

  Sabancı Merkez Camii, Adana şehrinin merkezinde, Seyhan nehri kıyısında yer alan, Türkiye’nin en büyük camisidir. 1998 yılında hizmete açılmıştır. 32 metre çaplı ana kubbesi ile Türkiye’nin en büyük kubbeye sahip camisidir. Caminin proje mimarı Necip Dinç’tir.

  20,000 kişilik cami, son cemaat mahaliyle birlikte 6600metrekareye yayılmıştır; 9 fil ayağı üzerine oturur. Klasik Osmanlı mimarisi tarzında yapılmıştır. Genel görünüm olarak Sultanahmet Camii’ne, plan ve iç mekan olarak Selimiye Camii’ne benzer. Bu nedenle Sabancı Merkez Camii için “Selimiye’nin eşi, Sultanahmet’in kardeşi, Kocatepe’nin çağdaşı.” denmektedir.

  4 yarım-kubbe, 5 kubbe, 6 minaresi vardır; bunlar 4 kitap, 4 halife ve 4 mezhebe, İslam’ın 5 şartına, imanın 6 şartına karşılık gelmektedir. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kuran’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed’(sav)in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 4 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.

  Caminin temeli 13 Aralık 1988’de atılmıştır. 65bin metrekarelik arsası Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye Diyanet Vakfı’na devredilmiş; halkın bağışları ile caminin %50’si tamamlanmıştır. Geri kalan %50, Hacı Sabancı ve onun ölümünden sonra Sabancı ailesi tarafından karşılanmış; bu nedenle başlangıçta Merkez Camii olması düşünülen adı Sabancı Merkez Camii halini almıştır.

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  ikinci resim süpermiş , sağolasın ecrinim abla

 4. Hoca
  erimeye devam...
  Adana sabancı camii hala en büyük cami olma özelliğini taşıyor.

 5. nuran58
  Devamlı Üye
  ikinci resim süpermiş , sağolasın ecrinim

 6. musab
  Hadis Öğrencisi
  Sabancı Merkez Cami muazzam mimariye sahip bir camimizdir ve çok büyüktür.Ama Adana gibi sıcak bir ilde camiye merkezi klima sistemi yapılmazsa teravih namazlarında dahi boş kalmaya mahkumdur.Kimse gitmek istemiyordu;çünkü klimanın olmadığı ve sadece vantilatörün olduğu bir namaz Adana yazında pek mümkün değildir.Hamdolsun yıllar sonra da olsa klima sistemi yapıldı.

  Caminin büyüklüğünden ziyade,içindeki cemaatin büyüklüğüne bakmak daha doğru.Ama maalesef cami hem bulunduğu konum itibariyle hem de ahir zamanda olmamız sebebiyle dolmuyor.

+ Yorum Gönder
türkiyenin en büyük camisi,  turkiyenin en buyuk camisi,  TUrkiyenin en büyük camisi