+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Vecelle senauk neden cenaze namazında okunur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Vecelle senauk neden cenaze namazında okunur


 2. nasih
  Üye

  Cevap: Vecelle senauk neden cenaze namazında okunur


  Reklam  Cevap: “VE CELLE SENÂÜK” Cümlesinin cenaze namazında özel olarak okunmasının birçok nedeni vardır:

  1- Her duânın ve duâda yer alan kelime ve cümlenin bir makâmı vardır ki onun başka bir yerde okunması aynı feyiz ve rahmete kapı açmaz O halde “VE CELLE SENÂÜK” nin feyiz ve rahmet makâmı, cenâze namazındadır.

  2- Ölen kardeşimiz için Allâh’ın rahmet ve mağfiretini dilerken O’nun yüceliğini, azamet ve kudretini, rahmet ve inayetini önce SÜBHANEKE ile anlatmaya ya da dile getirmeye çalışıyoruz. Bu açıdan O’nun geniş rahmet ve mağfiretini diliyoruz VE CELLE SENAUKE diyerek O’nun rahmet ve mağfiretinin, azamet ve kibriyâsının yüceliğine erişmenin mümkün olmadığını, en üstün övgüye ancak Onun lâyık bulunduğunu kalbimizde dilimize getirmeye çalışıyor ve “VE CELLE SENÂÜK” cümlesiyle bunu ifâde ediyoruz.

  3- Bu cümlenin Cenâze namazında okunduğunda kalbe verdiği şifâyı başka yerde okunmasıyla elde etmek o ölçüde te’sirli değildir Bu bakımdan duâlarda rivâyet edilen şekle bağlı kalmakta büyük yarar vardır. “VE CELLE SENÂÜK” cümlesinin vereceği şifâyı birazda bu açıdan değerlendirmek gerekir

 3. Misafir
  Sa Hocam.Sizin bilginiz altinda olan bir soruyu soracam,
  Subhaneke duasi O yuce peygambere has olan bir duadir,boylece guclu bir duadir,cunku bu duvanin icinde bulunan zikirler hepsi kurranin icinde mevcuttur,subhanenke basli basinca allahi zikir eden bir duadir,cunku allaha yakinlik derecesinin,kulun kendisinde hic oldugunu hissedip ve yuce allaha bu guzel sekilde yucelip bunun sonuncunda allahdan magfiret dilemesidir,Ve bu duanin gucu basdan sona kadar allahi yuceltdikden sonra kulun allahi ovmekden aciz oldugunu{ve celle senauk}gosteriyor,demekki bu cumlede okadar allaha kulluk ve ona siginmakdan baska hic bir cikar yolun olmadigin gosteriyor.Ozaman aklima gelen soru,olulere bukadar faydasi olan bu guclu duanin neden yasayanlara faydasi YOK,aksine yasarken affa ihtiyaigimiz var,aksine yasarken allaha yaklasma yolu lazim,neden bu duayi namazda okunmasini engelliyorlar,birak okusunlar,size soruyorum;bu okunursa gunahi varmi?
  Bu okunursa dinden cikma olayi varmi,bir sakincasi varmi?
  Yoksa neden birtane hoca cikipda,cemaate okuyunda allahin rametine nail olun demiyorlar,allah paha allahi deyil aksine bahane allahidir!!!
  Saygilarimla Gurbetci

 4. Şema
  el-âsa limen âsa
  Ve celle senauke cümlesini namazlarda da okuyabilirsiniz dini bir engel yoktur.
  Dinden çıkarmaz

+ Yorum Gönder