+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir Evlat Ve Babanın Birbirlerine Bedduaları Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir Evlat Ve Babanın Birbirlerine Bedduaları

  Sual: Esım Ve Babası Bırbırlerıne Cok Kırıcı Davranıyorlar Ozellıkle Babam Haksız Yere Esıme Beddualar Etmeye Basladı Ve Esımın Arkasından Olmayacak Sekılde Beddualar Edıyor Dını Bılgılerıde Cok Oldugu Halde Kendısını Boyle Sakıncalı ıslerden Alıkoyamıyor Ama Esım Sabırlı Davranamadıgı Yerde Babasına Bagırarak Konusuyor Sonra Dogal Olarak Bırbırlerını Kırıyorlar Esım Kendısını Haksız Yere Sıktıgı ıcın Babama Sucluyor Ve Eger Hakkım Varsa Helal Etmıyorum Dıyor Bu Durum Benıde Cok Uzuyor Cunku Bızımde Cocuklarımız Var Babamın Beddualarını Cocuklarımda Gormekten Korkuyoruz Bazen Dusunuyoruz Evladın Babasının Uzerınde Hakkı Olabılırmı Dıye Lutfen Benı Bu Konu Uzerıne Aydınlatırsanız Sevınırım ? 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  --->: Bir Evlat Ve Babanın Birbirlerine Bedduaları


  Reklam  Cevap: Anne babanın evlat üzerinde hakkı olduğu gibi evladın da anne baba üzerinde hakkı vardır. Ancak anne baba hakkı daha büyüktür. Bu bakımdan hiç bir evlat anne babasına hakkını helal edememe gibi bir tavırda bulunamaz.

  Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem'e gelerek sordu:
  Ya Resulallah! Acaba anamın hakkını ödeyebildim mi?"
  Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi ve Selem:
  Hayır! Seni karnında taşırken çektiği bir sancının, seni doğururken duyduğu tek bir acının karşılığını bile ödemiş değilsin"(2) diye cevap verdiler.
  Anne ve babasına itaat eden kimseye şu müjdeler vardır:
  "Bir kimse anne ve babasını kendisinden razı ederek sabahlarsa, onun için Cennetten iki kapı açılır. Akşamlarsa yine iki kapı açılır. Eğer yalnız annesini yahut yalnız babasını razı ederse o zaman bir kapı açılır. Kim de anne ve babasını kızdırarak sabaha kavuşursa onun cehennemden iki kapı açılır. Akşamlarsa (aynı şekilde) yine iki kapı açılır. Eğer yalnız birini öfkelendirmişse sadece bir kapı açılır. Ana babası haksız dahi olsalar, onların gönüllerini kırmamak karşılarında öf bile dememek lazımdır."(3)
  Kim anne ve babasına itaat ederse, iyilik ve ikramda bulunursa, kendi evladı da ona itaat eder. Bu konuda bir hadiste şöyle buyurulmuştur:
  "Siz babalarınıza iyilik ediniz ki, çocuklarınız da size iyilik etsinler!"(4) Birde bu linklere bir bakın.
  Tıkla:Çocuğun (evladın) babası üzerindeki hakları nelerdir? - Mumsema ...

  Tıkla:Babama Hakkımı Helal Etmiyorum (evaldın Baba üzerindeki hakkı ...

+ Yorum Gönder