+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Nikahı düşüren şeyler nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. 1
  Misafir

  Nikahı düşüren şeyler nelerdir?


 2. 2
  Arsoy
  Devamlı Üye

  İmam nikahını düşüren unsurlar nelerdir?


  Reklam  Cevap: İSLAMDA TALÂK (Boşanma)

  Boşanma sebeplerini dört maddede toplayabiliriz.:

  1- Hastalık ve kusur, 2- Nafakayı kesmek, 3- Kayıplık, 4- Şiddetli geçimsizlik ve pek fena muâmeleler.  1- Hastalık ve kusur
  : Evlilik akdi sırasında mevcut olan veya daha sonra meydana gelen bazı hastalık ve kusurlar nedeniyle karının boşama davası açma hakkı vardır. Kocanın mahkemeye başvurmadan evliliğe son verme imkânı her zaman bulunduğu için, bu durumda onun dava açma hakkı söz konusu olmaz. Ebû Hanîfe ve Ebû Yûsuf'a göre, kadına boşanma için hâkime başvurma imkânı veren kusurlar beş tanedir. Kocanın iktidarsız (innin) olması, husyelerinin çıkarılmış bulunması, cinsiyet uzvunun kesik olması, onun büyü, sihir vb. etkilere bağlı olması, erkeğin cinsiyetinin erkek mi, kadın mu olduğunun belirli olmaması.

  Ancak, bu kusur ve hastalıklar bilinerek evlenilmişse, artık bunlara dayanarak boşama talebinde bulunamayacağı konusunda görüş birliği vardır.

  2- Nafakayı kesmek: Bir erkek, hanımının maişetini sağlamakla yükümlüdür. Koca, bunu kendiliğinden sağlarsa mesele kalmaz. Aksi halde kadının başvurusu üzerine hâkim nafakaya hükmeder. Ancak koca fakir olur ve hâkimin hükmettiği nafakayı ödeyecek malı bulunmazsa durum ne olur? Acaba kadın buna dayanarak boşanma davası açabilir mi? Bu konuda iki görüş vardır.

  a- Ebû Hanîfe'ye göre, bu sebebe dayanarak hâkimin boşamaya karar vermesi caiz değildir. Kadının sabretmesi, gerekirse kocasının izni ile çalışması ve kocasının nafakayı borçlanması gerekir. Kadın borçlanma yoluyla da nafakayı temin edemezse, kocası ölseydi ona kim nafaka verecek idiyse, ondan alır. Bunlar sonradan kocaya rücu ederler. Delil şu ayettir. "Eğer borçlu darlık içinde ise, o halde ona genişlik vaktine kadar mühlet vermek vardır" (el-Bakara, 2/280).

  b- İmam Şâfiî, Mâlik ve Ahmed b. Hanbel'e göre, kadın bu sebeple boşanma davası açabilir. Delili şu ayettir: "Siz kadınları cayılabilir (ric'ı) talâkla boşadığınız zaman, iddetlerini bitirmeye yakın, onları ya iyilikle tutun veya iyilikle boşayın. Yoksa haklarına tecavüz için zararlarına olarak tutmayın” (el-Bakara, 2/231). Bu ayet, nafakası temin edilmeyen kadının zorla nikâh altında tutulamayacağını ifade etmektedir (eş-Şirazî, el-Mühezzeb, I, 174, 175).

  1917 tarihli Osmanlı Hukuk-ı Aile Kararnâmesi bu konuyu Ebû Hanife'nin görüşüne uygun olarak düzenlemiştir.

  3- Kayıplık: Bulunduğu yer ve hayatta olup olmadığı bilinmeyen kimseye "mefkûd" denir. Hayatta olduğu halde evine gelmeyen kimseye de "gaib" denir.

  Ebû Hanîfe ve Şâfi'ye göre mefkûdun ölümüne hükmetmek için, karısı ve malı için akranlarının hayatı kadar bir süre beklemek gerekir. Böyle bir karar evliliğini de sona erdirir. Gâiblik hâlinde ise, boşanma davası açma hakkı bulunmaz.

  İmam Mâlik ve Ahmed b. Hanbel'e göre hâkim, kocanın yeri bilinmez ve üzerinden bir yıl da geçmiş bulunursa, kadının isteği üzerine evliliğe son verir. Yeri bilinen gâib kocaya ise ihtar eder ve eve dönmesi için makul bir süre tanır. Bu süre geçtiği halde dönmezse evliliğe son verir.

  4- Şiddetli geçimsizlik ve kötü muamele:

  Koca, eşine karşı iyi davranmaz ve zulme varan muâmelelerde bulunursa, karı hâkime başvurarak boşanma dâvası açabilir mi? Prensip olarak karı, kocanın zulmünü önlemek için her zaman mahkemeye başvurabilir. Hâkim zulmünü önler ve ona karısına iyi muâmele etmesi için nasiatte bulunur. Geçimsizlik her iki eşten olabilir. Mağdur olan eş, hakem yoluna başvurabilir.


 3. 3
  Misafir
  Eşim Allah huzurunda hiçbir şekilde karım değilsin dedi imam nikahım düştü mü

 4. 4
  Misafir
  Süren imam nikahını başka bir erkekle resmi nikah kıymak bozar mı?

 5. 5
  mum
  Administrator
  başka bir erkekle resmi nikah kıymak bozar mı?
  Dini olarak evlenmiş kadın kocası onu boşamadan asla başkasıyla nikah kıyamaz.
  i imam nikahım düştü mü
  Kocanızın niyeti boşamak ise (ki sözünden bu anlaşılıyor) bu bir talakı düşürür. Kalan 2 talak ile devam edebilirsiniz.

 6. 6
  Misafir
  Koca karısına bosamayı kastetmeden dersin yok yada işin yok anlamında yarın bossun , sen boşsun çayı yap v.b bu durumlarda bosama gerçekleşirmı?

 7. 7
  ACİLSERVİS
  Administrator
  Bu soruna daha önce arifselim cevap verdi. Boşsun demenin bir talak götürdüğünü daha önce yazıldı. Yani bu söylemden bir talağınız gitmiş ve 2 talak kalmıştır.
  O kadar sıradan bir şey için boşama cümleleri ağza alınır mı. Bu bir oyun değil.

 8. 8
  Misafir
  Kaç ay eşinle beraber olmazsan imam nikahı dusermi

 9. 9
  emre
  Devamlı Üye
  Aylarca da olsa ilişkiye girmemek nikahı bozmaz. Nikahı bozacak tek şey talaktır.

 10. 10
  loser
  Üye
  @ACİLSERVİS
  Ama adam boş vaktin var anlamında boşsun demiş. Yani boşuyorum anlamında dememiş. Ne yani şimdi bunu dedi diye talak mı gitti? Saçma değil mi? Kaynak var mı?

 11. 11
  ACİLSERVİS
  Administrator
  Bu konuda ben kimseye cevap yazmam bu kişinin bir kaç defa mesajını sildim tekrar tekrar yazınca yazmak sorunda kaldım. Sözüm arifselimin sözüdür kaynağımda sıkıntı yok. Burdaki her soruya dedil getiremeyiz. Delil hocalarımızın kendisidir.

  https://www.mumsema.org/hadisler-bol...ml#post1121768

+ Yorum Gönder

nikahı düşüren haller

nikah düşüren haller

imam nikahını düşüren hallernikahı düşüren durumlarnikahı düşüren sebeplernikah düşüren sebeplernikahı düşüren şeyler