Konusunu Oylayżn.: Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kiži
Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar
 1. 15.Ocak.2010, 04:35
  1
  Misafir

  Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar


  Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar Mumsema bana Halid Bin Velidin hajatini arnautca soler mi sinis


 2. 15.Ocak.2010, 04:35
  1
  Kayżtsżz Üye - ait Kullanżcż Resmi (Avatar)
  Kayżtsżz Üye
  Misafir  bana Halid Bin Velidin hajatini arnautca soler mi sinis

 3. 15.Ocak.2010, 10:21
  2
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayżsż: 3,558
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanż: 51

  --->: Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar
  El Halid ibn-Walid, i njohur pėr shėrbimin ushtarak tė quajtur Kurejshitėt mes Bedrit dhe Uhudit süvāriliši dhe akoma myslimanėt nuk janė tė luftuar njė nga trupat e armikut nga komandanti armik ishte edhe El vėllai i tij-Walid ishte Hudeybiye'de, Bburgosurit u liruan nė kėmbim tė edir'de kontrolloni shpėrblim, tė kthehen nė Meke, ai u kthye pėrsėri īmāna erdhi dhe atje Medīne'ye, Halid bin Hz Velid'in tė Islamit, pėr inkurajimin e dėrguar letra Resūlullah baba de teedici fjalė žvik tha Islama rritur mey el Halid ibn-Walid me profet dėgjuar fjalėt e Zotit tonė, ai u rrit me Islama mey ardhshėm tė Profetit tonė pėr tė shkuar pėr tė krijuar kėtė situatė shpjegon veten e tij: "Allahu Teala, i ka nė ēdo kohė zemrėn time ra nė dashuri me Żslāmiyet tim, nuk ka, dhe do tė kuptoni keq solli nga "i tha vetes: - Unė, betejėn e saj kundėr Muhammedit nė vend e kam gjetur asnjė tė luftės nėtur qė vėrtitet, nė kundėrshtim, dhe kam njė punė dhe Muhamedi ėshtė i gabuar, me siguri do tė kishte kapėrcyer ndjenjėn nė mua! baba Resūlullah, Hudeybiye'ye dalė dhe kur, nė fillim tė süvārilerinin idhujtarėtUsfan'da shpėrtheu, dhe tė kėrkoni mė afėr unė Eshābżna Resūlullah zotėrisė tonė, Resūlullah Zoti ynė, na bėn njė lutje tė sigurt sūrette Eshābżna javė mbi ta, duke e bėrė Edhe pse e konsiderojnė njė dominante, nuk ka BoYLE kanė qenė edhe mė tė mirė baba Resūlullah, zemra e ditėve tona duhet tė kenė qenė zbuluar se lutjes pasdite, si lutja Eshābżna frikė e ka bėrė kėtė, kishte ndikuar mė shumė pėr veten time, "Kjo vetė, unė mendoj, ėshtė i mbrojtur nga Zotistop, "I tha kur u kthye nė Mekė, shumė mendova se ishte nė dy mendje gjatė vitit tė ardhshėm, erdhi nė Mekė pėr tė hyrė nė Umrah or zotni Resūlullah kur unė u fshehur nga ai hyrjes nė Mekė Ai nuk ka parė shumėn qė ishin epror i shprishurim, el-el Walid ibn-Walid Umrah erdhi nė Mekė, kishte hyrė nė mes meje dhe nuk gjej, unė shtypur njė letėr dhe i tha nė letėr: (Nė fakt, mua mė pėlqen tuaj Żslāmiyetten merak dhe ia kthen shpinėn dhe flasin pėr tė gitmektekiUnė nuk e shoh para syve mrekullueshėm! Megjithatė, njė arsye pėr tė kapur ju tė shkoni rrugės kthesa too! Mendje Arasan's ya! Islami si njė fe, i cili nuk e di dhe nuk mund ta njohin? Resūlullah Zoti ynė, ju, mė pyeti: "Ku ėshtė Halid?"Unė i thashė: "All-llahu do tė sjellė atė," tha i zoti ynė mbi Resūlullah tha: - se njė njeri si se Islami nuk e di dhe nuk mund ta njohė? Unė uroj qė tė gjithė tė luftės dhe pėrpjekjet e muslimanėve, politeistėt kundėr OQter kishte, sa mirė do tė jetė pėr atė! Ne do tė preferonte atė pėr tė tjerėt, shuma e kemi qenė nė! "Vėllai" O im! Mė tė pėrshtatshme, vendet mė tė dobishme qė ju kanė humbur njė firsatlara nxitim rritet!) Mua, vėllai im erdhi kėtė letėri hollė, pėr tė shkuar, isha nxiton kėrkesėn time nė Islam i cili u rrit edhe Zoti ynė tha Resūlullah ėshtė bėrė shumė e lumtur, ka lehtėsim ", thotė Al Halid ibn-Walid tha:" vėllai im, kur arriti letėr, unė arzūsu nė Islamishte shumė mė e fortė pėr tė shkuar, unė isha shumė i kėnaqur me nxiton ata i kishin thėnė fle dėrguarit atė natė, tė tilla si shkretėtira dhe vende tė thata rüyāmda dhimbje tė ngushtė, i gjerė dhe i gjerė jeshile diku atje kur isha Medīne'ye kėtė RuiHz Abu Bakr tha nė Ami dhe vendosa tė kėrkoj unė qė ju tābirini tij tė jenė miq? Resūlullaha i pėrgatitur pėr tė shkuar, "Unė pyes veten kur tė shkoj atje tė cilėt mund tė jenė miq," mendohet ai bin Safvān Ümeyye'ye Vaziyet takuar i tha atij se propozimi im u hodh poshtė Ikrime bin Pastaj u takova me Ebu Cehil nė tė njėjtėn mėnyrė ai refuzoi dāvetimi kur unė shkova nė shtėpinė time dhe udhėtim kafshėt e mia, Osman bin Talha erdhi tek ai nė tė njėjtėn mėnyrė, myslimantė jetė, unė do tė shkoj tė Profetit tonė, ai gjithashtu i kėrkoi asaj qė tė vijnė pa hezitim pranoi tė gdhirė ditėn tjetėr dhe goditi rrugė sė bashku, ne kemi pėrmbys kur kemi quajtur, ne u takua me bin Amr si njė musliman pėr tė O MedSė bashku, ne kemi marrė do īne'ye Rrobat Medīne'ye veshur mė bukur dhe Resūlullah Nė atė kohė unė isha i pėrgatitur pėr tė negociuar me al tonė master-Walid erdhi vėllait tim dhe tha: - Hurry! Pėr shkak se keni ardhur nė lajmet Profetit tonė pėr tė dhėnėž dhe ai ishte shumė i kėnaqur unė tani ju presin me ngut qė ėshtė ngritur nė praninė e Profetit unė do buzėqeshje dhe unė tha Paqes: - nuk ka zot pėrveē All-llahut dhe prej jush si i Dėrguari i All-llahut, se unė do tė Deklarata Islame- I jep Hedayat, duke treguar rrugėn e drejtė tė All-llahut, lavdi zotit ti je i zgjuar ti e di, kėtė, herėt apo vonė ju merrni nuk ka paqe dhe unė kam qenė duke shpresuar se ju do tė falė mėkatet e tyre! Pastaj pėr faljen e mėkateve tė mia, ēaj AllahuNe tė dy tė kėrkuar tė zotit Resūlullah duke filluar Allahu tha: - Islami, mėkatet e tyre janė hequr para e punės dhe pastaj hedh duart e tij duke hapur Allahu buyurdular: - Joomla! Hālid'in, nėpunės, nga rruga e juaj tė ndryshmetregojė pėr tė gjitha pėrpjekjet e tij kryesor virmek falė mėkatet! Profeti, zotėria ynė, pėr mua, mė dha njė vend tjetėr nė shtėpinė e tij nė luftė e tė gjitha njėsive kalorėsia nė Mekė u emėruar mė vonė komandant gp.sh. Ai tha ėndėrr tė Ebu Bekrit Pejgamberi tha: - Unė pa freski ti 'atė, Allahu Teālā, ju, er Hz Halid mijė idhujtarėve Velid'in rregulluar nė Islam Islami, migrim i yżlżnd tetėPasi muslimanėt kishin vendosur njė el Hz Medīne'de Halid ibn-Walid, musliman, pas aktit tė parė gazāsżnda Mute gjetur Mūte'ye ushtarak islamik, ndėrsa master tonė Profeti as ka thėnė: - e mėposhtme do tė CihādaZejd ibn njerėz Hārise'yi Hz u emėrua komandant i Žehīd Nėse kjo ndodh, nė vend tė Ja'fari vonė ibn Ebi Talibi Žehīd Ai do tė marrė nė qoftė se ju nė vend qė tė kalojė Abdullah ibn Revāha žehid Nė qoftė se kjo ndodh, qė ju shihni nė mes jush dhe zgjidhni njė pėrshtatshme, dheajo do tė jetė subjekt pėr tė zgjedhur njė komandant! Mute pėrplasje tė rėndė, kur filloi lufta, Zejd bin Hz Haris, Profeti dhe bin Abdullah hazreti Ja'fari janė Žehīd Revāha pėrkatėsisht starboard bin Hz Fixed Akrem'e ishte atėherė se, flamuri bir transplantit dhe i kėrkoi muxhahidinėve tė gjithė takimin e ardhshėm, kur ai tha: - Kėrkoni ke njė tuaj


 4. 15.Ocak.2010, 10:21
  2
  Özel Üye  El Halid ibn-Walid, i njohur pėr shėrbimin ushtarak tė quajtur Kurejshitėt mes Bedrit dhe Uhudit süvāriliši dhe akoma myslimanėt nuk janė tė luftuar njė nga trupat e armikut nga komandanti armik ishte edhe El vėllai i tij-Walid ishte Hudeybiye'de, Bburgosurit u liruan nė kėmbim tė edir'de kontrolloni shpėrblim, tė kthehen nė Meke, ai u kthye pėrsėri īmāna erdhi dhe atje Medīne'ye, Halid bin Hz Velid'in tė Islamit, pėr inkurajimin e dėrguar letra Resūlullah baba de teedici fjalė žvik tha Islama rritur mey el Halid ibn-Walid me profet dėgjuar fjalėt e Zotit tonė, ai u rrit me Islama mey ardhshėm tė Profetit tonė pėr tė shkuar pėr tė krijuar kėtė situatė shpjegon veten e tij: "Allahu Teala, i ka nė ēdo kohė zemrėn time ra nė dashuri me Żslāmiyet tim, nuk ka, dhe do tė kuptoni keq solli nga "i tha vetes: - Unė, betejėn e saj kundėr Muhammedit nė vend e kam gjetur asnjė tė luftės nėtur qė vėrtitet, nė kundėrshtim, dhe kam njė punė dhe Muhamedi ėshtė i gabuar, me siguri do tė kishte kapėrcyer ndjenjėn nė mua! baba Resūlullah, Hudeybiye'ye dalė dhe kur, nė fillim tė süvārilerinin idhujtarėtUsfan'da shpėrtheu, dhe tė kėrkoni mė afėr unė Eshābżna Resūlullah zotėrisė tonė, Resūlullah Zoti ynė, na bėn njė lutje tė sigurt sūrette Eshābżna javė mbi ta, duke e bėrė Edhe pse e konsiderojnė njė dominante, nuk ka BoYLE kanė qenė edhe mė tė mirė baba Resūlullah, zemra e ditėve tona duhet tė kenė qenė zbuluar se lutjes pasdite, si lutja Eshābżna frikė e ka bėrė kėtė, kishte ndikuar mė shumė pėr veten time, "Kjo vetė, unė mendoj, ėshtė i mbrojtur nga Zotistop, "I tha kur u kthye nė Mekė, shumė mendova se ishte nė dy mendje gjatė vitit tė ardhshėm, erdhi nė Mekė pėr tė hyrė nė Umrah or zotni Resūlullah kur unė u fshehur nga ai hyrjes nė Mekė Ai nuk ka parė shumėn qė ishin epror i shprishurim, el-el Walid ibn-Walid Umrah erdhi nė Mekė, kishte hyrė nė mes meje dhe nuk gjej, unė shtypur njė letėr dhe i tha nė letėr: (Nė fakt, mua mė pėlqen tuaj Żslāmiyetten merak dhe ia kthen shpinėn dhe flasin pėr tė gitmektekiUnė nuk e shoh para syve mrekullueshėm! Megjithatė, njė arsye pėr tė kapur ju tė shkoni rrugės kthesa too! Mendje Arasan's ya! Islami si njė fe, i cili nuk e di dhe nuk mund ta njohin? Resūlullah Zoti ynė, ju, mė pyeti: "Ku ėshtė Halid?"Unė i thashė: "All-llahu do tė sjellė atė," tha i zoti ynė mbi Resūlullah tha: - se njė njeri si se Islami nuk e di dhe nuk mund ta njohė? Unė uroj qė tė gjithė tė luftės dhe pėrpjekjet e muslimanėve, politeistėt kundėr OQter kishte, sa mirė do tė jetė pėr atė! Ne do tė preferonte atė pėr tė tjerėt, shuma e kemi qenė nė! "Vėllai" O im! Mė tė pėrshtatshme, vendet mė tė dobishme qė ju kanė humbur njė firsatlara nxitim rritet!) Mua, vėllai im erdhi kėtė letėri hollė, pėr tė shkuar, isha nxiton kėrkesėn time nė Islam i cili u rrit edhe Zoti ynė tha Resūlullah ėshtė bėrė shumė e lumtur, ka lehtėsim ", thotė Al Halid ibn-Walid tha:" vėllai im, kur arriti letėr, unė arzūsu nė Islamishte shumė mė e fortė pėr tė shkuar, unė isha shumė i kėnaqur me nxiton ata i kishin thėnė fle dėrguarit atė natė, tė tilla si shkretėtira dhe vende tė thata rüyāmda dhimbje tė ngushtė, i gjerė dhe i gjerė jeshile diku atje kur isha Medīne'ye kėtė RuiHz Abu Bakr tha nė Ami dhe vendosa tė kėrkoj unė qė ju tābirini tij tė jenė miq? Resūlullaha i pėrgatitur pėr tė shkuar, "Unė pyes veten kur tė shkoj atje tė cilėt mund tė jenė miq," mendohet ai bin Safvān Ümeyye'ye Vaziyet takuar i tha atij se propozimi im u hodh poshtė Ikrime bin Pastaj u takova me Ebu Cehil nė tė njėjtėn mėnyrė ai refuzoi dāvetimi kur unė shkova nė shtėpinė time dhe udhėtim kafshėt e mia, Osman bin Talha erdhi tek ai nė tė njėjtėn mėnyrė, myslimantė jetė, unė do tė shkoj tė Profetit tonė, ai gjithashtu i kėrkoi asaj qė tė vijnė pa hezitim pranoi tė gdhirė ditėn tjetėr dhe goditi rrugė sė bashku, ne kemi pėrmbys kur kemi quajtur, ne u takua me bin Amr si njė musliman pėr tė O MedSė bashku, ne kemi marrė do īne'ye Rrobat Medīne'ye veshur mė bukur dhe Resūlullah Nė atė kohė unė isha i pėrgatitur pėr tė negociuar me al tonė master-Walid erdhi vėllait tim dhe tha: - Hurry! Pėr shkak se keni ardhur nė lajmet Profetit tonė pėr tė dhėnėž dhe ai ishte shumė i kėnaqur unė tani ju presin me ngut qė ėshtė ngritur nė praninė e Profetit unė do buzėqeshje dhe unė tha Paqes: - nuk ka zot pėrveē All-llahut dhe prej jush si i Dėrguari i All-llahut, se unė do tė Deklarata Islame- I jep Hedayat, duke treguar rrugėn e drejtė tė All-llahut, lavdi zotit ti je i zgjuar ti e di, kėtė, herėt apo vonė ju merrni nuk ka paqe dhe unė kam qenė duke shpresuar se ju do tė falė mėkatet e tyre! Pastaj pėr faljen e mėkateve tė mia, ēaj AllahuNe tė dy tė kėrkuar tė zotit Resūlullah duke filluar Allahu tha: - Islami, mėkatet e tyre janė hequr para e punės dhe pastaj hedh duart e tij duke hapur Allahu buyurdular: - Joomla! Hālid'in, nėpunės, nga rruga e juaj tė ndryshmetregojė pėr tė gjitha pėrpjekjet e tij kryesor virmek falė mėkatet! Profeti, zotėria ynė, pėr mua, mė dha njė vend tjetėr nė shtėpinė e tij nė luftė e tė gjitha njėsive kalorėsia nė Mekė u emėruar mė vonė komandant gp.sh. Ai tha ėndėrr tė Ebu Bekrit Pejgamberi tha: - Unė pa freski ti 'atė, Allahu Teālā, ju, er Hz Halid mijė idhujtarėve Velid'in rregulluar nė Islam Islami, migrim i yżlżnd tetėPasi muslimanėt kishin vendosur njė el Hz Medīne'de Halid ibn-Walid, musliman, pas aktit tė parė gazāsżnda Mute gjetur Mūte'ye ushtarak islamik, ndėrsa master tonė Profeti as ka thėnė: - e mėposhtme do tė CihādaZejd ibn njerėz Hārise'yi Hz u emėrua komandant i Žehīd Nėse kjo ndodh, nė vend tė Ja'fari vonė ibn Ebi Talibi Žehīd Ai do tė marrė nė qoftė se ju nė vend qė tė kalojė Abdullah ibn Revāha žehid Nė qoftė se kjo ndodh, qė ju shihni nė mes jush dhe zgjidhni njė pėrshtatshme, dheajo do tė jetė subjekt pėr tė zgjedhur njė komandant! Mute pėrplasje tė rėndė, kur filloi lufta, Zejd bin Hz Haris, Profeti dhe bin Abdullah hazreti Ja'fari janė Žehīd Revāha pėrkatėsisht starboard bin Hz Fixed Akrem'e ishte atėherė se, flamuri bir transplantit dhe i kėrkoi muxhahidinėve tė gjithė takimin e ardhshėm, kur ai tha: - Kėrkoni ke njė tuaj

 5. 15.Ocak.2010, 10:22
  3
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayżsż: 3,558
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanż: 51

  --->: Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar

  Ai vendosur flamurin diku, dhe i bėri thirrje muxhahidinėve tė gjithė takimin e ardhshėm, kur ai tha: - Kėrkoni njė nga mesi juaj tė zgjidhni si komandant dhe duhet t'i nėnshtrohet atij! Ai tha: - Ne zgjedhur ju kontrollin mbi kėtė, "Unė jam bu nuk mund tė bėjė punė, "ai tha, dhe duke e kthyer bin Halid Hz Velid'e tha: -" O Halid! Pėrvoja juaj luftuar, njohuri ushtarake, ushtarake, i ngacmuar nga aktivizimi i nxituar qė ju merrni nga unė ėshtė mė shumė se Sanxhakut! Lufta e vazhdon nė kėtė punė oyalarżna ėshtė kundėr nesh, ky flamur u Hz el Halid ibn-Walid ishte pranė kohė pėr mbrėmje deri ndikim dielli ishte shumė i madh pėr atė kėtė mbrėmje, ishte i habitur mahāretine edhe ata qė nuk besuan do tė sulmuar pėrsėri nė mėngjesHz el Halid ibn-Walid, ēuditėrisht ishte njė hero me pėrvojė ushtarake dhe dehāya luftės Nė mėngjes, ai ndryshoi pamjen e ushtrisė islame nė vijim anėn e djathtė nė anėn e majtė, pas anėn e majtė nė anėn e djathtė, pas pas paradolėn para dhe tė pasme nga trupat Rum pas, krahasuar me njerėz tė cilėt mė parė e kanė njohur mungesė tė tyre, ata tė gjithė kanė njė tė papritur "Pra, ata kanė ardhur pėr tė ndihmuar forcat", u kapėn me frikė duke thėnė se Halid bin HzKontrollit tė muxhahidinėve Velid'in, Rum nga korruptimi i moralin e ushtarėve nėse dobi, hücūma ushtarak islamik kaluar tre mijė persona, njėqind mijė persona Heraklius'un mundi komandant suprem i ushtrisė sekrete e suksesitn bin Halid Hz Velid'in dore, shumica e ditė nėntė shpata u shqyer Rum ushtarake u vu me shpatė, mjeshtri ynė Pejgamberi, Pejgamberi Halid bin Velid'in, merr lajmin e kėtij suksesi tė jashtėzakonshėm, kur e saj "shpata e All-llahut Seyfullah =" lėshtė nderuar me Al-Walid bin Halid Aqaba zotėria e tij, duke filluar nė mes ēallmė ishte njė mjekėr-i Serif mbani kėtė fitore mund tė lėvizė ēdo muhārebede tė jetė fitimtare nė tė gjitha luftėrat, ata kėrkojnė arsye, ēallmėHiq dhe nėnkupton, nė shfaqje dhe ėshtė e bekuar mjekėr-ż fitore Serif falė zotit tonė Pejgamberit pėrdorur pėr tė thėnė se Halid bin Hz Velid'i dėrgoi atyre tė bėnim Huzeyme marrėveshje kabīlesini Islama u ftua nga o Hicretnuncu vjet e vjetėr, ende Velid'i Hz bin Halid Haris bin u dėrgoi Pejgamberin e tij pėr tė baba djalin Kab, para tre ditėsh shpatėn nuk e kishte pėrdorur pėr kėtė el tenbih Hz ibn Halid-Walid, Islamit, dhe ata butėsisht u kujdesur pėr zarf biznesiFalė Zotit falėnderim u l Hz Halid ibn el-Walid, bir i Harith bin Kab ardhur Islama me mjeshtri ynė Profeti i dėrgoi njė letėr kjo letėr ėshtė si vijon: "Bismillahirrahmanirrahim Halid nga el ibn-Walid, AllahuProfeti ynė Muhamed Messenger aleyhisselāma Teālā, esselamu aleyke Ya Resulallah! Vet, pėrveē falėnderim tė zot por nuk teālāya Allahu Ya Resulallah mua, a keni dėrguar me ta tre ditė tė luftės, Haris bin Kab Kabīlesinemama mia dhe mua qė tė ftoj ata Islama, ata janė muslimanė, prej tyre tė qėndrojnė dhe parimet e Islamit, synet Allahu Teālā libėr pėr tė mėsuar dhe tė dėrguarin e Tij, nė qoftė se ju urdhėroi mua pėr tė luftuar ata nuk do tė urdhėroj myslimanėt kishin mė parė kam de, EMR-i žerīfleriniz lėviz, i biri i avokatit Harith bin Kab nėse üēgün, unė isha njoftuar nga Süvārilerim islame, "O bėnim Haris! Paqe nė qoftė se ju dėshironi tė keni muslimanė! "Ettile ai i ftoi ata Islamar Ata janė muslimanėt, kurrė nuk kam luftuar ato para, urdhėron Allahu Teālā, aleyhisselāmżn Messenger mėsoi syneti-i žerīflerini Ja Resulallah! Pas kėsaj, njė e dytė rreth asaj se si duhet tė lėvizė EMR-i SeriNe do tė presim kėtu deri gjobė esselamu Profeti Ya Resulallah baba aleyke gjithashtu u pėrgjigj nė njė letėr tė shkruar Velid'in Hz Halid mijė janė: "Muhammedi aleyhissel dėrguarit Bismillahirrahmanirrahim Allahu Teālā, mdan Halid bin Velid'e, esselamu aleyke O Halid! Lavdi zotit teālāya Haris bin Allahu bėnim pa nevojė pėr tė luftuar me ta Kā'blżlarżn musliman dhe Allahu Teālā unitet dhe Muhamedin, shėrbėtorin e tij dhe tė Rese ata nuk janė tė ujitur, dhe shpėrfill tė konstatoj se ata fituan njė letėr udhėzime pėr ambasadorin e solli botėn tjetėr azābżyla tremb mua! Allahu qoftė se ata do tė veprojė sipas urdhėrave tė Teālā m dhe tė dėrguarin e Tij, ata botėn tjetėr nīmetleriylejdele! Nėse ata veprojnė kundėr trembė azāblarżyla botėn tjetėr! Pastaj vijnė kėtu! Ambasadorėt e tyre po vijnė sė bashku me ju! Vesselāmü aleyke dhe Rahmetullahi dhe berekātühü "Hz el Halid ibn-Walid, i Dėrguari i Zotit tonė vefātlarżndan Pastaj, nė epokėn zhvillim Hz Ebu Bekrit dhe pejgamberllėkun pretendojnė disa njerėz dolėn pėr ta dhe i vranė tė njėjtėn Tuleyha bin dhe avānesini kapjen dhe Husayn'i solli Yemāme'de Müseylemet-ul-Times Medīne'yepėr tė vendosur tė ushtrisė nė atė betejė zab'in nga 20 mijė njerėz tė ushtrisė Müseyleme'nin, u vra nga Müseyleme Hz egra nė 2.000 ushtarė nga ushtria e Islamit ishte Žehīd el Halid ibn-Walid, i Dėrguari i Zotit tonė, pas vefātżndan Mürtedqė nuk duan tė japin lėmoshė, dhe ai e bėri Halid el larla ibn-Walid, Abu Bakr nga Hz, pėr pėrhapjen e Islamit, Iraku, Irani tarafina dėrguar ushtarė luftuan fitues Muzar betejė erdhėn nė 30000 iranianėt mė tė derdhur nė lumė tė gjitha kgoditjet se pritet Hormuz ishte i madh me komandantin e Hz Hz heroizmin Velid'in Halid bin Amr bin jashtėzakonshme tregoi Ka'ka dhe fortifikimeve bėrė e zinxhirit tė trasha thyen kundėr ushtrisė iranianė janė tė ngadhėnjejnė,Hz el Halid ibn-Walid, Kesker'de, ushtri tė madhe tė Iranit ka qenė komandant i suvatuar me bastisje natėn papritur iranian, vdiq nga hidhėrimi Hz el ibn Halid-Walid, Elis'te me iranianėt nė luftė, heroizėm e treguar nga ushtarėt cgjithashtu triumfuar nė kėtė ožturdu lufte ju ftojme Islama el Halid ibn-Walid, Tė marrėsh me qira rrethuar kėshtjellėn ecur mbi njė person tė kėrkuar Hīreliler Pėrshtypje tha: - Ne do tė ju dėrgojnė nuk vdes! Hz ibn El-Walid Halid vrarėKjo nuk do tė rrokulliset kur bin Abdülmesih me Khayyam Hire Valis, erdhi nė prani Hz Hālid'in Hz Halid tyre tha: - Ne do tė ftoj Perėndinė dhe Islama Nė qoftė se ju jeni mysliman, i takojnė muslimanėt do tė duhet tė merrni tė drejtėnuz dhe gjithashtu ta bėjė kėtė detyrė do tė bėjė muslimanėt nuk e pranojnė kėtė, ju do tė jepni cizye gjithashtu nuk pranojmė, jetėn tuaj kundėr lakmisė


 6. 15.Ocak.2010, 10:22
  3
  Özel Üye
  Ai vendosur flamurin diku, dhe i bėri thirrje muxhahidinėve tė gjithė takimin e ardhshėm, kur ai tha: - Kėrkoni njė nga mesi juaj tė zgjidhni si komandant dhe duhet t'i nėnshtrohet atij! Ai tha: - Ne zgjedhur ju kontrollin mbi kėtė, "Unė jam bu nuk mund tė bėjė punė, "ai tha, dhe duke e kthyer bin Halid Hz Velid'e tha: -" O Halid! Pėrvoja juaj luftuar, njohuri ushtarake, ushtarake, i ngacmuar nga aktivizimi i nxituar qė ju merrni nga unė ėshtė mė shumė se Sanxhakut! Lufta e vazhdon nė kėtė punė oyalarżna ėshtė kundėr nesh, ky flamur u Hz el Halid ibn-Walid ishte pranė kohė pėr mbrėmje deri ndikim dielli ishte shumė i madh pėr atė kėtė mbrėmje, ishte i habitur mahāretine edhe ata qė nuk besuan do tė sulmuar pėrsėri nė mėngjesHz el Halid ibn-Walid, ēuditėrisht ishte njė hero me pėrvojė ushtarake dhe dehāya luftės Nė mėngjes, ai ndryshoi pamjen e ushtrisė islame nė vijim anėn e djathtė nė anėn e majtė, pas anėn e majtė nė anėn e djathtė, pas pas paradolėn para dhe tė pasme nga trupat Rum pas, krahasuar me njerėz tė cilėt mė parė e kanė njohur mungesė tė tyre, ata tė gjithė kanė njė tė papritur "Pra, ata kanė ardhur pėr tė ndihmuar forcat", u kapėn me frikė duke thėnė se Halid bin HzKontrollit tė muxhahidinėve Velid'in, Rum nga korruptimi i moralin e ushtarėve nėse dobi, hücūma ushtarak islamik kaluar tre mijė persona, njėqind mijė persona Heraklius'un mundi komandant suprem i ushtrisė sekrete e suksesitn bin Halid Hz Velid'in dore, shumica e ditė nėntė shpata u shqyer Rum ushtarake u vu me shpatė, mjeshtri ynė Pejgamberi, Pejgamberi Halid bin Velid'in, merr lajmin e kėtij suksesi tė jashtėzakonshėm, kur e saj "shpata e All-llahut Seyfullah =" lėshtė nderuar me Al-Walid bin Halid Aqaba zotėria e tij, duke filluar nė mes ēallmė ishte njė mjekėr-i Serif mbani kėtė fitore mund tė lėvizė ēdo muhārebede tė jetė fitimtare nė tė gjitha luftėrat, ata kėrkojnė arsye, ēallmėHiq dhe nėnkupton, nė shfaqje dhe ėshtė e bekuar mjekėr-ż fitore Serif falė zotit tonė Pejgamberit pėrdorur pėr tė thėnė se Halid bin Hz Velid'i dėrgoi atyre tė bėnim Huzeyme marrėveshje kabīlesini Islama u ftua nga o Hicretnuncu vjet e vjetėr, ende Velid'i Hz bin Halid Haris bin u dėrgoi Pejgamberin e tij pėr tė baba djalin Kab, para tre ditėsh shpatėn nuk e kishte pėrdorur pėr kėtė el tenbih Hz ibn Halid-Walid, Islamit, dhe ata butėsisht u kujdesur pėr zarf biznesiFalė Zotit falėnderim u l Hz Halid ibn el-Walid, bir i Harith bin Kab ardhur Islama me mjeshtri ynė Profeti i dėrgoi njė letėr kjo letėr ėshtė si vijon: "Bismillahirrahmanirrahim Halid nga el ibn-Walid, AllahuProfeti ynė Muhamed Messenger aleyhisselāma Teālā, esselamu aleyke Ya Resulallah! Vet, pėrveē falėnderim tė zot por nuk teālāya Allahu Ya Resulallah mua, a keni dėrguar me ta tre ditė tė luftės, Haris bin Kab Kabīlesinemama mia dhe mua qė tė ftoj ata Islama, ata janė muslimanė, prej tyre tė qėndrojnė dhe parimet e Islamit, synet Allahu Teālā libėr pėr tė mėsuar dhe tė dėrguarin e Tij, nė qoftė se ju urdhėroi mua pėr tė luftuar ata nuk do tė urdhėroj myslimanėt kishin mė parė kam de, EMR-i žerīfleriniz lėviz, i biri i avokatit Harith bin Kab nėse üēgün, unė isha njoftuar nga Süvārilerim islame, "O bėnim Haris! Paqe nė qoftė se ju dėshironi tė keni muslimanė! "Ettile ai i ftoi ata Islamar Ata janė muslimanėt, kurrė nuk kam luftuar ato para, urdhėron Allahu Teālā, aleyhisselāmżn Messenger mėsoi syneti-i žerīflerini Ja Resulallah! Pas kėsaj, njė e dytė rreth asaj se si duhet tė lėvizė EMR-i SeriNe do tė presim kėtu deri gjobė esselamu Profeti Ya Resulallah baba aleyke gjithashtu u pėrgjigj nė njė letėr tė shkruar Velid'in Hz Halid mijė janė: "Muhammedi aleyhissel dėrguarit Bismillahirrahmanirrahim Allahu Teālā, mdan Halid bin Velid'e, esselamu aleyke O Halid! Lavdi zotit teālāya Haris bin Allahu bėnim pa nevojė pėr tė luftuar me ta Kā'blżlarżn musliman dhe Allahu Teālā unitet dhe Muhamedin, shėrbėtorin e tij dhe tė Rese ata nuk janė tė ujitur, dhe shpėrfill tė konstatoj se ata fituan njė letėr udhėzime pėr ambasadorin e solli botėn tjetėr azābżyla tremb mua! Allahu qoftė se ata do tė veprojė sipas urdhėrave tė Teālā m dhe tė dėrguarin e Tij, ata botėn tjetėr nīmetleriylejdele! Nėse ata veprojnė kundėr trembė azāblarżyla botėn tjetėr! Pastaj vijnė kėtu! Ambasadorėt e tyre po vijnė sė bashku me ju! Vesselāmü aleyke dhe Rahmetullahi dhe berekātühü "Hz el Halid ibn-Walid, i Dėrguari i Zotit tonė vefātlarżndan Pastaj, nė epokėn zhvillim Hz Ebu Bekrit dhe pejgamberllėkun pretendojnė disa njerėz dolėn pėr ta dhe i vranė tė njėjtėn Tuleyha bin dhe avānesini kapjen dhe Husayn'i solli Yemāme'de Müseylemet-ul-Times Medīne'yepėr tė vendosur tė ushtrisė nė atė betejė zab'in nga 20 mijė njerėz tė ushtrisė Müseyleme'nin, u vra nga Müseyleme Hz egra nė 2.000 ushtarė nga ushtria e Islamit ishte Žehīd el Halid ibn-Walid, i Dėrguari i Zotit tonė, pas vefātżndan Mürtedqė nuk duan tė japin lėmoshė, dhe ai e bėri Halid el larla ibn-Walid, Abu Bakr nga Hz, pėr pėrhapjen e Islamit, Iraku, Irani tarafina dėrguar ushtarė luftuan fitues Muzar betejė erdhėn nė 30000 iranianėt mė tė derdhur nė lumė tė gjitha kgoditjet se pritet Hormuz ishte i madh me komandantin e Hz Hz heroizmin Velid'in Halid bin Amr bin jashtėzakonshme tregoi Ka'ka dhe fortifikimeve bėrė e zinxhirit tė trasha thyen kundėr ushtrisė iranianė janė tė ngadhėnjejnė,Hz el Halid ibn-Walid, Kesker'de, ushtri tė madhe tė Iranit ka qenė komandant i suvatuar me bastisje natėn papritur iranian, vdiq nga hidhėrimi Hz el ibn Halid-Walid, Elis'te me iranianėt nė luftė, heroizėm e treguar nga ushtarėt cgjithashtu triumfuar nė kėtė ožturdu lufte ju ftojme Islama el Halid ibn-Walid, Tė marrėsh me qira rrethuar kėshtjellėn ecur mbi njė person tė kėrkuar Hīreliler Pėrshtypje tha: - Ne do tė ju dėrgojnė nuk vdes! Hz ibn El-Walid Halid vrarėKjo nuk do tė rrokulliset kur bin Abdülmesih me Khayyam Hire Valis, erdhi nė prani Hz Hālid'in Hz Halid tyre tha: - Ne do tė ftoj Perėndinė dhe Islama Nė qoftė se ju jeni mysliman, i takojnė muslimanėt do tė duhet tė merrni tė drejtėnuz dhe gjithashtu ta bėjė kėtė detyrė do tė bėjė muslimanėt nuk e pranojnė kėtė, ju do tė jepni cizye gjithashtu nuk pranojmė, jetėn tuaj kundėr lakmisė

 7. 15.Ocak.2010, 10:45
  4
  Berāt1
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTŻR

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 05.Ašustos.2009
  Üye No: 49487
  Mesaj Sayżsż: 1,227
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanż: 53
  Yaž: 48

  --->: Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar

  imamhatipli42 kardež halid bin velidin hayżtżnż hangi dille anlatmżssżn belirtirmisin
  Allah razż olsun


 8. 15.Ocak.2010, 10:45
  4
  ÖZLENEN GÜN GELECEKTŻR
  imamhatipli42 kardež halid bin velidin hayżtżnż hangi dille anlatmżssżn belirtirmisin
  Allah razż olsun

 9. 15.Ocak.2010, 10:45
  5
  imamhatipli42
  Özel Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 7
  Mesaj Sayżsż: 3,558
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanż: 51

  --->: Halid bin velidin hayatż ve katżldżšż savažlar

  Hz el Halid ibn-Walid, sulhnāmeyi Hīrelilerle fund tė tij, ai i shkroi njė letėr pėr tė sundimtarit iranian dhe Erkan kėtė letėr tė diskursit tė njėjtė: "Bismillahirrahmanirrahim bin Halid Velid'den, Rustem, Mihran dhe tė Paqes pėr tė dy tehe kokė, hqė e ka marrė idāyete it! Teālāya shėrbėtor i tij dhe tė dėrguarin e Tij hamdederim Allahu qė ju nuk merrni Muhammed aleyhisselāma pėrshėndesim salātü tė gjitha pėrpjekjet pėr tė vendosur, heqje tė komunitetit tuaj, qė ju butonin ihtilāfa nėkohė, fuqi t'i merrni, forca dobėsuar pasurinė tuaj dhe zotėrim juaj e duarve tuaja pėrgjithmonė falenderoj zonė teālāya Allahu: "Kjo letėr ėshtė drejtuar tė Eufratit, u dorėzua nė Iran qė do tė dėrgohen Hīrelilere el Hz Halid ibn-Walid,pastaj lėvizi ngadalė nė drejtim tė Eufratit Kėtu, pozita ishte shumė e rėndėsishme pėr transportimin e trupave nė buzė tė lumit Eufrat, jo-muslimane arabėt, grekėt dhe iranianė njė betejė tė ashpėr me tė ushtrisė ishte njė fitore e madhe tė pėrbashkėt kėtė kohė tė vjetraēdo anė me myslimanėt e Irakut pėr tė hyrė nė rregull ishte atėherė, Kur Hz halif Ebu Bekir, Halid bin Velid'e, Damask urdhėroi pėr tė shkuar nė kėtė krah tė Al-zotėria e tij Walid bin Halid, i vendosur menjėherė u nis pėr njėok zhvillohen Busra'ya arritur Busralżlar ushtrisė muslimane nė fytyrėn e gjuhės sime, ata japin atyre me kusht se paqja ėshtė bėrė dhe grabitje cizye kėshtu Busralżlar garantimin e jetės dhe tė pronės mori Islame ordpėr ne, edhe Ecnadeyn'de mbizotėronte nė luftė, pasi arritėn nė rreth qytetit Damask ishte i rrethuar nga tre anėt dhe tre-muaj rrethimi tė gjatė, qytet nuk mund tė jetė rezultat i njė dite, njė bir i njė prej patriarkėve tė botės erdhėn pėr tė harruar ēdo gjė dhe i Popullit,pushime filloi tė hetojė situatėn nuk do tė fle natėn el Halid ibn-Walid avantazh ushtarake dhe publike tė kėtij dehāsż dobėsi nėse ushtarak urdhėroi sulmin dhe ushtria hyri nė qytet nė njė luftė me Rasha mevkiinde Rum, Rum ushtritėFitorja u prish nė Damask nė takimin e dytė, grekėt shkatėrruar tėrė ushtrinė deri nė luftė tė vazhdueshme pėrtėrirė rresht grekėt nė Anadoll me priftin e fshatit, ushtarėt u mblodhėn rreth fshatit240 thousand Grekėt zhvilluan njė fushatė tė madhe ushtarake u mblodhėn Yermük'te Nė kontrast, ka qenė 46 mijė njerėz tė komandantėve tė ushtrisė muslimane Yermük fitore myslimane, zgjodhi komandant suprem i ushtrisė Velid'i Halid bin Halid biNerit i njerėzve ndarė kompani nė ēdo regjiment tė komandantėve tė ushtrisė janė emėruar pas māneviyatżnż forcimin e fjalimeve, sulm urdhėroi kėtė betejė nė histori ka qenė skena e heroizmit Rum rrallė bashkėshortit kumandanlarżndnjė Yorgi, Hz Halid mijė myslimanėt kishin ardhur Velid'e Ai filloi tė luftojė kundėr atyre qė nuk besuan dhe intensitetin e mesditė dhe pasdite lutjet Harbin ishte shikim Žehīd me shpata e All-llahut Hz Halid u bėrė, me forcė tė gjitha ajo CrusaderQendrore e forcave tė vendosura nė qendėr rdusunun ngarkuar kur grekėt filluan tė largohen nga ushtria nė kėtė luftė e gjakut dhe e mori trupin, mė tepėr se 100 mijė ushtarė u vranė Crusader Halid Nė kontrast 3.000 ishte Žehīd el Muslim ibn-Walid, 642 ylinda nė Homs u bė i sėmurė e kishte pranė shokėt e saj vdiq nė shpatė do tė kėrkohet gjatė mbajtjes sė marrė me butėsi stroked pastaj tha: "- Nice shpata u shpėrbė nė dorėn time qė unė do tė shoh vdekjen time tėn shpata e fundit qė ju ka zemėruar mua jeta mė e gjithmonė tė jetė nė fushėbetejė dhe panė fytyrėn e kėtij krevat ėshtė vrarė nė shtretėrit e ēuditshme si Žehīd Hālid'in ka dėrguar ESHAB, shtretėrit e rehatshme nuk ka vdekur as nė luftė mose njė qytet tė largėt nė DIN-i eydanlarżnda pėrhapjen e Islamit si Žehīd e ēuditshme ka ndodhur kur Halid Ah! Žehīd Halid nuk mund tė jetė! Qestes, unė nuk mund tė bėj tim tė merret pėrveē pėr Žehīdlik qėndruar autoritetet nuk ndėrhyjnė nė trup nuk ėshtė njė ki, ose plagė shpata, ose njė shigjetė apo shtizė nė plagė plagė Jeta ri, DIN-i Islamit pėr tė pėrhapur e luftės pėr tė kandiduar nė fund tė njė krevat tė tillė do tė jetė mė? Vdekja ndodh gjithmonė nė luftė, hedh mbi, dasmapritet si shpata ndėrsa plot gjallėri pėr mana-llahu Žehīd "Hz Halid pastaj kujtuar luftės Yermük tha:" - Ah Yermük ditė! Pėrmbytje rrjedhjen e gjakut premtim njeriut Yermük! Njė acar tė ashpėr tė vjetėrnate ugu, shi nga qielli kundėr shkurorėzimit, nėn mburojėn e mendjen time unė nuk mund tė fle natėn qė me trupat e bordit tė mi refugjat bastisje tė Raiders kishte qenė e vėshtirė nė mėngjes luftė Yermük Ah! Me tre mijė trim, njėqind mijė jobesimtarėt kundėrA e kemi harruar edhe fitore Mūte'yi! "O i miri im Cihāda pėrfundoi! Kėto toka mund tė jetė e mbrojtur, por tė pėrpiqemi Yermük, betejėn e parė ynė i madh ėshtė me Rum Pas kėsaj, shumė luftėra mė shumė do tė ndjekin ēdo tė tjera, Sngjashme tė neglizhencės nuk bien! Tani, pėr tė qeshur e mbytur nė veten mes popullit narrowest prej All-llahut nidālarżyla All-llahut, All-llahun Zotin tim Yermük Vādisi'nde ndjejnė, me mua, dhe ajo e ngritur gazāda e saj do tė doja qė tė jepni tė drejtėn e luftės, "Unėi hiqni dorė! Hz Halid pas njė heshtje pak, "Unė do tė them e tij do tė mi, tė heqė mua!", tha ai, tė rritur e tyre "lėnė mua! Deri tani unė gjithmonė mbajnė shpatėn time, tani merrni me lėviz ", ai bėnPastaj żcżna u bazuar nė "luftė me vdekje,, si qėndron kur unė vdes unė do tė takohen, hedh, pikiatė nė rrezik nė luftė mund tė japė njė hero! Nuk kam asgjė tjetėr pėr tė hedhur, dhe shpata do tė vdesin pa njė varrimA ėshtė kjo shpatė me patė tim! Heroes do tė gėzojė žakżrtż shpatėn "ai tha, dhe ra nė shtrat dhe vdiq pėr tė sjellė Kelime-i martirizimit sahabėve-i Kiram raste i jetės.  Arnavutēa diline ēevirilmižtir.


 10. 15.Ocak.2010, 10:45
  5
  Özel Üye
  Hz el Halid ibn-Walid, sulhnāmeyi Hīrelilerle fund tė tij, ai i shkroi njė letėr pėr tė sundimtarit iranian dhe Erkan kėtė letėr tė diskursit tė njėjtė: "Bismillahirrahmanirrahim bin Halid Velid'den, Rustem, Mihran dhe tė Paqes pėr tė dy tehe kokė, hqė e ka marrė idāyete it! Teālāya shėrbėtor i tij dhe tė dėrguarin e Tij hamdederim Allahu qė ju nuk merrni Muhammed aleyhisselāma pėrshėndesim salātü tė gjitha pėrpjekjet pėr tė vendosur, heqje tė komunitetit tuaj, qė ju butonin ihtilāfa nėkohė, fuqi t'i merrni, forca dobėsuar pasurinė tuaj dhe zotėrim juaj e duarve tuaja pėrgjithmonė falenderoj zonė teālāya Allahu: "Kjo letėr ėshtė drejtuar tė Eufratit, u dorėzua nė Iran qė do tė dėrgohen Hīrelilere el Hz Halid ibn-Walid,pastaj lėvizi ngadalė nė drejtim tė Eufratit Kėtu, pozita ishte shumė e rėndėsishme pėr transportimin e trupave nė buzė tė lumit Eufrat, jo-muslimane arabėt, grekėt dhe iranianė njė betejė tė ashpėr me tė ushtrisė ishte njė fitore e madhe tė pėrbashkėt kėtė kohė tė vjetraēdo anė me myslimanėt e Irakut pėr tė hyrė nė rregull ishte atėherė, Kur Hz halif Ebu Bekir, Halid bin Velid'e, Damask urdhėroi pėr tė shkuar nė kėtė krah tė Al-zotėria e tij Walid bin Halid, i vendosur menjėherė u nis pėr njėok zhvillohen Busra'ya arritur Busralżlar ushtrisė muslimane nė fytyrėn e gjuhės sime, ata japin atyre me kusht se paqja ėshtė bėrė dhe grabitje cizye kėshtu Busralżlar garantimin e jetės dhe tė pronės mori Islame ordpėr ne, edhe Ecnadeyn'de mbizotėronte nė luftė, pasi arritėn nė rreth qytetit Damask ishte i rrethuar nga tre anėt dhe tre-muaj rrethimi tė gjatė, qytet nuk mund tė jetė rezultat i njė dite, njė bir i njė prej patriarkėve tė botės erdhėn pėr tė harruar ēdo gjė dhe i Popullit,pushime filloi tė hetojė situatėn nuk do tė fle natėn el Halid ibn-Walid avantazh ushtarake dhe publike tė kėtij dehāsż dobėsi nėse ushtarak urdhėroi sulmin dhe ushtria hyri nė qytet nė njė luftė me Rasha mevkiinde Rum, Rum ushtritėFitorja u prish nė Damask nė takimin e dytė, grekėt shkatėrruar tėrė ushtrinė deri nė luftė tė vazhdueshme pėrtėrirė rresht grekėt nė Anadoll me priftin e fshatit, ushtarėt u mblodhėn rreth fshatit240 thousand Grekėt zhvilluan njė fushatė tė madhe ushtarake u mblodhėn Yermük'te Nė kontrast, ka qenė 46 mijė njerėz tė komandantėve tė ushtrisė muslimane Yermük fitore myslimane, zgjodhi komandant suprem i ushtrisė Velid'i Halid bin Halid biNerit i njerėzve ndarė kompani nė ēdo regjiment tė komandantėve tė ushtrisė janė emėruar pas māneviyatżnż forcimin e fjalimeve, sulm urdhėroi kėtė betejė nė histori ka qenė skena e heroizmit Rum rrallė bashkėshortit kumandanlarżndnjė Yorgi, Hz Halid mijė myslimanėt kishin ardhur Velid'e Ai filloi tė luftojė kundėr atyre qė nuk besuan dhe intensitetin e mesditė dhe pasdite lutjet Harbin ishte shikim Žehīd me shpata e All-llahut Hz Halid u bėrė, me forcė tė gjitha ajo CrusaderQendrore e forcave tė vendosura nė qendėr rdusunun ngarkuar kur grekėt filluan tė largohen nga ushtria nė kėtė luftė e gjakut dhe e mori trupin, mė tepėr se 100 mijė ushtarė u vranė Crusader Halid Nė kontrast 3.000 ishte Žehīd el Muslim ibn-Walid, 642 ylinda nė Homs u bė i sėmurė e kishte pranė shokėt e saj vdiq nė shpatė do tė kėrkohet gjatė mbajtjes sė marrė me butėsi stroked pastaj tha: "- Nice shpata u shpėrbė nė dorėn time qė unė do tė shoh vdekjen time tėn shpata e fundit qė ju ka zemėruar mua jeta mė e gjithmonė tė jetė nė fushėbetejė dhe panė fytyrėn e kėtij krevat ėshtė vrarė nė shtretėrit e ēuditshme si Žehīd Hālid'in ka dėrguar ESHAB, shtretėrit e rehatshme nuk ka vdekur as nė luftė mose njė qytet tė largėt nė DIN-i eydanlarżnda pėrhapjen e Islamit si Žehīd e ēuditshme ka ndodhur kur Halid Ah! Žehīd Halid nuk mund tė jetė! Qestes, unė nuk mund tė bėj tim tė merret pėrveē pėr Žehīdlik qėndruar autoritetet nuk ndėrhyjnė nė trup nuk ėshtė njė ki, ose plagė shpata, ose njė shigjetė apo shtizė nė plagė plagė Jeta ri, DIN-i Islamit pėr tė pėrhapur e luftės pėr tė kandiduar nė fund tė njė krevat tė tillė do tė jetė mė? Vdekja ndodh gjithmonė nė luftė, hedh mbi, dasmapritet si shpata ndėrsa plot gjallėri pėr mana-llahu Žehīd "Hz Halid pastaj kujtuar luftės Yermük tha:" - Ah Yermük ditė! Pėrmbytje rrjedhjen e gjakut premtim njeriut Yermük! Njė acar tė ashpėr tė vjetėrnate ugu, shi nga qielli kundėr shkurorėzimit, nėn mburojėn e mendjen time unė nuk mund tė fle natėn qė me trupat e bordit tė mi refugjat bastisje tė Raiders kishte qenė e vėshtirė nė mėngjes luftė Yermük Ah! Me tre mijė trim, njėqind mijė jobesimtarėt kundėrA e kemi harruar edhe fitore Mūte'yi! "O i miri im Cihāda pėrfundoi! Kėto toka mund tė jetė e mbrojtur, por tė pėrpiqemi Yermük, betejėn e parė ynė i madh ėshtė me Rum Pas kėsaj, shumė luftėra mė shumė do tė ndjekin ēdo tė tjera, Sngjashme tė neglizhencės nuk bien! Tani, pėr tė qeshur e mbytur nė veten mes popullit narrowest prej All-llahut nidālarżyla All-llahut, All-llahun Zotin tim Yermük Vādisi'nde ndjejnė, me mua, dhe ajo e ngritur gazāda e saj do tė doja qė tė jepni tė drejtėn e luftės, "Unėi hiqni dorė! Hz Halid pas njė heshtje pak, "Unė do tė them e tij do tė mi, tė heqė mua!", tha ai, tė rritur e tyre "lėnė mua! Deri tani unė gjithmonė mbajnė shpatėn time, tani merrni me lėviz ", ai bėnPastaj żcżna u bazuar nė "luftė me vdekje,, si qėndron kur unė vdes unė do tė takohen, hedh, pikiatė nė rrezik nė luftė mund tė japė njė hero! Nuk kam asgjė tjetėr pėr tė hedhur, dhe shpata do tė vdesin pa njė varrimA ėshtė kjo shpatė me patė tim! Heroes do tė gėzojė žakżrtż shpatėn "ai tha, dhe ra nė shtrat dhe vdiq pėr tė sjellė Kelime-i martirizimit sahabėve-i Kiram raste i jetės.  Arnavutēa diline ēevirilmižtir.
+ Yorum Gönder