+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kumar oynayan babaya karşı nasıl davranmalıyız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kumar oynayan babaya karşı nasıl davranmalıyız?


 2. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥

  --->: Kumar oynayan babaya karşı nasıl davranmalıyız?


  Reklam  Cevap: İslama uygun davranışlarda bulunmayan ana babaya karşı nasıl davranmak gerekir?


  Esma Bintu Ebî Bekr (radiyallahû anha) anlatıyor: "Henüz müşrik olan annem yanıma geldi. nasıl davranmam gerekeceği hususunda Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam)'den sorarak :"Annem yanıma geldi, benimle (görüşüp konuşmak) arzu ediyor, anneme iyi davranayım mı?" dedim. "Evet" dedi, "ona gereken hürmeti göster. " (Buharî, Hibe 28, Edeb 8, Müslim, Zekat 50 (1003); Ebu Davud, Zekat, 34 (1668)

  Hadiste zikri geçen, Esma'nın annesi hakkında birçok münakaşalar var. Bizim için hadisin ifade ettiği ahkam mühimdir. Anne ve baba kafir olsa bile onlara karşı insani vazifelerimizi, evlatlık alaka ve hürmetini göstermek gerektiği anlaşılmaktadır. Hatta bu hadisten kafir bile olsa anne ve babaya nafaka vermenin vacip olduğu hükmü çıkarılmıştır.

  Kafir bile olsa anne ve babaya karşı hürmet etmek ve nafaka vermek meselesinin ehemmiyeti şuradan anlaşılmaktadır ki, yukarıdaki hadis üzerine vahiy gelmiş ve mesele Kur'an-ı Kerîm'de hükme bağlanmıştır. "Sizinle din hususunda muharebe etmemiş, sizi yurtlarınızdan da çıkarmamış olanlara iyilik, onlara adaletle muamele etmenizden Allah sizi men etmez. Çünkü Allah, adalet yapanları sever." (Mümtahine sûresi, 8. ayet)

  Müşrik bile olsa anne ve babaya hürmet hususunda şu ayet daha açıktır: (Mealen) " Eğer onlar (ebeveyn) sence ilimde (yeni) olmadık herhangi bir şeyi bana eş tutman üzerinde seni zorlarlarsa kendilerine itaat etme. Onlarla dünyada iyi geçin. Bana dönenlerin yoluna uy…" (Lukman sûresi, 15. ayet).

  Bu açıklamalara göre müslüman olan bir anne baba ne kadar günahkar olursa olsun onlara saygı ve hürmette kusur etmemek lazım geldiği kendilinden anlaşılır.

  İtaat etmek ayrıdır, isyan etmek ayrıdır. Allah-u Teâlaya isyan olmadıkça anne-babaya mutlak itaat emredilmiştir. O halde Allah’ın emrine aykırı olmayan her isteklerini yerine getirmek gerekir. Allah’ın emirlerine aykırı olan isteklerine ise uyulmaz. Ama isyan da edilmez. Bu istekleri yerine getirilmez ve sessiz kalınır. Hürmet ve saygı devam eder.

  Kalpleri çeviren Allah’tır. Ona iltica etmek gerekir. Çocukların anne babalarına gösterdikleri bu sevgi, saygı ve hürmet onların kalplerinin yumuşamasına neden olabilir. Hedef ve gaye onları kazanmak olmalıdır.

  Dinimiz teyze ve dayıyı anne yerinde, hala ve amcayı da baba yerinde kabul etmiştir. Bu sebeple onlara hürmet ve saygı anne babaya yapılmış gibi kabul edilmiştir. Onların haram isteklerine uyulmaz. Fakat saygı, hürmet ve sılayı rahimde kusur etmemek gerekir.

  Diğer akrabalara gelince, sıla-i rahmi kesmek doğru değildir. Günahkâr da olsa onlarla ilişkiyi kesmek yerine tedavi etmek için çalışmak gerekir.

  İyi günde iyi insanlarla herkes kardeşlik yapar. Önemli olan en zor zamanlarda kardeşlik yapmak ve kardeşini kötülükleri ve günahı içinde bırakmamaktır. Gerçek vefa gerçek dostluk ve kardeşlik budur.

  İnanç yönünden bâzı kusurları, İslâmî yaşayış bakımından birtakım eksiklikleri olan akarabalarımızın, imkân nispetinde bu eksikliklerininin telâfisine çalışmak, onları hakka ve hakikata ısındırmaya gayret etmek bize düşer.

  Cenâb-ı Hakkın da Peygamberimize tavsiyesi açıktır: "Önce en yakın akrabalarına hakkı tebliğ et" (Şuarâ Sûresi, 214.) Bu İlâhî tavsiye hepimiz için geçerli değil midir?

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Misafir
  Bi cevap değil benimkisi.aslinda sadece kimseye anlayamadığım seyleri soylemek istiyorum.
  Babamı o kadar çok seviyorum ki anlatamam.nasıl sevmiyim ki.
  Ama o bizi çok üzüyo özellikle annemi.
  Kahveye gidiyor, sürekli gidiyo bi türlü bu sıkıntıdan kurtulamadık.mesela hafta sonu 11 de kahvaltı yapıyoruz hemen evden çıkıyo gece 11-12 ye kadar kahvede oluyo.gelince evde bi bağrış çağrış kavga annem ağlıyor bizim moralimiz bozuluyor.o an babamdan nefret ediyorum.bu aralar gittiği yeri değiştirdi yani kahvesini değiştirdi tam kumar oynanan Kahvelere ortamlara gidiyor.
  Kumar oynadığını düşünüyoruz, zaten eskiden oynuyoMuş.gırtlağımıza kadar borç içindeyiz hem millete hem bankalara borcumuz var ama kendisi çok fazla önemsemiyor. Ve kahvede öğrendikçe evde küfür ediyo anneme hakaret ediyo.napıcağımızı bilmiyoruz annemle 25 yıllık evli 25 yıldır da hergün kahveye gitmiş.
  Günden güne babamdan soğuyoruz napıcağımızı da bilmiyoruz dualarımızın da bi faydası olmuyor.napıcaz biz

+ Yorum Gönder
babam kumar oynuyor,  kumar oynayan baba,  kumar oynayana nasil davranmali,  kumar oynayan kisiye nasil davranmali