Konusunu Oylayın.: Medd-i arız ne zaman olur

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Medd-i arız ne zaman olur
 1. 14.Ocak.2010, 15:02
  1
  Misafir

  Medd-i arız ne zaman olur


  Medd-i arız ne zaman olur Mumsema medd-i arız nedir, medd-i arız ne zaman olur? medd-i lazım nedir? meddi lazım ne zaman olur?


 2. 14.Ocak.2010, 15:02
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  medd-i arız nedir, medd-i arız ne zaman olur? medd-i lazım nedir? meddi lazım ne zaman olur?

 3. 26.Aralık.2012, 00:32
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,774
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: medd-i arız ne zaman olur
  MEDD-İ ARIZ NEDİR?
  Arızî uzatma demektir. Harf-i medden sonra sebeb-i medden sükûn-u ârız gelse medd-i ârız olur. Rabb'i'l-âlemîn kelimesindeki "mîn" gibi. "Âlemîne" diye geçilirse o zaman medd-i ârız olmaz. Medd-i tabîî olur. Uzatılması caizdir. Bir elif ile dört elif miktarı arasında uzatılır. Bir elif miktarı, bir parmak kaldıracak kadar uzatmaktır. Kelimenin son harfinin harekesi üstün ise üç türlü uzatılabilir: a) Dört elif miktarı uzatılır. Buna tûl denir. Âlemîn gibi. b) İki-üç elif miktarı uzatılabilir. Buna tevassut denir. c) Bir elif miktarı uzatılır. Buna da kasr denir. Kelimenin son harfinin harekesi esre ise dört vecih çekilebilir: Tûl, tavassut, kasr ve revm. Revm, gizli bir ses ile harekeyi söylemeye denir. Revm sadece kasr ile yapılabilir. Kelimenin son harfinin harekesi ötre ise yedi vecih çekilebilir: a) Tûl, b) Tavassut, c) Kasr, d) Revm, e) Tûl ile işmâm, f) Tavassut ile işmâm, g) kasr ile işmâm. İşmâm, sessizce harekeye işaret etmeye, sükûndan sonra dudakları yummaya denir. Ötre ile telaffuz edildiğinde dudakların aldığı şekildir. (İ.K.) 4. 26.Aralık.2012, 00:32
  2
  Devamlı Üye  MEDD-İ ARIZ NEDİR?
  Arızî uzatma demektir. Harf-i medden sonra sebeb-i medden sükûn-u ârız gelse medd-i ârız olur. Rabb'i'l-âlemîn kelimesindeki "mîn" gibi. "Âlemîne" diye geçilirse o zaman medd-i ârız olmaz. Medd-i tabîî olur. Uzatılması caizdir. Bir elif ile dört elif miktarı arasında uzatılır. Bir elif miktarı, bir parmak kaldıracak kadar uzatmaktır. Kelimenin son harfinin harekesi üstün ise üç türlü uzatılabilir: a) Dört elif miktarı uzatılır. Buna tûl denir. Âlemîn gibi. b) İki-üç elif miktarı uzatılabilir. Buna tevassut denir. c) Bir elif miktarı uzatılır. Buna da kasr denir. Kelimenin son harfinin harekesi esre ise dört vecih çekilebilir: Tûl, tavassut, kasr ve revm. Revm, gizli bir ses ile harekeyi söylemeye denir. Revm sadece kasr ile yapılabilir. Kelimenin son harfinin harekesi ötre ise yedi vecih çekilebilir: a) Tûl, b) Tavassut, c) Kasr, d) Revm, e) Tûl ile işmâm, f) Tavassut ile işmâm, g) kasr ile işmâm. İşmâm, sessizce harekeye işaret etmeye, sükûndan sonra dudakları yummaya denir. Ötre ile telaffuz edildiğinde dudakların aldığı şekildir. (İ.K.)

+ Yorum Gönder