+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Ev Kredisi - Finans Bankalarından kredi almak caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Hoca
  erimeye devam...

  --->: ev kredisi - finans bankalarından kredi almak caiz mi

  --->: ev kredisi - finans bankalarından kredi almak caiz mi isimli yazı www.Mumsema.com

  mum hocamın söylediklerine katılıyorum gayet açık olarak belirtmissiniz. kişinin niyetide önemli peki hocam TL olarak değilde paramızı döviz olarak biriktirsek bir sakıncası varmı acaba Allah razı olsun
  neden sakıncası olsun ki... hangisi size yarar sağlıyorsa o şekilde biriktirin.
  Çok güzel açıklanmış, burada banka(islami veya degil. kaldı ki kar payı oranı ile faiz oranları aynı civarlarda her zaman) 100.000 kredi veriyorsa ödeme olarak 120.000 istiyor, yani 100gram altına 120 gram istiyor. Aradaki 20gr altını nasıl açıklıyor banka eğer bunun adı faiz degilse?
  o sözü ettiğin fazlalık faizdir. benim ilk cevapta yazdığım ise, bankadan para değil ev alınıyor.
  Değeri 100.000 Euro veya 10.000 çeyrek altın olan bir daireyi/arabayı aldım deyip aradan 2-3 saat geçmeden bu daireyi/arabayı aldığı kişiye tekrar 140.000 Euro ya veya 14.000 aynı cins altına vadeli olarak satması faizcilik degil midir? Aradaki fark riba degil midir?
  aradan isterse 1 dk geçsin, kişi malını dilediği gibi satar.

 2. hagi
  Üye

  Reklam  Tamam ev alınıyor ama evin degeri 10.000 altın. Banka tamam bu evi aldım ama sen bu evi benden almak zorundasın ve bunun için 12.000 altın ödemek zorundasın diyor doğru mudur? Banka evi 10.000 altına alırken de kredi çekecek kişiyle sözleşme yapmadan almıyor. Yani diyor ki bu evi bana gösterdin 10.000 altına aldım ama sen benden bu evi 12.000 altına almak zorunda olduğun için aldım, ya bu evi benden 12.000 altına alacaksın ya da benim paramı kullanmadan vade farkı/faiz ödemeden 10.000 altına alacaksın.

  Tefeciye sorsan o da der ki ben islama uygun hareket ediyorum çek/senet alıyorm parayla, veya galeriye gidiyorum peşin araba alıyorm çay kahve içtikten sonra vadeli olarak satıyorum arabayı tekrar aldığım kişiye.

  aradan isterse 1 dk geçsin, kişi malını dilediği gibi satar
  Bu düpedüz Allah'ı kandırmak niyetidir haşa ve bunun vebali büyüktür, parası olan imanlı insanları faizciliğe yöneltir.

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Tefeciye sorsan o da der ki ben islama uygun hareket ediyorum çek/senet alıyorm parayla, veya galeriye gidiyorum peşin araba alıyorm çay kahve içtikten sonra vadeli olarak satıyorum arabayı tekrar aldığım kişiye.
  kardeşim, tefeciler 100 tl'yi bir ay sonra vermek üzere 120 tl karşılıpında veririler.
  Riba ile alışverişi karıştırmayalım.
  Bu düpedüz Allah'ı kandırmak niyetidir haşa ve bunun vebali büyüktür, parası olan imanlı insanları faizciliğe yöneltir.
  Kardeşim sen niyetleri sorguluyorsun, ben ise fıkhi konuları aktarıyorum.
  kendin yapma ama caiz değildir deme. kimsenin niyetini bilemezsin, Niyetleri bilen Allah'tır ve o hesaba çekecektir.
  benden bu kadar Allahın selamı üzerine olsun.

 4. hagi
  Üye
  kardeşim, tefeciler 100 tl'yi bir ay sonra vermek üzere 120 tl karşılıpında veririler
  Riba ile alışverişi karıştırmayalım
  Kimileri de farklı yöntem kullanıyor bunları bilemeyiz.

  Kardeşim sen niyetleri sorguluyorsun, ben ise fıkhi konuları aktarıyorum
  kendin yapma ama caiz değildir deme kimsenin niyetini bilemezsin, Niyetleri bilen Allah'tır ve o hesaba çekecektir
  benden bu kadar Allahın selamı üzerine olsun
  Ben zaten caizdir, değildir demedim bunu diyecek bilgi ve birikimim de yok,sadece vicdanımla konuştum. Niyetleri bilen Allah'tır hiç şüphesiz. Niyetim temiz, hayrımı yapıyorum deyip tefecilik yapan bir çok kişi var çevremde gözlemlediğim sadece bunu belirtmek istedim. Hatta öyle ki çeşitli kılıflara sokulup faizcilik yapan ve faizden kazandığı paralarla camii yaptıran ve camii yapımı sırada faizle para verdiği 1 kişinin borçlarını ödeyememesi sebebiyle intiharına neden olan bir insan da tanıyorum.

  Allah'ın Selamı senin de üzerine olsun hocam.


  ilave olarak "Bu düpedüz Allah'ı kandırmak niyetidir haşa ve bunun vebali büyüktür, parası olan imanlı insanları faizciliğe yöneltir" derken Allah'ı kandırmak amaçlı davranıştır demek istedim yoksa niyet sorguladığım yoktur o mesajda. Selam ile...

 5. hbevci
  Devamlı Üye
  Cins ve miktarı bir olan iki şey biri diğeriyle değiştirildiğinde bir taraf için kabul edilen malın fazlasına riba veya faiz denir (İbnül-Hümâm, Fethul-Kadîr, V, 277). Ayarları aynı olan 100 gr. altını, peşin veya vadeli yüzyirmi gr. altınla mübadele etmek gibi... Böyle bir işlemde 100 gr. altın veren, aynı miktarda altın alma hakkına sahip olur. Burada 100 gr. altın ana para (re'sül-mal), 20 gr. fazlalık ise ribâ adını alır (Elmalılı, Hak Dini Kur'ân Dili, II, 952, 953).

  vadeli satışlarda para karşılığında eşya alınıyor ama faizde ise, faiz diyebilmek için aynı cins olmaları gerekiyor.

  degısık bır anlatımcok hosuma gıttı.
  paylasım ıcın teskkurler.


 6. hbevci
  Devamlı Üye
  bırde okuyup bılgılerımı tazeledgımde sunu farketmıs oldum.
  ozaman kredı kartı ıle nakıt para cekmek faız oluyor?
  ozaman herkes faızın ıcınde gbı gunumuzde??

 7. hagi
  Üye
  bırde okuyup bılgılerımı tazeledgımde sunu farketmıs oldum
  ozaman kredı kartı ıle nakıt para cekmek faız oluyor?
  günaydın aga...

 8. hbevci
  Devamlı Üye
  laubalılıge gerek yok sayın arkadasım..
  efendı ve duzgun uslupla yazı yazacaksan konusalım.yoksa ben terki dıyarım.

 9. denizburak
  Üye
  vadeli satış faiz değildir,onu da kılıfına uydurmuşsunuz Ayrıca islami şirketleri çok iyi biliyoruz biz kombassan,yimpaş

 10. Misafir
  hocam diğer bankalarda konut kredisi uygulamalarında bahsettiğiniz islami bankaların ya da islami finans kuruluşlarının yaptığını yapıyor zaten.. siz bir evi beğeniyorsunuz, almak istiyorsunuz, ancak paranız yetmediği için banka ile bir anlaşma yapıyorsunuz. Banka evi sizin adınıza alıyor, parasını direkt olarak satıcıya ödüyor ve size vadeli olarak sabit taksitle satıyor. Ancak sattığı evi de borcu bitene kadar ipotekliyor. Sonra size herhangi bir zamanda borcunu peşin olarak kapatırsan o zamanki kalan miktarı vade farkı olmadan ödeyip borcunu bitirebilirsin diyor. Üstelik vadeli satışlarda sabit taksitler aynı tutardaki evler için düşünecek olursak islami banka ve finans kuruluşlarındanda daha uygun.. Uygulama bu şekildeyken de yapılan işlem yine faize girer mi?

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
katılım bankalarından kredi almak caiz mi,  katılım bankalarından kredi çekmek caiz mi,  finans bankalarından kredi çekmek caiz mi,  katılım bankasından kredi çekmek caiz mi,  katılım bankasından kredi almak caiz mi,  finans kurumlarından konut kredisi caiz mi,  katılım bankaları konut kredisi caiz mi