+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tevekkül nedir tevekkül ve irade arasında nasıl bir ilişki vardır Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tevekkül nedir tevekkül ve irade arasında nasıl bir ilişki vardır

  Sual: tevekkül allah cc ye dayanmadan once kendı işini hazır hale getirmektir.Tevekkül önce kendi güvenliğini sağlayıp sonra allah cc ye güvenmektir örnek olarak bir sınava gireceksiniz önce çalışacaksınız sonra sınav esnasından allah cc dan yardım ısteyeceksiniz.İrade ise insanın yapabıleceği ve yapamayacağı şeylerdir.İnsan iradesi kaderi belirler.Yani tevekkül gibidir.Olacak bir şeyin olmamasını yada olmıyacak bir şeyin olmasını sağlar
  aralarında ilişki ise
  irade insanın yapabileği secme hakkı olan seylerdır Tevekkul ıse calısarak yapılan bir şeydir. ? 2. İsrâ
  İsrâ

  --->: tevekkül nedir tevekkül ve irade arasında nasıl bir ilişki vardır


  Reklam  Cevap: http://www.mumsema.com/register.php buyurun üye olun

 3. Hoca
  erimeye devam...
  Tevekkül Nedir?
  Sözlükte dayanmak, güvenmek, vekil tutmak anlamlarına gelen tevekkül, terim olarak; hedefe ulaşmak için gerekli olan maddi ve manevi sebeplerin hepsine başvurduktan ve yapacak başka bir şey kalmadıktan sonra Allah’a dayanıp güvenmek ve ondan ötesini Allah'a bırakmak demektir.
  Tevekkül, Müslümanların kadere olan inançlarının tabii bir sonucudur. Tevekkül eden kişi Allah’a kayıtsız şartsız teslim olmuş kişidir. Tevekkül etmek, tembellik ve miskinlik demek olmadığı gibi, çalışma ve ilerlemeye mani de değildir. Tevekkül, çalışıp, çabalamak, çalışıp çabalarken Allah'ın bizimle olduğunu hatırdan çıkarmamak ve sonucu Allah'a bırakmaktır. Kur'an'da, “Çalışanların ücreti ne güzeldir. Onlar ki sabrederler ve Rablerine tevekkül ederler.” buyurulmaktadır (Ankebut 29/58-59).

+ Yorum Gönder
tevekkül nedir,  irade ve tevekkül nedir,  tevekkül ve irade