+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hazreti peygamberimizin kızı rukiyenin hayatı Konusununa Bakıyorsunuz..
  1. Misafir

    Hazreti peygamberimizin kızı rukiyenin hayatı


  2. Misafir

    Cevap: Hazreti peygamberimizin kızı rukiyenin hayatı


    Reklam    Cevap: Rukiye, 604 yılında dünyaya gelmiştir. Rukiye doğduğunda Peygamber Efendimiz (sav) 33 yaşındaydı. Rukiye, Peygamber Efendimizin amcası olan Ebu Lehep’in oğlu Utbe ile nişanlanmıştır. Peygamber Efendimize peygamberlik geldikten sonra Rukiye Müslüman oldu. Ebu Lehep ve hanımı, ilk yıllarından itibaren İslam’a karşı çıkmış ve peygamber efendimize her türlü işkence ve zulmü yapan kişilerdi. Bu sebeple bu düşmanlıklarını nişanı atmak suret ile gösterdiler. Nişanın bozulmasından sonra Peygamber Efendimiz Rukiye’yi Hz. Osman ile evlendirdi. Rukiye Hz. Osman ile beraber Habeşistan’a hicret etti. Sonradan tekrar Mekke’ye döndü ve Müslümanlarla birlikte Medine’ye hicret etti. Medine’de iki yıl yaşadı. Sonradan hastalandı. Hastalandığı için Peygamber efendimiz Hz. Osman’ı Bedir Savaşı’na götürmedi. Rukiye ile ilgilenmesi için yanında kalmasını söyledi. Diğer Müslümanlarla beraber Peygamber Efendimiz Bedir Savaşında iken Rukiye’nin hastalığı daha da arttı ve vefat etti. Rukiye’nin Hz. Osman’dan Abdullah adında bir oğlu dünyaya geldi. Fakat Abdullah 6 yaşında vefat etti.

+ Yorum Gönder
hz rukiye hayatı,  hz rukiyenin hayatı,  hz.rukiyenin hayatı,  hz rukiye nin hayatı,  peygamberimizin kızı rukiyenin hayatı,  hazreti rukiyenin hayatı,  Hz.rukiyye