+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zekatın Toplumsal Yararları Nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zekatın Toplumsal Yararları Nelerdir?


 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Zekatın Toplumsal Yararları Nelerdir?


  Reklam  Cevap: ZEKAT FAYDA VE YARARLARI

  Zengin Müslüman’ın kazancında, fakirlerin hakkı vardır. Nitekim yüce Allah “Zenginlerin mallarında, (yardım) isteyen ve (utandığından dolayı isteyemeyip) mahrum olanlar için bir hak vardır” buyurmaktadır (Zariyat, 19). Bu itibarla zekat vermemek, fakirin hakkını yemektir. Fakir hakkını yemek ise kıyamet günü Allah’ın huzurunda büyük bir vebali gerektirir. Peygamberimiz (a.s.) zekatı verilmeyen malın kıyamet gününde zehirli bir yılan misali mal sahibinin boynuna dolanacağını bildirmektedir (Buhârî, Zekat, 3)

  Zekat ve sadaka, müminlerin, yüce Allah’ın sevgisini, mal ve servet sevgisinden daha üstün tuttuklarının bir ifadesidir. Çünkü sadaka ve zekat veren kimse, verdiği şahıslardan hiçbir karşılık beklememektedir. Bunu sadece ibadet kastı ile ve Allah rızası için yapmaktadır.

  http://www.mumsema.com/zekat-hakkind...-nelerdir.html

 3. mum
  Administrator
  Zekatın, sadakanın ve diğer yardımların fakirleri incitmeyecek şekilde verilmesi çok önemlidir. Gösteriş maksadıyla fakirin onurunu zedeleyecek tarzda yapılan yardımlardan sevap elde edilemez. Yüce Allah şöyle buyurmaktadır:
  “Mallarını Allah yolunda harcayan, sonrada harcadıklarının peşinden (bunları) başa kakmayan ve gönül incitmeyenlerin, Rableri katında mükafatları vardır. Onlar için korku yoktur. Onlar üzülmeyeceklerdir de. Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden gönül kırma ile gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. Allah her bakımdan sınırsız zengindir, halimdir” (Bakara, 262–263).

+ Yorum Gönder
zekatın toplumsal faydaları,  zekatın toplumsal faydaları nelerdir