+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları nelerdir Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları nelerdir


 2. Yakut
  mumine.com

  --->: camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları nelerdir


  Reklam  Cevap: İslâm toplumsal dayanışmayı sağlayıcı, birlik ve beraberliği tesis edici ilkelere sahip olan bir dindir. Cami İslâm'ın özünde yer alan dayanışma ve uzlaşma ruhunun canlılık kazanmasına katkı sağlayan, birlik ve beraberliği sembolize eden bir kurumdur. Tarih boyunca cami devamlı bir şekilde müslümanların birlik ve beraberliklerinin pekiştirildiği mekanlar olmuşlardır. Cami hiç bir zaman ayrılıkların, anlaşmazlıkların ve düşmanlıkların körüklendiği yerler olmamıştır. Her zamankinden çok birlik ve beraberliğe muhtaç olduğumuz bu dönemde camiler oldukça önemli fonksiyonlar üstlenebilirler.
  Günümüzde camiler ibadet yeri olmasının yanında aynı zamanda eğitim öğretim yeri olarak da hizmet vermektedirler. Ülkemizin her tarafında bulunan camilere ibadet maksadıyla gelen milyonlarca insanımız dini konularda aydınlatılmakta ve okullarda öğrendikleri dini bilgileri pekiştirmektedirler. Beş vakit namaz, Cuma namazı, bayram namazı ve teravih namazı vb. dini içerikli etkinlikler amacıyla camilere gelen milyonlarca insan aynı duyguları, aynı heyecanları yaşamakta ve tek amaç etrafında kenetlenmektedirler. Ancak camilerin uzlaştırıcı ve toplumsal dayanışmayı sağlayıcı işlevini en iyi şekilde gerçekleştirmesi, oralarda görev yapan imam-hatiplerimizin özel gayretleriyle mümkün olabilecektir. Camilerimizi din görevlilerimizden bağımsız olarak ele almak mümkün değildir.
  Bugün 65.000 camide hizmet veren binlerce din görevlimizi camileri birleştirici fonksiyonunu gerçekleştirmede büyük sorumluluklar beklemektedir. Onlar söz ve davranışlarıyla örnek olmalı ve halkımızın aynı amaçlar doğrultusunda bir araya gelmelerinde bir harç vazifesi görmelidirler. Eğer din görevlileri üzerlerine düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirirlerse camilerin toplumsal barışı, uzlaşmayı ve dayanışmayı sağlayıcı fonksiyonu gerçekleşmiş olacaktır.

 3. melle
  Devamlı Üye
  Camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları nelerdir kısaca

  Günümüzde de namaz kılınmasının yanısıra, vaazlarla, hutbelerle ve yaz dönemindeki kurslar aracılığıyla her yaştan ve har statüden insana Kur’an’ın öğretildiği, iman ve ahlak eğitiminin verildiği yer olan camilerimiz bir nevi halk üniversitesi olarak da görev yapmaktadır.
  “Mü’minler ancak kardeştirler” düsturuyla rengi, ırkı ve mesleği ne olursa olsun hiçbir ayrım olmaksızın omuz omuza namaza durulmasına vesile olan camiler; insanımızı birleştiren, birbirine kenetleyen sosyal kaynaşmanın sağlandığı yerlerdir.
  Yan yana saf tutan kişinin kardeş olma bilinciyle sınıf ayrımı yapmaksızın beş vakit namaz, teravih, Cuma vb. namazlarını kılması, bayram namazında bayramlaşması, namazlar sonrasında musafaha edip dertleşmesi; yaz sıcağında camilerin serinliğiyle, kış soğuğunda sıcaklığıyla ve imam-hatiplerin bir kanaat önderi gibi fikrinin sorulması ve tavsiyelerinin dinlenmesi yönüyle de sosyal bir terapi yeridir camilerimiz. Bu haliyle insanımıza birlik ruhu kazandıran, cemaatin birbiriyle kaynaştığı ve huzur bulduğu kutsal mekanlardır.
  Camilerimizden istifade edilecek onca rahmetten mahrum kalmamak için efendimizin öğütlerine kulak vermeliyiz. O müminleri daima cemaate davet etmiş hatta cemaate gelmeyenleri kınamıştır. Ve cemaatle kılınan namazın ferden kılınan namazdan daha faziletli olduğunu ifade etmiştir

+ Yorum Gönder
camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları nelerdir,  camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları,  camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları nelerdir kısa bilgi,  camilerin toplumsal hayata katkıları nelerdir,  camilerin toplumsal hayata katkıları,  camilerin bireysel ve toplumsal hayata katkıları nelerdir kısaca,  camilerin sosyal hayatımıza katkıları nelerdir