+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kişi arkadaşlarıyla karşılaşınca sarılıp öpmesinde sakınca var mıdır? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kişi arkadaşlarıyla karşılaşınca sarılıp öpmesinde sakınca var mıdır?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  --->: Kişi arkadaşlarıyla karşılaşınca sarılıp öpmesinde sakınca var mıdır?


  Reklam  Cevap: Enes'den (Radıyallahu Anh) yapılan rivayete göre, bir adam pey­gambere dedi ki: "Ey Allah'ın Resulü! Bizden bir adam kardeşine yahut. arkadaşına rasgeldiğinde ona eğilir mi? Hayır, dedi. Onu kucaklar ve öper mi? dedi. Peygamber hayır, dedi. Adam, elile tutup onunla musafaha eder mi? dedi. Peygamber evet, dedi."
  [Tirmizî. İbni Mâce. (Tirmizî demiştir ki,.bu hasen hadistir.)]


  Ben derim ki, bir yolculuk ve benzeri bir ayrılıktan dönüşte kucaklaş­makta ve öpmekte bir beis yoktur. Bunun dışındaki hallerde ise tenzih yolu ile mekruhtur.. Bu da güzel yüzlü olmayan gençler içindir. Fakat güzel yüzlü genç ister seferden dönmüş olsun, ister olmasın, her halde onu öpmek haram olur. Böyle bir kimseyi kucaklamak, onu öpmek gibidir yahut ona yakındır. Burada öpüşenlerin ikisinin de salih erkek olmaları, yahut fasık olmaları, yahut bunlardan birinin salih kimse olması eşittir, durum değişmez.
  Bizim Şafi'i mezhebde sahih olan, şehvet duygusu olmasa bile, güzel yüzlü bir gence bakmak haramdır. Fitne korkusu olmasa da bu haram­dır, kadın hakkında olduğu gibi...
  imam Nevevi, el-ezkar, sayfa 402

+ Yorum Gönder