+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Lohusalık 60 günü geçerse ibadetlerimi nasıl yapabilirim Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Lohusalık 60 günü geçerse ibadetlerimi nasıl yapabilirim

  Sual: Hayırlı günler, ben 2 ay önce doğum yaptım ikiz bebeklerim oldu, ama aradan 65 gün gecmesine karşın hergün azar azar kan geliyo. Bu gelen kanla namaz kılabilirim buraya kadar tamam. Sorum şu, her namazdan önce abdest almam gerekirmi? ve bide hergece güsl almam gerektiğini söylediler bu doğrumu? şimdiden teşekkürler. bu siteyi bulduguma çok sevindim hepinizden allah razı olsun... ? 2. imamhatipli42
  Ölüm var Ölüm

  --->: Lohusalık 60 günü geçerse ibadetlerimi nasıl yapabilirim


  Reklam  Cevap: Öncelikle Allah (cc) evladınıza hayırlı ömür nasib etsi. Evet her namaz için ayrı namaz abdest almanız gerekir. Siz artık lohusa değil özürlü hükmündesiniz onun için gusül abdesti almanızı gerektirecek bir durum yok.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Lohusalık süresi ne kadardır? Bu sürede ibadetler nasıl yapılır?

  Lohusalık/nifas hâli, doğum yapan veya organları belirmiş çocuk düşüren kadının doğumdan sonra kanamasının devam ettiği haldir. Böyle kadına lohusa denir. Her kadın için farklı nifas süreleri olabilir. Bu, kadınların fiziki bünyelerine, kalıtım ve çevre şartlarına göre değişir. Doğumdan veya organları belirmiş ceninin düşürülmesinden sonra görülen kan, nifas kanıdır. Lohusalık hâlinin alt sınırı yoktur. Hanefi mezhebine göre üst sınırı kırk gündür. Kırk günden fazla görülen kan, nifas kanı değil, özür kanıdır. Lohusalık günlerindeki akıntı bir süre kesilip sonra devam ederse, akıntının kesildiği günler de lohusalık hâlinden sayılır (el-Cezirî, Kitabu’l-Fıkh Ale’l-Mezahibi’l-Erbaa, s. 79-80) Şafi mezhebine göre de en azının sınırı yoktur, ancak üst sınırı 60 gündür (Şirbînî, Muğni’l-muhtac, Beyrut, ts. , I, 185). Kadınlar nifas hallerinde, cinsel ilişkide bulunamaz (Bakara, 2/222); namaz kılmaz, oruç tutmaz (Buharî, Hayz, 1; Müslim, Hayz, 14, 15) ve Kâbe’yi tavaf edemezler (Buhârî, Hayz, 1/77 ). Bu konuda müçtehitler görüş birliği içindedirler. Kadınlar hayız ve nifas hallerinde kılmadıkları namazları daha sonra kaza etmezler, ancak, tutamadıkları oruçları kaza ederler (Müslim. Hayz, 67-69). Doğum yapan kadının kanaması kırk gün dolmadan kesilirse, kadın yıkanır ve ibadetlerini yapmaya başlar. Kırk gün geçtiği halde kan kesilmemişse, özürlü sayılır, yıkanarak ibadetlerine başlar.

+ Yorum Gönder