+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Müslüman biri hiristian biriyle evlenebilir mi evlenirse dini nikahı nasıl olur Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Müslüman biri hiristian biriyle evlenebilir mi evlenirse dini nikahı nasıl olur


 2. gte
  Üye

  --->: musluman biri hiristian biriyle evlenebilir mi evlenirse dini nikahi nasil olur


  Reklam  Cevap: Müslüman neden hristiyan biriyle evlenecek.
  Bu kadar müslüman varken neden hristiyan biri....

 3. esin-ti
  ♥• ραyLαşмακ güzéLdiя •♥
  hay Allah soruya bak!gidip bir hıristiyan eş bulan kişinin dini nikanı olur mu ?

 4. derman25
  Üye
  Müslüman erkek kitapsız kâfirlerle evlenemez. Kitaplı kâfir kadınla yani Hıristiyan ve Yahudilerle evlenmesi caiz ise de, tahrimen mekruhtur, harama yakındır. Zimmi ile evlenmesi tenzihen mekruhtur. (Hindiyye)
  Müslüman kadın, kitapsız kâfirle evlenemediği gibi, ister harbi olsun, ister zimmi olsun hiçbir kitap ehli kâfirle de evlenemez. Evlenmeye karar verdiği zaman kâfir olur. (Redd-ül Muhtar)
  Yalnız şöyle bir açıklama da yapmamız gerekecek.Hristiyanların bir kısmı ellerindeki bozuk İncillere,Tanrının İsa ya gönderdiği kitabdır diyorlar.İsa Tanrının Resulüdür.Onu çok seviyor.Onun her dilediğini yaratıyor.Babanın oğlunu çok sevdiği için,Tanrı ya baba, İsa ya oğul diyorlar.Kendilerine şefaat etmesi için hz İsa ya yalvarıyorlar.Bunlara ehli kitap denir.İkinci kısım ise İsa da uluhiyyet sıfatı vardır.Babası gibi her dilediğini yaratır..Ebedi, ezeli olarak diridir diyorlar.Böyle inanarak yalvarmaya,ibadet etmek, tapınmak denir.Bu şirktir.Böyle inanlar müşriktir.Müşrikle evlenmek caiz değildir.(bu tanımı ehli kitap kadınla evlenecek erkek için ilave yazdım)..
  Allah ın selamı üzerinize olsun

 5. Abdullatif
  seyyah
  Aslına bakarsanız çok garipsenecek bi soru değil, nitekim dinimiz müslüman erkeklerin ehl-i kitap bayanlarla evlenmelerine cevaz vermiş, bu durumda nikah aktinin dinen nasıl yapılacağı merak konusu olabilir.

  Sual: Müslüman erkek ile Ehl-i kitabın nikahlarının kıyılmasında bir fark var mı?
  CEVAP
  Nikahın kıyılmasında bir fark yoktur. Sadece, zimmi olan Hıristiyan veya Yahudi, yani ehl-i kitap kadınla nikah kıyılırken, iki şahidin de, zimmi olması caiz olur. Zimmi, İslam devleti idaresinde yaşayan kitap ehli gayrimüslim demektir.
  Mehmet Ali Demirbaş+ Yorum Gönder
başka dinden biriyle bir müslüman evlenebilir mi,  musluman bir erkek hristiyan bir bayanla imam nikahı kıyabilirmi,  gayrimüslim ve müslüman biri evlenirse imam nikahı olur mu