+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Subhaneke Duasının Nereden Geldiği Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Subhaneke Duasının Nereden Geldiği

  Sual: Subhaneke duasını nereden geldiği ve önemi hakkında bilgi almak istiyorum ? 2. Hasret Rüzgarı
  mumine.com

  --->: Subhaneke Duasının Nereden Geldiği


  Reklam  Cevap: Namazda Subhaneke duasının okunması

  Hanefi ve Hanbelilere göre Subhaneke duası okumak sünnettir. Çünkü Hz. Aişeden şöyle dediği rivayet edilmiştir:

  "Hz. Peygamber (as) namaza başladığı zaman ""Sübhanekellahümme ve bihamdike ve tebarekesmüke ve teala ceddüke vela ilahe gayruk" derdi."1

  Sübhaneke tesbihten gelir. Bu da Allah tealayı tenzih etmektir. Tebarekesmüke, bereketten gelir. Bu da bir şeyde ilahi hayrın sabit olmasıdır. Teala ceddüke: Ced, azamet demektir. Te'ala, Tefaül vezninde olup, "Uluvv"den türemiştir. Yani senin büyüklüğün her şeyin büyüklüğünden yüce ve üstündür, yahut senin celalin ve azametin yüce demektir.

  Bu tesbih duasının icmalen manası şudur: "Ya Rabb! Seni noksanlıklardan beri kılarım. Ben seni ancak sana hamd ederek tenzih ederim. Senin isminin hayrı her şeyde devam etsin. Senin celalin yüce, senden başka mabud yoktur."

  1- Bu hadisi Ebu Davud rivayet etmiştir. Darekutni'nin Enes'ten benzer bir hadis rivayeti vardır. Beş hadis imamı Ebu Saidden benzer bir hadisi rivayet etmişlerdir. Müslim Sahihinde Hz. Ömerin bunu açıktan okuduğu rivayet edilmiştir. Neylül Evtar, II, 195.

  Sorularla İslamiyet Editör

 3. Misafir
  Sorunun cevabi bu degildir kardesim insanlar subhaneke duasinin ..amenna hadislerden geldigine mutabiklarlar nerden ciktigini soruyorlar ama cevaplar hep ayni buda guzel Allah razi olsun ama sunu tamamlamk isterim. SUBHANEKE DUASI ADEM ALEYHISSELAM YERYUZUNE INDIRILDIGINDE ELLERINI ACIP ALLAHA ETTIGI ILK DUADIR .VE BUNU PEYGAMBER EFENDIMIZ NAMAZLARDA FATIHADAN ONCE OKUNMASINI HADISLERLE BUYURMUSTUR .Manasi ortadadir Allah a ovgu ve sukurdur.

+ Yorum Gönder
sübhaneke duası nereden geldi,  dualar nereden gelir